Hypotéka - má cenu ručit ještě dalším bytem?

Od: Datum: 29.08.12 14:13 odpovědí: 10 změna: 30.08.12 18:35

Zdravím všechny!

Chtěl bych si koupit zhruba za 1/2 až 3/4 roku byt. Nic velkého, cena zhruba kolem 900 000kč. Dával bych nějaké své peníze, asi 300 000kč. Ručil bych samozřejmě tímto bytem a chci se zeptat: Myslíte si, že by bylo plus pro bonitu, pokud bych ručil ještě garsonkou, kterou mám ve vlastnictví? Nebo je to bance už šumák a tohle na to nemá vliv, pokud ručím již tou kupovanou nemovistostí a nechci 100% LTV?

Díky za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 29.08.12 14:24

Vlastnictví - a příp. ručení další nemovitostí je pro bonitu plus. Někdy dokonce ani nestačí ručení nemovitosti zakupovanou (banka si dělá vlastní odhad nezávislý na kupní ceně) a je nutné mít ručení další (nemovitost, ručitel, depozit)...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 29.08.12 14:26

Dobrý den.

Banka bude určitě chtít znát Váš průměrný čistý příjem, počet vyživovaných osob a samozřejmě záruky. Garsonka v osobním vlastnictví je pro Vás plus. Konkrétněji a přesněji už Vám ale odpoví přímo v bance, kde budete hypotéku žádat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tomasgulas
Datum: 29.08.12 17:26

Děkuji Vám oběma za odpověď. Čistý příjem a vše okolo - to je jasné. Docela jsem se o to zajímal, ale nikde jsem nenašel, jak je to s další nemovitostí.

Takže píšete, že se to bere v potaz, to jsem rád.

Od: milenafin
Datum: 29.08.12 19:45

Dobrý den,
pokud máte vlastní prostředky, což uvádíte 300.000Kč, což je více jak 30% (LTV do 70%), a máte dostačující příjmy, tak bych rozhodně další nemovitost do zástavy nedávala. Garsonku si nechte jako rezervu, pokud by se něco stalo (přišel dlouhodobě o práci, nemoc, úraz..) můžete jí prodat nabo jakoliv s ní naložit. Pokud garsonku necháte k zástavě, může se stát že příjdete o oba byty.

Přeji hodně úspěchu

M.S.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 29.08.12 23:20

Máte recht, ale já, jakožto živnostník uplatňující paušál, nemám čistý příjem moc vysoký a Bohužel nepředpokládám, že v bance sedí lidé s IQ alespoň nad 100, kteří by pochopili, že by bylo lepší se podívat na peníze, které jsou přijaty a zůstávají na účtu měsíc co měsíc. Proto se ptám, jak se ptám...

Každopádně díky za názor.

Datum: 30.08.12 15:16

Tomáši. Jsou banky, které tok peněz na Tvém účtu zajímá a berou to v potaz. Z toho důvodu podnikatelé uměle navyšují tuto částku. Prostě jeden den všechny peníze vyberou a druhý den je opět vloží. A tak stále dokola po dobu minimálně tří měsíců - za toto období se většinou předkládají výpisy z ůčtu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 30.08.12 18:32

No vidíš, na tohle jsem právě zvědavý, protože mám u FIA zhruba 24 příchozích plateb, které zůstávají de facto u nich, odečteno přesně 5000kč (graf vypadá velmi vtipně jako dlouhá šikmá čára). Tak jsem zvědavý, jestli na to zareagují, až půjdu tu hypošku vyřizovat...

Datum: 30.08.12 12:28

Dobrý den,

tu garsonku si nechte v záloze,prozatím bez ručení na ten Vámi vyhlídnutý byt,protože v případě,že by brutálně klesly ceny nemovitostí (jako třeba teď ve Španělsku,kde to spadlo až o 75%),zcela jistě bude banka chtít další zajištění.Tuto klauzuli mají všechny banky ve smlouvě k hypotečním úvěrům.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 30.08.12 13:09
Pozor ať neplete dohromady dvě různé věci - zajištění splacení úvěru a jistota splácení úvěru. Zajištění splacení úvěru je o výši úvěru a hodnotě zástavy. Jistota splácení úvěru je o Vašich měsíčních příjmech a výdajích, abyste po splátce měl (oficielně) i na živobytí. V těchto případech se nevyplatí bance lhát nebo něco zamlčovat, banka není berňák a lecos pochopí. Takže když nebudete schopen (dokázat, že jste schopen) úvěr splácet, nepomůže Vám že dáte do zástavy nemovitost, jejíž hodnota x-krát převyšuje výši úvěru.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 30.08.12 18:35

Tak a tohle je asi přesně to, co jsem potřeboval vědět. Takže jinými slovy, pokud by nestačil můj příjem, nepomůže mi dát do zástavy ještě svůj byt, s bonitou to nehne.

Omlouvám se ostatním za neexaktnost v otázce, přesně takto jsem to myslel, viz výše.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.