Konec statusu studenta, zdravotní a sociální

Od: Datum: 29.08.12 14:04 odpovědí: 6 změna: 29.08.12 23:38

Dobrý den, řeším takový problém a chtěl bych se zeptat co je pro mne nejvýhodnější. Přestupuji na dálkovou formu studia na VŠ. VŠ tedy za mne přestane platit sociální a zdravotní. Do teď jsem brigádničil u jednoho podnikatele a mohu u něj pracovat i nadále, ovšem ne na zaměstnanecký poměr. Bylo by možné u něj pracovat na ŽL. Tím bych se chtěl zeptat, kdybych si vyřídil živnostenský list, kolik budu platit sociální a zdravotní pojištění, když jsem předtím nepodnikal ( živnostenský list mám, ale jelikož jsem jej nevyužíval měl jsem nulový vyměřovací daňový základ, snad to píšu správně ). Prý je možné se přihlásit na pracovní úřad ( ten by za mne platil pojištění a já si mohl vydělat na DPP maximálně 4000kč ) Je to možné? Děkuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: barthomer*
Datum: 29.08.12 14:18

Pozor na jednu věc. Než se půjdete hlásit na úřad práce je zapotřebí pozastavit živnost jinak Vás nebudou chtít zaregistrovat. Pokud nyní přestoupíte na HPP ŽL a před tím jste na ŽL nic velkého nevydělával, budete platit minimální zálohy na sociálním a zdravotním. Přesné částky teď hned z hlavy nevím, ale najdete je velmi snadno na internetu. Celkově to vychází ke 4.000 Kč/měsíčně.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: atheros
Datum: 29.08.12 14:33

Děkuji, trošku mi to pootevřelo oči. Na internetu jsem našel že bych měl tedy platit minimální zálohy ( 1697 + 1836 ) celkévě tedy 3533kč. předpokládám tedy, že bych začal takto podnikat září 2012. Měsíčně bych si vydělal 13000kč. Do kdy bych tedy platil minimální zálohy? Mám strach aby mi třeba nepřišel nějaký doplatek nebo podobně.

Od: barthomer*
Datum: 29.08.12 14:59

Minimální zálohy budete platit do doby než příští rok podáte daňové přiznání na finančním úřadě. Resp. to znamená - leden, únor, březen. Pak podáte daňové přiznání a dle toho, kolik si vyděláte na ŽL a kolik Vám výjdou částky v Přehledech pro sociálku a pojišťovnu bude platit buď nadále minimální zálohy a nebo dle toho, co Vám výjde v přehledech. Nové zálohy se pak platí od nového měsíce toho měsíce kdy podáte přehledy. Ty se dávají většinou v dubnu, takže by to bylo od května, ale na to se pak můžete zeptat úředníků až budete podávat přiznání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: atheros
Datum: 29.08.12 15:05

Ještě se zeptám, na studijním oddělení mi bylo řečeno, že pokud přejdu na dálkovou formu studia příjdu tedy o výhody spojené s prezenční formou ( zejména placení pojištění ). Když pročítám ovšem různé fora již hodně krát jsem narazil na to, kde psali že pokud mi je do 26let, tak je jedno jestli studuji prezenčně nebo dálkově a vždy škola platí za mne pojištění. Ja kto tedy je?

Datum: 29.08.12 16:17
avatar

To záleží na té které VŠ. Některé VŠ přiznávají status studenta i studentům v kombinovaném studiu, jiné jenom v prezenčním.

Mýlíte se ohledně sociálního pojištění, to za studenty, děti, rodiče pečující celodenně o děti, důchodce ani nezaměstnané nikdo nehradí, stát za tyto osoby hradí pouze zdravotní pojištění.

Pojištění hradí stát, nikoliv školy nebo úřad práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sirotek
Datum: 29.08.12 23:38

Zdravím, omlouvám se, že vstupuji do debaty, ale napadla mě otázka. Jsem studentem nástavbového maturitního oboru (denní) a čerpám ze statusu studenta krom soc. a zdr. i sirotčí. Rád by jsem přestoupil na dálkové studium a využíval status studenta i nadále, je to nějak možné? To sirotčí dělá nějakých 6000Kč za měsíc. Slyšel jsem i něco o individuálním studium, ale vrcholový sportovec nebo něco takového nejsem. Rád ybch chtěl zkombinovat sirotčí + dálové studium + brigáda nebo nějaká práce (pokud je to legální vůbec) Děkuji za odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.