Mám právo na příspěvek na živobytí?

Od: Datum: 28.08.12 19:38 odpovědí: 6 změna: 22.11.12 14:12

V polovině loňského roku mi zemřela maminka. Jelikož jsem sama s dítětem dědictví jsem neodmítla. Po dědickém vypořádání mi vznikl závazek vyplacení sourozence, jednalo se o částku cca 300 tis. Skrz stavební spoření jsem si zažádala o úvěr v hodnotě 350 tis., abych splnila svůj závazek a abych ze zbytku dokázala poplatit dluhy, které vznikly v rámci dědictví (pohřebné, poplatky notáři, apod.).

Požádala jsem si o příspěvek na živobytí, který mi byl první měsíc přiznám. Následný měsíc se však úředníci pozastavili nad tím, že mám nějaké stavební spoření, kde je určitá finanční hodnota, díky které mi nechtějí příspěvek přiznat a požadují, abych si stavební spoření zrušila. Toto je však nemožné, jelikož díky stavebnímu spoření jsem byla schopna udržet střechu nad hlavou a na tyto peníze sáhnout nemohu.

Nikdejsem se nedočetla v čem mají úředníci problém, peníze opravdu nemám a s dluhy po mamince mi pomáhají přátelé, po mateřské dovolené jsem bez práce a jako samoživitelka je to s prací po mateřské velmi složité (žádné hlídání v případě nemoci).

Děkuji za jakoukoliv pomoc.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jenicekpoplatnik
Datum: 28.08.12 19:50

Mám obavu, že na žádné dávky nárok nemáte. Dědila jste statisíce a chtěla byste, aby vás cizí (mnohdy mnohem chudší) lidé živili. To je zvláštní uvažování.

Od: elka
Datum: 28.08.12 20:14

Při projednávání dědictví jsem mohla zvolit, zdědit byt i s dluhy a zajistit si střechu nad hlavou pro sebe a své dítě nebo jít bydlet třeba pod most. Nezdědila jsem ani korunu jen tak mimochodem.

Od: jenicekpoplatnik
Datum: 28.08.12 20:20

Vaše rozhodnutí je výhradně vaše věc a nemá vám do toho kdo mluvit. Proč by vás ale měla živit pracující menšina, tomu nerozumím. Vaše dítě má živit jeho otec a vás koneckonců taky. Prostě mi to celé připadá divné. Navíc nájem bytu 1+1 by byl určitě levnější, než provoz rodinného domu.

Datum: 28.08.12 21:04

Elka zdědila zřejmě byt po mamince a musela vyplatit sourozence. A někde bydlet musí. Zřejmě by bylo lepší vypovědět stavební spoření, a domluvit se na splátkách dědictví. Tak by nikde stavební spoření nefigurovalo a nebyly by velké oči.

Pro Elku:

Při projednávání dědictví se domlouvalo u notáře, kolik, kdy a jakou formou se se sourozencem vyrovnáte. Je lepší to nechat na později, až když se rozjitřené city uklidní. Nevyplácet vše najednou, je určitě možná nějaká lhůta, která stanoví, do kdy se vyrovnáte. Takhle jste si udělala vlastně dluh-úvěr.

Také záleží na tom, jak na Vás sourozenec tlačil. Stalo se mi toto. Byla jsem bez práce, manžel zemřel, a bratr řekl, že ho to nezajímá, kde vezmu peníze, že si mám vzít půjčku. A že skončím na chirurgii. Od té doby se s ním nestýkám. Peníze dostal. Takže, není to dnes nikde lehké.

Datum: 28.08.12 21:11

Na pomoc v hmotné nouzi podle mého názoru kvůli majetku a spoření "nedosáhnete".

Mohla byste ale dosáhnout na státní sociální pomoc, konkrétně na příspěvek na bydlení (dávka státní sociální pomoci, na niž majetek, spoření, ... nemá vliv). Posuzují se pouze výdaje na bydlení a příjmy všech osob tvořících společnou domácnost.

Příspěvek na bydlení

Datum: 22.11.12 14:12

i jako majitelka bytu můžete zadat o notnou nouzi avšak nechápu jaké peníze vám zůstaly na spoření pokud jste vyplácela sourozence pokud je spoření v plusu nemáte nárok a je to ukotvené v zákoně kdy musíte uplatnit veškeré vaše nároky .
doplněno 22.11.12 14:13: Oprava : hmotnou

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.