Dědictví ve společném majetku manžel?

Od: Datum: 28.08.12 16:37 odpovědí: 10 změna: 28.08.12 22:59
avatar

Dobrý den. Mám dotaz. Když umře jednomu z manželů rodič který vlastní byt, a dotyčný byt získá dědictvím, má i druhý z manželů nárok na ten byt? nebo je to výlučně majetek toho dotyčného dědice?

Děkuji za odpovědi


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 28.08.12 16:42
 

Nemá je to vylučně majetek dědicího manžela

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 28.08.12 17:02
 
avatar

ovšem, pokud potom byt manželé zrekonstruují (zhodnotí), "spadne" byt do SJM.

 
Datum: 28.08.12 17:05
 
avatar

Doufám, že toto není myšleno vážně.

 
Datum: 28.08.12 21:23
 
avatar

ano toto je myšleno vážně, neboť ta situace nastala u našich známých a tatínek dotyčného zemřel. Bohužel manželka dotyčného je lehce na korunky..tak nás napadlo se tady zeptat...

Od: pacourek*
Datum: 28.08.12 18:40
 

Pokud byt zrekonstruji byt spadá do SJM pouze cena konstrukce nikoliv byt .Reaguji na 2masona

doplněno 29.08.12 01:41:

oprava rekonstrkce

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.08.12 17:00
 
avatar

Dobrý den. Majetek nabytý jedním z manželů za trvání manželství dědictvím se nezahrnuje do SJM. Je to výlučně tedy majetek toho manžela, který dědil. Hovoří o tom i Občanský zákoník viz. § 143:

(1) Společné jmění manželů tvoří

a) majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka,3

Ohodnoceno: 2x
 
Od: prochy35*
Datum: 28.08.12 18:44
 

Nespadá, manželka nemá nárok

 
Datum: 28.08.12 21:19
 
avatar

Ale má nárok v něm bydlet, nebo pokud je to družstevní byt, zapíše se na družstvu jako uživatel bytu.

 
Od: prochy35*
Datum: 28.08.12 21:47
 

Mno pokud tam má trvalé bydliště tak ano, jinak nevzniká žádný právní důvod k užívání ani nárok na finanční vypořádání v rámci sjm

 
Datum: 28.08.12 22:59
 
avatar

V tom přépadě bych se tam zapsal také a klidně i kdokoli jiný. *ee*

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.