Jak zařídit svatbu?

Od: Datum: 07.04.13 22:42 odpovědí: 5 změna: 26.04.13 06:55

Dobrý den,

koncem června se mám vdávat, ale jelikož tím nemám žádné zkušenosti a rodiče se nemaj na to, aby mi pomohly a nutit je nechci, tak vysedávám na internetu a čtu všechno možný. Obracím se k vám, jestli by jste mi nemohli poradit ze svých zkušeností, co se zařizuje nejprve a vůbec co. Máme na to i málo času, protože poslední týden v červnu odlétáme.

Děkuji za pomoc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.04.13 22:48
avatar

Rada je jednoduchá kupte prstýnky, sežeňte dva svědky a vezměte se. Okolí pošlete oznámení, že jste byli oddáni a jeďtě na svatební cestu. Okolí mezi tím vychladne.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: marcelax*
Datum: 07.04.13 22:50

Svatební obřad si dnes může každý zařídit, kde si jen bude přát. Kromě klasických obřadů na radnicích, matrikách, obecních úřadech a v kostelech dnes není výjimkou svatba na hradě nebo na zámku, pod širým nebem a dokonce se setkáme i s obřady pod vodou, ve vzduchu, na lodi atd. Inu, fantazii se meze nekladou.
Pokud si přejete uzavřít civilní sňatek na radnici či jiném k tomu určeném oficiálním místě, je nutno zajít na patřičný úřad několik měsíců předem a dohodnout si termín obřadu. Veškeré další informace dostanete na příslušném úřadě. Otázkou je, jak dlouho dopředu je nutno termín zajistit. Pokud chcete uzavřít sňatek v "sezóně", tj. od dubna do září, doporučujeme zajistit si vhodný termín minimálně půl roku dopředu, abyste se vyhli omezenému výběru datumů a časů. Mohlo by se Vám pak stát, že volný termín bude třeba jen v 9 hodin ráno nebo v 15:00 odpoledne.
Mimo sezónu by nemělo být problémem zajistit si vhodný termín i 1-2 měsíce dopředu. Všechny matriky obvykle oddávají v pátek, v sobotu, a také v některé všední dny. Obvyklý poplatek za uzavření civilního sňatku činí 1000 Kč.
Pokud byste se rozhodli uzavřít sňatek mimo oficiální prostory k tomuto určené, je nutné dohodnout se s příslušnou matrikou na podmínkách a poplatcích. Záleží vždy především na benevolenci a ochotě oddávajícího a matrikáře. Při objednání svatby na úřadě je nutné mít s sebou občanské průkazy a rodné listy obou snoubenců. Na místě se pak vyplní žádost o uzavření sňatku, kde se uvede vše potřebné.
Některé páry si pro svůj svatební obřad vyberou kostel. Nutno říct, že od roku 1992 mají jak civilní tak církevní sňatek v našem právním řádu rovnoprávné postavení, stejnou právní váhu a závaznost a zákon o rodině pro ně stanovuje stejné podmínky. Tedy uzavřou- li snoubenci církevní sňatek, nelze následně uzavřít sňatek civilní. Pokud však uzavřou sňatek civilní, mohou absolvovat i sňatek církevní, ale tento má již jen povahu slavnostního obřadu, jelikož manželství již bylo po právní stránce uzavřeno. Pokud jste si tedy vybrali kostel, je nutno zajít za farářem, který jej spravuje a dohodnout s ním termín. V tomto případě je nutný minimálně 2-3 měsíční časový předstih, protože před vlastním obřadem musíte absolvovat několikeré setkání.
Pokud je Vaše představa o uzavření sňatku úplně jiná, doporučujeme obrátit se na nějakou renomovanou svatební agenturu, která Vám poradí a případně i zajistí svatbu dle Vašich představ (v baloně, ve vlaku, v zahraničí či jiném netypickém prostředí). V tomto případě však musíte počítat s většími výdaji, a také se budete muset obrnit trpělivostí, kterou budete potřebovat k vyřízení všech potřebných úředních náležitostí.
A nakonec několik pověr o termínech ...
- Májové sňatky jedno léto trvají ...
- Když se v září oženíš či vdáš, bohatství zaručeno máš...
- Svatba v říjnu _ láska kvete, ale blahobyt uteče ...
- V listopadu svatbu radost nese, v prosinci Tě sníh a zima třese, ale svatba daruje Ti lásku navěky!
- Svatba na Nový rok _ k věrnosti a lásce skok ...
Z těchto pověr se dodržuje v dnešní době více méně už jen ta květnová. Tato pověra vznikla v dřívějších dobách proto, že když se nevěsta vdala v květnu, dítě se pak narodilo v zimních měsících a tyto děti pak často umíraly (dříve byly nevěsty panny a potomek byl počat obvykle až během svatební noci či brzy po ní). To však už v dnešní době neplatí. Květen je každopádně jedním z nejkrásnějších měsíců na svatbu (všechno kvete, je obvykle krásné příjemné počasí, ne ještě moc horko ...), tak proč jej nevyužít ... Navíc - máj - lásky čas...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: askmenow*
Datum: 07.04.13 23:36

Na internetu je spousta užitečných návodů, jako třeba tento:

http://www.svatebni-katalog.c…-svatbu/kalendar-priprav.html

... nenechte se stresovat tím, že s přípravami začínají devět měsíců předem, vše se stihnout dá i teď. Berte to spíš jako seznam úkonů.

Nezapomeňte také překontrolovat platnost svých občanských průkazů a požádat o totéž své svědky, aby nepřišli na svatbu a až tam někdo nezjistil, že má OP propadlý a nemůže svědčit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.13 00:33
avatar

Začněte kontrolou dokladů, pokud by Vám některému chyběl rodný list, museli byste si jej opatřit.

Potom si objednejte termín a vše ostatní zařizujte až po stanovení termínu.

Já jsem se vdávala hodně dávno, všechno jsme zařizovali sami. Akorát svatební šaty mi ušila maminka (pověra: nevěsta si je nemá šít sama) a svatební koláčky jsme objednali z cukrárny.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.04.13 06:55
avatar

Není potřeba takřka nic, hlavně mít v pořádku doklady - OP a rodné listy a dohodnout si termín.

Nemusíte mít prstýnky, oznámení, hostinu. Záleží čistě na vás, jak si to uděláte. Známí šli oba v riflích a tričkách, na úřadu sehnali 2 úřednice jako svědky, prstýnky neměli taky a za 15 minut bylo hotovo. Pak si spolu dali v bufíku guláš! *smich*

Mákokterá svatba je takto strohá, ale pokud nejsou třeba peníze, na co krmit 50 hostů? A pokud peníze jsou, je lepší opravdu nějaká nezapomenutelná svatební cesta. /nemyslím do Jiljí. :D/

I když píšete, že rodiče na to nemají, aby Vám pomohli /myslíte asi finančně/, jistě Vám maminka pomůže aspoň radou a napečením nějakých dobrot. Může pro Vás připravit jen skromnou hostinu: polévku, řízek se salátem, kávu a něco sladkého, zákusek a úplně by to stačilo. Neznám mamku, se kterou by dceřina svatba nepohnula. Jaga.

Hodně štěstí! *palec*

Neměli svatbu v kostele, nebylo kdy, nebylo kde a nebylo proč,

neměli hosty veselé, nebylo kdy, nebylo kde a nebylo proč,

neměli bílou kytici, nebylo kdy, nebylo kde a nebylo proč,

neměli víno v sklenici, nebylo kdy, nebylo kde a nebylo proč...

Navlékla mu prsten z trávy a pak řekla ANO,

když je zima probudila, dávno bylo ráno...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.