Neplacení výplaty

Od: Datum: 26.08.12 15:42 odpovědí: 10 změna: 20.11.12 08:21

Dobrý den, mám dotaz. Co mohu dělat v případě, že nedostávám od svého zaměstnavatele výplatu(asi už 4 měsíce).Dříve výplatu posílal sice s několika týdenním zpožděním, ale poslal.Děkuji za každou radu, co mohu v této situaci dělat...

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jenicekpoplatnik
Datum: 26.08.12 15:49

Předpokládám, že jste se zaměstnavatelem jednal a k žádnému smírnému řešení jste nedošli. Doručte zaměstnavateli dopis s okamžitým zrušením pracovního poměru z důvodu nevyplacení mzdy za výplatní období ... Současně požadujte výplatu odstupného ve výši minimálně 3 průměrných mezd. Dlužnou mzdu vymáhejte soudní cestou.

Od: stribrnak*
Datum: 26.08.12 16:05

Od: skye®
Datum: 26.08.12 16:33

Já bych mu pohrozila tím, že pokud Vám výplatu nevyplatí, podám na něj insolvenční návrh.

Ohodnoceno: 1x

Od: askmenow*
Datum: 26.08.12 16:40

Zákoník práce:

§ 54

(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit, jestliže
a) podle lékařského posudku nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel jej nepřevedl v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku na jinou, pro něho vhodnou práci,
b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo náhradu mzdy do 15 dnů po uplynutí její splatnosti.

(2) Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

(3) Zaměstnanec, který okamžitě zrušil pracovní poměr, má nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za výpovědní dobu.

- samozřejmě to chce řešit, ale je jen na vás, jestli tam hodláte zůstat, nebo už přiom hledat jinde

Ohodnoceno: 1x

Datum: 26.08.12 18:01

Jak píše askmenow, už jste tu dobu trochu prošvihnul. Jestliže zaměstnavatel do patnácti dnů po splatnosti mzdy ji nevyplatí, můžete okamžitě odejít, obrátit se na Inspektorát práce, živnostenskou komoru a na soud, který vyhrajete.

V praxi, kterou jsem taky zažil, se to dělá tak, že se zaměstnavatel dohodne o odložení výplaty, nebo vyplatí část. To znamená třeba jen deset korun. Ale pracovat jen za dobré slovo je sice chvályhodné, ale zaměstnavatelé toho nestydatě využívají.

doplněno 26.08.12 18:02:

Mimochodem, už jen to, že výplaty posílal s několikatýdenním zpožděním už v minulosti o něčem svědčí.

Jenže teď je taková doba, že si každý drží svoje místo, jak se dá, ať už se s ním zachází i takovýmto způsobem.

Ohodnoceno: 2x

Od: ron*
Datum: 26.08.12 19:54

Dobrý den.

Svůj pracovní poměr můžete okamžitě zrušit, jestliže vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.Mzda nebo plat jsou přitom splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vám vzniklo právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku. Pravidelný termín výplaty mzdy nebo platu v rámci zákonem stanoveného období jejich splatnosti určuje zaměstnavatel, a to po projednání s odborovou organizací, působí-li u zaměstnavatele odbory, pokud výplatní termín není sjednán v kolektivní smlouvě.

Pozor však na promeškání lhůt. Takto okamžitě můžete pracovní poměr zrušit pouze pouze do 2 měsíců ode dne, kdy jste se o důvodu k okamžitému zrušení dověděli, ale nejpozději do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

Doporučuji na nic nečekat a pracovní poměr zrušit. Na každém úřadu práce bývá k dispozici zdarma právní poradce, který Vám doporučí, jak dále postupovat. Nevyplacemu mzdu lze vymáhat právní cestou.

Datum: 27.08.12 00:13

Zatím jste nic nezmeškal. Mzdové nároky se promlčují až po třech letech, takže máte dostatek času se svého nároku domoci.

Nyní můžete okamžitě zrušit pracovní poměr (pozor, to není výpověď!) kvůli dlužné mzdě (nebo i jen její části) za červen 2012. Nárok na doplacení dlužné mzdy však máte i za všechny dřívější měsíce, a to včetně úroku z prodlení.

Okamžité zrušení pracovního poměru musí být písemné, současně s ním doporučuji zaměstnavatele vyzvat (pozor: nežádat!) k okamžitému doplacení dlužných mezd za všechny měsíce (měsíce uvést slovně - vyjmenovat).

Písemné zrušení PP musíte je prokazatelně doručit druhé straně (zaměstnavateli). Buď zrušení zaměstnavateli předejte osobně proti potvrzení na kopii nebo je zašlete doporučeným dopisem s dodejkou. Pracovní poměr skončí v okamžiku doručení.

___ Jestli zaměstnavatel dluží mzdu kromě Vás alespoň dvěma dalším zaměstnancům, domluvte se s nimi a obraťte se společně na úřad práce, který Vám vedle pomoci s podáním insolvenčního návrhu na zaměstnavatele může vyplatit dlužnou mzdu (max. za 3 měsíce) i náhradu mzdy za výpovědní dobu.

Dluží-li Vám zaměstnavatel více, bude pravděpodobně nutné vymáhat zbytek soudně, ovšem budete mít nárok i na náhradu vynaložených nákladů (za právní zastoupení).

Insolvence zaměstnavatele

Ochrana zaměstnanců při insolvenci zaměstnavatele

doplněno 27.08.12 00:19:

Pro úplnost: Zrušení pracovního poměru pro nevyplacení mzdy je vážným důvodem skončení zaměstnání, takže byste v případě následné registrace na ÚP měl nárok na podporu v běžné výši (nekrátila by se).

___ Informace k registraci a podpoře

Od: andrea123456*
Datum: 29.10.12 11:50

Dobrý den,

prosím o radu v této věci.

Pracuji sice z domů (kvůli nemocné dcerce a navíc jsem matka samoživitelka) na půl úvazku u zaměstnavatele, který platí pořádku a včas. Jenže je to na poloviční úvazek. Proto jsem si našla brigádu - práce na dohodu od srpna tohoto roku a od pána se kterým jsem smlouvu uzavřela jsem od té doby neviděla ani korunu. K vykonávání práce na dohodu musím volat a ani telefon mi neproplácí. Nejdřív mi bylo řečeno, že jsem sice splnila jeho požadavek uzavřít 10 smluv,ale že se platby od uzavřených smluv opozdily. Předminulý týden v pátek mi řekl, že už dorazila i poslední 10-tá platba a že mi peníze ještě ten den posílá a nebo nejpozději v pondělí. Týden uplynul a peníze nemám. Telefon mi nebral celý týden. Dnes mi telefon vzal, byl na mě sprostý, že ho pořád otravuji o peníze a že se mnou rozvazuje smlouvu a nemáme se o čem bavit a položil. Co mám dělat teď?

Pomůžete mi prosím někdo?

Datum: 20.11.12 08:21

Andrea123456 svůj dotaz doplnila ve vnitřní poště: Nešlo o práci na základě dohody, nýbrž na základě smlouvy o zprostředkování. Smlouva o zprostředkování byla uzavřena na základě Občanského zákoníku (nejde tedy o pracovněprávní vztah).

Poradila jsem jí písemně vypovědět smlouvu o zprostředkování, dále písemnou výzvu k doplacení dlužných provizí a v případě, že "zaměstnavatel" výzvě nevyhoví, žalobu.

Od: ladaadal*
Datum: 27.08.12 10:03

Rychle podniknout kroky, které radí ostatní a hlavně - rychle pryč. K čemu je zaměstnání, když nedostáváš peníze, pokud si tě neumí vážit natolik, aby vypláceli mzdu, nezaslouží si, abys pro ně pracovala. Zažil jsem to kdysi dávno a věř mi. Když neplatí, tak to tak bude už napořád, nemá cenu na cokoli čekat. To už je lepší být na pracáku, ten platí pravidelně.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.