Výpověď a Manko

Od: Datum: 25.01.13 18:08 odpovědí: 28 změna: 30.01.13 11:22

Dobrý den,

v létě jsem dala dvou měsíční výpověď. Pracovala jsem jako prodavačka. Měla jsem podepsanou hmotnou zodpovědnost. V den mého odchodu se udělala inventůra. Zjistil se schodek 80.000,- během půl roku. Majitel si mě pozval do obchodu a začal tam po mě řvát, že jsem zloděj a že jsem mu ukradla 80.000,- + 50.000,- z minulé inventůry. Třepala jsem se jak ratlík, zlostí i nespravedlností. Chtěl po mě ať podepíšu nějaký splátkový kalendář a ať mu zaplatím 130.000,- já to odmítla a řekla mu že raději půjdu na kriminálku. Byla jsem zaměstnanec agentury a k němu jsem byla přiřazena. Tvrdil, že agentura má proti mě důkazy, že už mě rok sledují, což mi příjde podivné, protože jsem nic neudělala. Poté jsem zjistila že agentura již neexistuje. Majitel mi sám potom řekl, že všechny se vždycky cukají, ale všechny mu vždycky všechno podepsaly. Já mu to nepodepsala. Nedal mi výplatu a šla jsem domů. Doteď se mi nikdo neozval, je to už 4 měsíce, ale já pořád žiju ve strachu. O majiteli je známo, že má styky s bulharskou mafii a večně má nějaký problém na úřadu práce a na čoi za nelidské chování, pašované zboží atp. Nevím jaké falešné důkazy si může připravit, nevím jak dlouho se mám strachovat. Jak dlouho vlastně po Vás může chtít bývalý zaměstnavatel nahradit škodu? Dá se vůbec nějak bránit v tomhle případě?

Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.01.13 20:53
avatar
Jen vás zastrasoval, kdyby na vás něco měl, tak už by to pouzil.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: rory*
Datum: 25.01.13 22:17

Přítel mi to taky říká, ale jsem z toho ustrašená a asi o tohle mu taky šlo. Když jsem se ho zeptala jaké důkazy proti mě ta agentůra má, tak mi řekl, že neví, ale že nějaké jo, že se sní o tom nebavil. Dokonce mi řekl že Agentura je už na cestě a že na ně počkáme a pořešíme to, pak začal vyhrožovat. Žádná agentura nepřijela a když jsem řekla, že teda půjdu na tu kriminálku, tak mi strčil zápočtový list a vykázal mě z prodejny. Ještě jsem za ním přišla a požádala ho o číslo na ty pány z agentury, řekl, že mi na ně číslo dát nemůže, ale dal mi číslo na nějaké levné sklady, kde mi teda nebyli schopni nic říct. Majitelé té agentury jsou bulhaři a žijí v Perniku a taktéž majitélé levných skladů mají základy v Perniku. Na policii se bojím jít, protože nevím čeho jsou schopni.

Od: pt®
Datum: 25.01.13 22:09
avatar

Asi bych zašla za právníkem, aby Vám poradil, nebo trochu zklidnil. Mně to přijde od toho zaměstnavatele, jako šikana a spáchání podvodu na Vaši osobě. Přece, když je "manko", tak se dělí mezi všechny zaměstnance podle úvazku a odpovědnosti funkce. Něco si přečtěte v "Zákoníku práce". Už v životě k takovému zaměstnavateli nenastupujte. Ještě bych zašla k obvodní lékařce, řekla, že mám z toho zaměstnání deprese, myslím, že kdyby Vás příště buď agentura nebo ÚP nabízel podobnou práci u podobného zaměstnavatele, tak to ze zdravotních důvodů odmítnete, klidně bych použila výraz, odmítnutí ze "strachu". - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rory*
Datum: 25.01.13 22:27

To už teda nenastoupím, tady ta zkušenost mi stačila.Promlčecí lhůta je 3 roky, tak jsem zvědavá čeho se ještě do těch 3 let dočkám. Nikdy v žádném zaměstnání jsem neměla problém s mankem, tohle je první. Já jsem počítala s tím, že bude manko, prodejna je sice malá, ale absolutně nechráněná a nezabezpečené šperky a módní doplňky se tím pádem musí krást dobře, kór když na prodejně je jedna prodavačka která se věnuje jednomu zákazníkovi a ti další si můžou dělat co chcou, nacházeli jsme různě schované prázdné kartičky od šperků a vedoucí měla strach to ohlásit. Chtěla jsem manko zaplatit spravedlivým dílem, ale to co přišlo, byla jak ledová sprcha.

Od: luke237
Datum: 25.01.13 22:46
Nachapu jednu vec: pises, ze jsi byla zamestnanec agentury a pritom ta agentura uz neexistovala, takze jak jsi mohla byt jejich zamestnancem?

Jinak bych ti take doporucil navstevu nejake bezplatne pravni poradny a pripadne jeste Inspektoratu prace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rory*
Datum: 25.01.13 23:15

Agentura ukončila svou činnost 30.09.2012 a ten den mi taky skončila moje výpovědní lhůta. Od 1.10 byly holky předány jiné agentůře o které jsem taky zjistila, že nemá právo dělat personální agenturu, v rejstříku má napsáno, že předmět podnikání je pronájem nebytových prostor. Na inspektorát práce jsem to už předala, tak uvidím co se bude dít. Na tuto firmu je strašně moc stížností a věčně balancují na hraně (i mimo ní) zákona. U nás asi má ale štěstí každý lump.

Datum: 26.01.13 11:22
avatar

Jako prodavačka jste zřejmě uzavřela i dohodu o (kolektivní) odpovědnosti za svěřené hodnoty. Jestli jste si v den nástupu a před skončením pracovního poměru nevyžádala předávací inventuru, odpovídáte zaměstnavateli za schodek od nejbližší inventarizace před Vaším nástupem do nejbližší inventarizace po Vašem odchodu.

Ledaže byste prokázala, že jste vzniklý schodek zčásti nebo vůbec nezavinila Vy. V případě hmotné odpovědnosti musí dokazovat zaměstnanec.

doplněno 26.01.13 11:24:

Ještě odkaz:

Odpovědnost zaměstnance za škodu v případě hmotné odpovědnosti (§§ 252 až 254)

doplněno 26.01.13 15:10:

Rory, není to jasné. Jistá je konečná inventura, ale tazatelka nepíše, kdy byla provedena předchozí inventura. Pokud byla v den jejího nástupu nástupu (což ale neuvádí), bylo by to v pořádku.

Tazatelka však podepsala dohodu o odpovědnosti za svěřené hodnoty (lidové hmotnou odpovědnost). To znamená, že zaměstnavateli ručí za schodek v plné výši. Prokázat, že schodek nezavinila, musí ona.

doplněno 26.01.13 15:12:

Štírečku, s vymáháním mzdy to může být obtížné.

Tazatelka byla zaměstnankyní agentury, která zanikla (alespoň tak dotazu rozumím já). Nemůže tedy dlužnou mzdu vymáhat po zaměstnavateli, k němuž byla pouze přidělena.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rory*
Datum: 26.01.13 11:47

Inventury byly provedeny tak jak měly být. V dotazu je to napsané

Od: rory*
Datum: 26.01.13 15:41

právě, že ta agentura zanikla, tak nevím pokom mám žádat náhradu mzdy.

A já vím, že bych měla něco platit, ale 130.000,-? Jsme tam 4, tak snad 130.000,- děleno 4, ne?

Prvni inventura byla provedena jak jsem přišla, ale vytáhnul to na mě až měsíc po ukončení pracovního poměru. Nesouhlasím s tím, že mě nazval lhářkou a chtěl po mě zaplatit celou inventuru. Přišla jsem za ním s tím, že to bude dle zákonu, ale toto?

Od: rory*
Datum: 26.01.13 15:45

Ta inventura byla první manko 50.000,- a ta druhá 80.000,- manko. První byla teda provedena přesně měsíc po mém příchodu, což mi jsou jasné důsledky. Tady jde o to, že na mě hodil obě manka, JENOM na mě. Proto to řeším a odmítám mu podepsat cokoliv.

Od: luke237
Datum: 26.01.13 19:56
Jak pise Ivzez - jestli ty dalsi 3 holky nemely podepsanou hmnotnou zodpovednost, tak jsi teoreticky jen jedina s hmotkou. :( Na druhou stranu i ty dalsi 3 asi maji tu hmotnou zodpovednost ve smlouve.

Kdyz jsi ale byla zamestnanec agentury, tak jsi prece nemela zadnou pracovni smlouvu s tim majitelem kramu, ne? Mela jsi smlouvu jen s agenturou. Nebo jsi podepisovala jeste nejaky dodatek v tom krame?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rory*
Datum: 26.01.13 20:18

Hmotku jsme měly podepsanou všechny stejnou. On prostě využil toho že odcházím a chtěl to jen po mě, tak jako to udělal už mnoha dalším na jiných obchodech. Co jsem se dozvěděla tak po ostatních nic nechtěl a ani jim nestrhl prémie, takže vyloženě mafiánský hajzl kterému to prošlo v jiných případech a dělá a bude to dělat dál, zastrašuje, vyhrožuje, důkazy nemá, že bych to odcizila já, takže jsem mu říkala že pěkně férově dělo 4 a on, že ne že jsem to ukradla já, ale důkazy nemá a neví jaké ta agentura má,agentura mezitím ale skrachovala, tak fakt nevím co to jako je. Smlouvu jsem měla s agenturou a tam byl jen dodatek že jsem přidělena tomu majiteli, tak samo to bylo s hmotkou. Všechny jsme podepisovaly stejné smlouvy a stejné hmotky. Nemůže jen tak chodi a obviňovat někoho z kráděže, je to obchod a dá se počítat s mankem, všem prodavačkám to vyměřím stejně, ale nebudu házet špínu.

Datum: 26.01.13 23:02
avatar

Rory, zaměstnavatel (bohužel pro Vás) žádné důkazy nepotřebuje.

Pokud jste uzavřela dohodu o odpovědnosti, musíte naopak Vy prokázat, že jste škodu nezavinila (viz odkazy na zákoník práce v mých odpovědích).

___ Dlužnou mzdu vymáhejte po agentuře, pod niž Vás převedli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rory*
Datum: 26.01.13 23:22

ale já se nebráním platit. Máme kolektivní hmotku,chce to ale jenom po mě, po ostatních ne. Chce po mě celé manko celé prodejny.

Od: pt®
Datum: 27.01.13 12:37
avatar

Manko, celé prodejny, by mohl vymáhat snad jen v případě, kdyby Vás chytil, že jste si zboží ukradla osobně. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rory*
Datum: 27.01.13 13:14

a to se nestalo a ani nemohlo stát. A potom jak jsem mu řekla, že s tím půjdu na kriminálku, tak mi dal zápočťák, vykázal mě z prodejny a řekl, že už ho to nezajíma.

Datum: 26.01.13 11:53
avatar

V první řadě bych ho žaloval o nevyplacenou mzdu!

doplněno 27.01.13 11:17: Ivzez: pokud agentura zkrachovala, obrátil bych se na úřad práce. Tam poradi, případně doplati dluznou mzdu nebo podaji přihlášku do insolvencniho řízení. Co se týká vymahane částky, s tim bych zatim nic nedělal a vyckal na případné soudní rozhodnutí. V žádném případě bych nic nepodepisoval. Poté bych se u soudu bránil těmi argumenty, které zde jsou uvedené. Myslim, ze jen zsstrasuje nebo si krade sám.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.01.13 20:12
avatar

ja se jen zeptam ostatnich. V pripade podepsane hmozne zodpovednosti, se ruci nekolikanasobnou mzdou. Ne celou castkou, rikam to dobre?

A propo, to musi byt firma, kdyz takovych mank je tam vice, kdyz mu to kazda prodavacka podepsala...kdo vi co se za tim skryva, vypada to na zledejskeho pana podnikatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rory*
Datum: 26.01.13 20:22

pan podnikatel má velké problémy s čoi,inspektorátem práce a jinými uřady. Už byl několikrát i u soudu, ale jelikož je z podsvětí, tak se dokáže ze všeho vyplatit. Proto mám obavy co všechno může zkusit, zfalšovat atd. Každopádně, přítel mi říká, že on sám se bude kriminálce vyhýbat jako čert kříži, protože v případě žaloby by si proklepli i jeho a začli by se mu všude šťourat.

Datum: 26.01.13 22:58
avatar

Zaměstnanec s dohodou o odpovědnosti odpovídá za celý schodek (v případě kolektivní dohody poměrnou částí). Nezavinil-li zaměstnanec škodu, musí to prokázat on sám (zaměstnavatel neprokazuje zavinění zaměstnance).

4,5násobek průměrného výdělku se vztahuje na škodu, kterou způsobí zaměstnanec bez uzavřené dohody o odpovědnosti. V tomto případě musí zaměstnavatel prokázat, že škodu způsobil zaměstnanec.

___ Viz zákoník práce, odpovědnost zaměstnance za škodu:

- s dohodou o odpovědnosti (§§ 252 až 254)

- bez dohody o odpovědnosti (§ 250 a § 257)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 27.01.13 12:18
avatar

Chápu dobře,že tam pracovaly další prodavačky a jen vy jste měla podepsanou ,,hmotku,, a ony ne?Nepracovaly tak náhodou ,,na černo,,? Já bych ve vašem případě šla na policii a tam vše sepsala,jak to tam chodilo a předem bych majiteli ještě řekla,co hodlám udělat.Aspoň uvidíte jeho reakci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rory*
Datum: 27.01.13 13:11

všechny jsme měly homtku, ale manko chce zaplatit jen po mě.

Od: ruze®
Datum: 28.01.13 16:17
avatar

To si nenechejte líbit,když už,tak všechny rovným dílem!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 28.01.13 18:03

Blbost. Zaměstnanec s hmotnou odpovědností má právo

1/ Požádat o provedení inventury při nástupu

2/ Provedení inventury při odchodu

3/ Právo písemně upozornit na vady a při neodstranění od odpovědnosti odstoupit

4/ Odpovídá plně jen při společné odpovědnosti dle poměru výdělků když vedoucí a zástupce mají po dvou dílech

5/ Pokud se pracovník na svá práva vybodne tak pak nesmí fňukat. A že takový schodek na něj nahrát, není u dnešních podnikatelů žádný problém.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: pt®
Datum: 28.01.13 18:38
avatar

I v dobách hodně dřívějších šel schodek nahrát. Stačilo, když si vedoucí odloží pro sebe, co libo. Když se to ukáže při inventuře příliš velký schodek, tak se najednou najde nějaká krabice se zbožím. Vždy bylo nějaké mankovné podle obratu a zajímavé, že se vždy vyčerpalo. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Takže nic proti ničemu, jen někdo věděl, jak na to, aby měl z toho prospěch. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 28.01.13 18:42

No za manko se zavíralo, ale pokud se dobře pamatuji, tak pro pracovníky byla náhrada zastropována a vedoucí se zástupcem do zbytku.

Nyní dle výše platu, s tím že těm dvěma se plat počítá dvojnásobně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 30.01.13 11:22
avatar

Jo, zavíralo, ale někdy ani 40 tisíc nestačilo, aby se šlo do toho kriminálu. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 19:28
avatar
Přesně tak, ztratne se musí vycerpat, jinak propadne zamestnavateli!
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.