Rozvod a vyrovnání

Od: Datum: 25.08.12 15:55 odpovědí: 8 změna: 28.08.12 10:19
avatar

Dobrý den,dlouho jsem váhala napsat sem můj další dotaz,ale nakonec jsem se rozhodla a tak popíšu můj problém.V roce 2007 jsem po 2leté známosti byla požádána o ruku.U obou se jednalo o druhé manželství. Z manželství se nám nenarodily žádné děti.Naše manželství fungovalo cca 2 roky, do okamžiku, kdy jsme spotřebovali veškeré peníze, které jsem získala prodejem nemovitosti po mých rodičích. Poté jsem začala pociťovat nezájem žalovaného o rodinu a společný život. Na mně ležela celá tíha péče o domácnost.On nadměrně utrácel a postupem času na výdaje nestačil náš příjem, takže jsme se začali zadlužovat. Finanční situace se neustále zhoršovala, až nakonec nebylo ani na zaplacení nájemného a splátek dluhů. Z utrácení však on vinil mě. Rozdílný názor na způsob společného života vedl k hádkám a rozporům. Můj citový vztah k němu tím velmi trpěl, ale věřila jsem, že se vše napraví. V roce 2010 jsem zjistila, že žalovaný má vztah s jinou ženou. V červnu 2011 se žalovaný odstěhoval z důvodu, že chce žít sám, v srpnu jsem následně zjistila, že to bylo z důvodu další známosti.Poznali jsme se v době, kdy jsem byla silně obézní. Nikdy však k tomuto mému stavu neměl výhrady. Již před uzavřením manželství jsem měla zdravotní problémy s nohama a s vysokým krevním tlakem. Po uzavření manželství se můj zdravotní stav v důsledku obezity začal zhoršovat, měla jsem velké cévní problémy, které nakonec skončily v dubnu 2009 přiznáním invalidního důchodu.On požadoval, abych si našla zaměstnání, což jsem opakovaně zkoušela, ale nemohla jsem dlouhodobě stát nebo sedět, proto jsem nemohla žádnou stabilní práci sehnat. V prosinci 2009 jsem onemocněla virem H1N1 – prasečí chřipkou a dva měsíce jsem bojovala o život při umělé ventilaci na oddělení JIP. Po propuštění do domácího ošetřování jsem měla několik měsíců přísnou izolaci, měla jsem narušenou imunitu a byla jsem naprosto vyčerpaná. Z tohoto důvodu jsem nemohla hledat zaměstnání.Protiúčtem jsem dala mé malé auto na leasing většího auta,na což mám doklad a mé peníze požaduji nyní vrátit,auto si užívá teď on.Rovněž požaduji výživné na sebe,jelikož po zrážkách exekuce mi zbyde 7500,- + 4500,- ze zaměstnání,které mohu vykonávat jen na 50%.Opravdu se strašně snažím,ale mé nohy 100% zátěž nezvládnou.On do dubna letošního roku posílal výživné,ale od května se všemu brání,tvrdí,že ze mě utrpěl mozkovou mrtvici,ačkoli jsme se rok neviděli.Za celý rok,co se odstěhoval,jsem dokázala shodit 86kg,opravdu na sobě makám,od něj jen požaduji vrátit mé peníze a jít si každý svou cestou.Bojím se jak rozhodne soud,který za měsíc bude.Na dluhy, které nejspíš budou rozděleny napůl,nevím,jak poplatím,bude mě čekat nejspíš osobní bankrot,ale z čeho ho platit,když z příjmů po srážkách a zaplacení nájmu mi zůstane jen stěží na jídlo.Děkuji za přečtení a váš názor a přeji hezký den.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: itan71*
Datum: 25.08.12 19:07

Nezávidím situaci,jedno vím určitě osobní bankrot není sranda a není to tak jednoduché jak někdo si myslí ikdyž příjde od exekutora obálka je jisté že Vám musí nechat životní minimum.*plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.08.12 09:01
avatar

Požadujete-li zpět své peníze, případně výživné, doporučuji najít si dobrého advokáta a spolu se žalovanou částkou žalovat i náklady na právní zastoupení. (Nejsem si jista, na co přesně se ptáte.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.08.12 15:34
avatar

Advokátku samozřejmě mám,bez ní by to asi nešlo.Je to pro mě velký problém.Spíše se ptám na názor lidí,jak vidí danou situaci,zda soud uzná,že jsem na životním minimu už nyní,ze zdravotního hlediska nemohu víc vydělat,takže pokud by bylo zamítnuto výživné i vrácení mých peněz,tak nemám ani šanci podat následně osobní bankrot,neboť nemám z čeho ho platit.Stále ještě papírově manžel má taktéž právníka,ten tvrdí mé právníčce,že manžel utrpěl mrtvici.Předtím vydělával cca 50-60tis. čistého a nyní prý jeho vydělky jsou menší a tak nemůže nic platit,prý naopak by mohl on mě žádat o výživné.Už v době spolužití s manžel měl problémy s alkoholem.

Datum: 27.08.12 16:20
avatar

Dobrý den. Paní Sluníčková, nedá se předem odhadnout, jak soud rozhodne. Určitě si vyžádá lékařský posudek manžela, aby se potvrdilo, či vyvrátilo jeho tvrzení o zdravotním stavu. Záleží na tom, kdy u něho ke zdravotním potížím došlo apod. Je jasné, že jeho právník bude hájit jeho zájem. Ten Váš bude zase hájit Váš právník. Soud podle mne bude rozhodovat na základě lékařských zpráv, které si pravděpodobně vyžádá a opravdu nelze říci ani odhadem, zda výživné zamítne. Píšete, že výživné Vám bylo přiznáno a že ho manžel přestal vůči Vám plnit. Vymáhala jste ho? Výživné nemůže přestat samovolně platit přece...

doplněno 27.08.12 16:27:

Omlouvám se za nepřesnost, výživné mezi manželi je dané ze zákona. Tedy si vůči Vám neplní vyživovací povinnost a to je napadnutelné.

doplněno 27.08.12 17:20:

Já Vám věřím a nepodezírám Vás z žádných postraních úmyslů. Tady jde o to, že dokud jste manželé, máte právo na stejnou životní úroveň, jako manžel. Pokud jeho advokát tvrdí, že má zdravotní problémy a Vy budete žádat na sebe výživné, bude soud posuzovat i toto. Životní úroveň Vaší a životní úroveň manžela a také si může vyžádat posudek zdravotní manželův. na tomto základě šoud výživné buď přizná, nebo zamítne. Takhle to bylo myšleno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.08.12 17:12
avatar

Výživné mi posílal manžel od července 2011,kdy se odstěhoval ze společné domácnosti,až do dubna 2012,od května 2012 neposlal nic.Bohužel to byla dohoda pouze ústní,bez dokladu.

Samozřejmě má právnička doložila k návrhu na rozvod i mé posudky ZTP o mé invaliditě 3.stupně.Poslední posudkovou z února 2012.

Nemám nejmenší zájem manželovi dělat "peklo"chci se rozvést,vrátit dlužné peníze.Jemu i jeho slečně jsem popřála mnoho štěstí formou sms.

Datum: 28.08.12 06:14
avatar

Ne ne ani já to nebrala,jako že byste mě nějak napadala z nějakých postraních úmyslů.Možná jsem jen špatně formulovala věty.Snažím se zde co nejpřesněji popsat situaci.

Má právnička měla před týdnem schůzku s jeho právníkem.Nesouhlasí s vyplácením výživného, neboť nemůže pracovat s takovou intenzitou

jako předtím a nedosahuje takových výdělků. Prozatímní dohoda je taková, že
ujednání o výživném vyjmeme z dohody bude předmětem soudního sporu.Nevím,zda s vyjmutím mám souhlasit.Rozumím tím,že proběhne rozvod a až potom se mám soudit o výživné,to může trvat roky.Vzhledem k tomu,že už nyní žiju na hranici bídy,nemám šanci ustát ani bankrot.To je situace,kdy opravdu nevím jak z ní ven.Ostatním penězům,které mi má vrátit se obdobně vymlouvá.

Datum: 28.08.12 08:47
avatar

Pavlo, tohle je dost složité. S dohodou musí vždy souhlasit obě strany. Pokud nebudete souhlasit s vyjmutím ujednání o výživném, pak se Vám rozvod protáhne asi tak jako tak. S dohodou by to byl rozvod rychlý. S výživným na ex manžela souhlasí jen málokdo a pak je to opravdu předmětem sporu. Nevím, co Vám radí právnička, ale vzhledem k Vaší situaci, zdraví, manžel opustil společnou domácnost atd. já bych s vyjmutím ujednání o výživném, nesouhlasila. Na něčem jste se dohodli a že si to on rozmyslel, není Vaše vina. Původního ujednání bych se držela a ať soud posoudí, zda je schopný Vám výživné platit, či ne a zda Vám ho přizná. Myslím, že pokud se rozvod protáhne, nevadí Vám zase tolik, než zůstat bez prostředků. Být sice rozvedená hned, ale soudit se dál. Je to jen můj názor, ale poradila bych svému klientovi stejný postup. I ústní dohoda je dohoda a protože Vám platil až donedávna, nemůže popřít, že existovala dohoda mezi vámi. Ať soud posoudí, zda se jeho situace opravdu natolik zhoršila, že se brání dodržet dohodu mezi vámi a zda je jeho příjem opravdu tak malý, že by to pro něj bylo likvidakční. Porovnat životní úroveň jeho a Vaší musí opravdu jen soud, ale nedejte se.

doplněno 28.08.12 10:23:

Kontakt na mě najdete ve vnitřní poště. Když budete potřebovat, nebojte se jej použít.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.08.12 10:19
avatar

Děkuji za odpovědi a souhlasím s vámi,totéž jsem napsala právničce.

Mohu se zeptat,vy jste právnička?Ráda bych s vámi zůstala v kontaktu mokud budete souhlasit.Možná i emailem.Můj email je slunickopavla@seznam.cz

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.