Vyloučení z dědictví

Od: Datum: 20.08.12 20:07 odpovědí: 10 změna: 21.08.12 13:13

Jsem jedinou majitelkou rodinné rekreační chalupy (darované mě otcem). Mohu v závěti vyloučit z dědictví jak manžela? (hned by to prodal), tak i sestru? (je v exekucích) a odkázat celou nemovitost jen neteři (dcera od sestry)? Sama děti nemám.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.08.12 20:23
 

Ve vašem případě si myslím, že by bylo nejlepší neteři chalupu za Vašeho života darovat a měla byste po starostech. Určitě by nebyl problém se s neteří domluvit, pokud chcete chalupu dále využívat, aby vám to umožnila, i když by pak vlastnicí byla ona.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: skye®
Datum: 20.08.12 20:50
 

Manžel je neopomenutelný dědic, takže nemůžete. Sestra by dědila pouze v případě, že by dědictví manžel odmítl a i Vaši rodiče. Takže jak psal rádce přede mnou, měla byste za života chalupu neteři darovat.

doplněno 20.08.12 22:10:

Omlouvám se, učili jsme se to takto, asi se mezitím zákon změnil.

 
Od: peha
Datum: 20.08.12 21:47
 

Nesmysly. Nemaťte tazatele.

 
Datum: 20.08.12 21:26
 
avatar

Manžel ani sestra nejsou neopominutelní dědici (jsou opominutelní), pokud tedy nemovitost v závěti odkážete neteři, bude závět platná a nenapadnutelná. Neopominutelními dědici jsou pouze zletilí a nezletilí potomci (viz § 479 obč. zákoníku). Předchozí rada je nesprávná.

 
Od: peha
Datum: 20.08.12 21:49
 

Přesně tak *palec*

 
Datum: 21.08.12 12:12
 

Mám tomu rozumět tak,že pokud si celý život budu splácet úvěr na byt a má přítelkyně se bude o mne starat,tak jí ten byt pak nemůžu odkázat,ale musím jej odkázat dětem,které se o mne nestarají?

 
Datum: 21.08.12 13:13
 
avatar

Jestliže zůstavitel zanechá z 1. skupiny dědiců pouze zletilé potomky, pak při dědění ze závěti se jim musí dostat nejméně polovina dědického podílu. Pokud závěť tomu odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků. K vydědění může dojít v zákoně stanovených případech. Zůstavitel může vydědit potomka, jestliže:

a) v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,


b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,


c) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,


d) trvale vede nezřízený život.

 
Od: asdfg
Datum: 20.08.12 22:05
 

Pokud se rozhodnete ještě za života darovat neteři, tak nezapomeňte na věcné břemeno užívání pro vás.

 
Od: martina497
Datum: 21.08.12 11:40
 

Pokud jste rozhodnutá chatu neteři darovat, tak si můžete třeba vymoci doživotní břemeno užívání a taky klauzuly, že pokud by se k Vám časem chovala špatně, že můžete od darovací smlouvy ustoupit. Případně Vám uhradit nějakou částku. Manžela můžete z dědictví chalupy vyloučit. Bohužel zrovna řešíme dědictví v rodině, tak vím že vše toto je možné.

 
Datum: 21.08.12 12:18
 
avatar

Však ještě neumíráte ne? Počkejte rok a půl, budou velké změny a tam už půjde vše. Třeba nechat to manželovi s podmínkou, že to nemůže prodat aj.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.