nezaplacené zdravotní?

Od: Datum: 19.08.12 07:51 odpovědí: 7 změna: 24.08.12 12:41
Zdravím,
Opakoval jsem čtvrtý ročník na střední, který jsem znovu neudělal (osobní zdravotní důvody, to ale tady prosím nechci řešit).
Jenom nevím, jestli mám v tomto případě nárok na prázdniny nebo ne a jestli je mi hrazeno sociální a zdravotní pojištění? Mám teď obavy, abych tam neměl nějaké nedoplatky a penále?
Když jsem to na konci roku zjišťoval, tak mi každý tvrdil něco jiného a nikdo mi nebyl schopen jednoznačně odpovědět, tak jsem myslel, že nárok na prázdniny mám.
Od září buď nastoupím na učební obor, pokud mě přijmou, nebo se budu muset zaregistrovat na pracák. Jde mi ale o ty dva měsíce prázdnin.
Jak je to s hrazením soc. a zdr. pojištění? Jak hodně budu muset popřípadě za ty dva měsíce doplácet a jak velká je pokuta? Můžu nějak zjistit jak na tom jsem?
Děkuji

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 19.08.12 11:39

Dobrý den.

Kdy jste přestal do školy chodit? Jakým způsobem jste studium ukončil nebo přerušil?

Viz.: Pokud se pokus o úspěšné zakončení studia nezdaří a žák v určeném termínu nevykoná úspěšně maturitní zkoušku, závěrečnou zkoušku nebo absolutorium, nic není ztraceno, pokud je povolena opravná zkouška, její odklad nebo opakování. V tom případě je totiž nezaopatřeným dítětem do konce školního roku, v němž měl studium ukončit, tzn. do 31.8. příslušného roku, pokud nevykonává po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost ani nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

V opačném případě (ukončení studia bez domluvené opravné zkoušky) jste povinen si zdravotní pojistné zaplatit(doplatit za prázdniny). Samozřejmě je pro vás vhodné zaregistrovat se na pracovním úřadu. Pojistné na měsíc: 1.080,- Kč. Ukončení studia či evidenci na ÚP jste povinen svojí zdravotní pojišťovně nahlásit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: neregistrovany
Datum: 19.08.12 12:51
Školu jsem ukončil někdy v květnu, nebo kdy čtvrté ročníky končí. Ale podepisovaly jsme nějaký papír, že ti co se k maturitě nedostali, tak do konce roku budou navštěvovat nižší ročník, takže studentem jsem asi do konce roku. (ale je to jen tak na oko a škola se tím prý kryje a nikdo neočekával, že bychom tam chodili)
Nechci za pár let skončit s exekucí na krku kvůli blbosti a blbých dvouměsičních prázdnin. V září pravděpodobně přestupuji na učební obor a pokud ne, tak mi nezbyde nic jiného než registrace na pracáku a hledání práce.
Potom asi bude třeba uhradit 2160? Jsou nějaké penále a kolik? A co sociální pojištění?
+navíc mám obavy o minulé prázdniny, kdy jsem neudělal čtvrtý ročník a opakoval a taky jsem to nikam nehlásil, protože mi bylo řečeno že na prázdniny mám nárok a další rok opakuji. Abych i za tyto prázdniny něco nedlužil. Proto mě zajímá, jestli je možné to nějak zjistit, jestli mám vše zaplaceno.
Datum: 19.08.12 13:01
avatar

Dobrý den. Zajděte si na Vaši zdravotní pojišťovnu pro Váš klid. Oni Vám řeknou spolehlivě, zda něco dlužíte, jak to s Vámi je a popř. co je třeba doložit k tomu, aby Vám případný dluh nevznikl. Budete mít klidné spaní. Sociální si sám platit nemusíte, to není povinné. Je to asi nejjednoduší řešení, bez zbytečných dohadů, informovat se přímo u zdroje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.12 18:40
avatar

Jak je tu rada ,že za prázdniny si student za měsíce červenec a srpem platí ZP-to není pravda!.Dcera řádně ukončila studim (i když ve 2.ročníku propadla) a zkoušky udělala někdy v květnu,ale na UP se musela zaregistrovat až 1.9.! ty tři měsíce od maturity (tj.červen,červenec a srpen byla vedena jako student! A já jako rodič dokládal ukončení studia dcery na mzdovce potrvzení školy,kde stálo ,že je studentem až do posledního srpna.Totéž u syna ,s tím ,že má povinnost 1.9 nastoupit do práce (má smlouvu na 3 roky) i když neudělal závěrečné zkoušky a má druhý termín zk až nekdy kolem 20.září!

PS pokud jste stále student-platí stát,ale pro jistotu si to ověřte na UP či OSZ nebo jak se to jmenuje!

doplněno 19.08.12 18:44:

PPS-pravděpobobně pkd nebudete dělat opravky a nenastoupíte 1.září do školy,tak se budete muset 1.9. hlásit na UP a neb nebudete,ale budete si muset platit ZP což je 1080/měsíc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: neregistrovany
Datum: 19.08.12 20:23
Tím si právě nejsem jistý, jestli to neplatí jen v případě kdy člověk odmaturuje a úspěšně ukončí studium. Já se ale nedostal k maturitě a ani nemám nárok na opravky a ani ročník opakovat nemůžu (jediná možnost je přechod na učební obor)
Tak nevím, jestli to platí i v tomto případě.
Datum: 20.08.12 14:11
avatar

Já bych to řešil se školou,kterou jste dělal a nedodělal a chtěl od nich potvrzení o studiu,ukončení atd a současně se informoval na PÚ či "sociálce" a také na Vaší ZP! zde za počítači nejsme jasnovidci,abychom věděli co kde máte.Např já to měl jistý-výpověď k 31.7 tzn na pú 1.8 ,nejpozději do 3 prac.dnů!Vy musíte toto dle potvrzení ze školy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: neregistrovany
Datum: 24.08.12 12:41
No na ZP bych i třeba zašel, ale mám obavy jak se na to zeptat. Vůbec v tomto zatím neumím chodit a nerozumím tomu. Nevím, jestli to, že už nejsem studentem tam oznamuje škola, nebo to musím hlásit sám.
Abych z toho třeba neměl potom ještě větší problém, že jsem něco nenahlásil atd.
Ve škole jsem se ptal, ale oni sami nevěděli.
Na ZP každopádně půjdu na záčátku září, kvůli doložení potvrzení o studiu pokud mě přijmou do školy, tak se potom popřípadě můžu zeptat.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.