Výživné od nestarajících se rodičů

Od: Datum: 18.08.12 22:01 odpovědí: 12 změna: 19.08.12 16:20

Ahoj všem :)

Mám dotaz a budu vděčná za každou odpověď :)

Mám kamarádku , která byla umístěna do výchovného zařízení, protože měla doma problémy s matkou a společné soužití nebylo možné.

Ve výchovném ústavu měla možnost se vyučit ve dvouletém oboru kuchař-číšník , ale upřímně , bylo by jí škoda .

Sama usoudila , že je zbytečné tam trávit 2 roky než jí bude 18 a utekla.Momentálně se již delší dobu zdržuje na útěku.Ovšem přemýšlela nad svou budoucností a začala se připravovat na zdravotnickou školu do které nastoupí po dovršení zletilosti.

Problém tkví v tom , že potřebuje nějaké peníze do začátku , aby si mohla pořídit vybavení a potřeby na školu.

Její otec na ní platí její matce výživné, které Marice vůbec do ruky nepřijde. Jde o to , že její máma ho pobírá i v době kdy Marika je na útěku , tudíž na ní žádné náklady nemá.Její máma po celou dobu ví kde se Marika ,,skrývá ,, a i přesto jí žádnou pomoc nenabídla .Výživné dále pobírá pro svou potřebu. Mezitím, co Marika doma není , se jí mohlo spořit a ona by to mohla využít do začátku na škole.

Marika napsala svému otci návrh , že by jí mohl výživné posílat na účet s tím , že by byl zamčený a ona ho mohla otevřít až v 18-ti.Ovšem její otec se cuká , že by to muselo jít soudně atd.Nehodlá proto nic udělat , tudíž peníze dále pobírá její matka.

Vím , že od 18- ti , když bude studovat, budou mít povinnost jí posílat alimenty oba rodiče , ale nedalo by se to zařídit nějakým způsobem i teď , aby měla něco naspořeno do začátku na školu?

Předem děkuji za každou odpověď . :)

Napsala


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.08.12 22:20
avatar

Ahoj. Monopolinko, tuto záležitost by měla Vaše přítelkyně Marika řešit na odboru sociální péče o děti a mládež. Takže ať se přestane skrývat a obrátí se s tímto na sociálku. Útěkem nic nevyřeší, skuste jí domluvit. Je zde ještě možnost, aby se s matkou a otcem nejdříve snažila dohodnout, pokud je to jen trochu možné. Dokud nebude zletilá, jinou možnost, než domluvu s rodiči, či návštěvu na sociálce, nemá. Může se zkusit obrátit o radu i přímo na některou linku důvěry, ty jsou bezplatné a anonymní, se svými dotazy atd.. Dozví se třeba pro ní hodně užitečné informace i o své nynější situaci. Útěk není nejvhodnější řešení pro ni.

doplněno 19.08.12 13:43:

Není zač.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: monopolinka*
Datum: 19.08.12 00:14

S rodiči se dohodnout vážně nejde.

Souhlasím , že útěkem se nic nevyřeší , ale bohužel, plně ji chápu.

Obdivuji alespoň to , že má snahu o to , aby mohla poté studovat.

Každopádně moc děkuji :)

Datum: 18.08.12 23:34

No, já se v problematice nevyznám, ale pokud vím, tak rodiče mají povinnost výchovnému zařízení za umístění dítěte platit. A platit by měli i v měsících, kdy je dítě na útěku, i když tam by ta částka měla být pokrácená. Takže celkem nevidím důvod, proč by v této době měli platit ještě navíc i dítěti. Tím spíš, když se dítě fláká a nestuduje. MMCH pokud by to slečna se studiem od 18 myslela vážně, tak by ty dva roky na kuchaře studovala, a pak navázala studiem na vysněné škole a ne se dva roky jenom zbytečně poflakovala.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: monopolinka*
Datum: 19.08.12 00:12

Vy jste mi nějakejech chytrej ... je vidět , že jste se v dané situaci nikdy neocitl , takže o tom nemáte ani páru ...

doplněno 19.08.12 00:15:

A když už ... rodiče mají povinnost do 18-ti na dítě platit.

Ne ustav , to je uplně něco jiného , alimenty a placení sociálních věcí není jedno a totéž :)

Datum: 19.08.12 09:54

Alimenty jsou určené na výživu dítěte - jídlo, bydlení, zájmy. Úplata výchovnému ústavu je určena taktéž na jídlo, bydlení, zájmy. To je jako kdybyste chtěla, aby otec dítěte platil výživné na dítě jednou matce a podruhé ještě dítěti. Pokud dcerunka nechce sekat latinu, nemá zájem o školu a vyhýbá se svému trestu (ono do výchovného ústavu se nikdo nedostane jenom tak pro nic za nic), nevidím důvod proč ji podporovat. Pokud slečna tak touží po samostatnosti, má ji mít - ať ukáže, co umí a sama se postará.

Jinak až do zletilosti dítěte otec opravdu nemůže přestat platit matce alimenty a dávat je dceři do rukou. Zrovna tak nelze základní výživné dítěti dávat na spoření, to zákon nepřipouští, spoření soud může nařídit až u větších příjmů, kdy základní alimenty jsou dostatečně vysoké, ale rodič je natolik bohatý, že může dítěti ještě spořit třeba na studia.

Pokud by slečna chtěla dostávat od rodičů alimenty přímo ona, musela by se obrátit na soud. Nicméně protože není plnoletá, tak pochybuji, že by uspěla, neplnoletým se určují plnoletí zástupci a sami nic nemůžou... no a pokud je na útěku, nejspíš by tímto její útěk skončil, neb by ji navrátili zpátky do ústavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.12 15:45
avatar

Monopolinko, chcete-li radu, nenavážejte se do odpovídajících.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 19.08.12 09:22
avatar

Takže Marice je 16,jak jsem pochopila,je na útěku a chybí jí peníze,tak se jich domáhá na otci.Hmm.Šanci učit se v ústavu nějak využít nechce,ale dušuje se,že od 18-ti začne studovat! Slečna nějak neví,co vlastně chce.Jediná rada,vrátit se do ústavu a začít,,sekat,,dobrotu,pak i rodiče budou mít k ní jiný přístup a i nějaké peníze jí určitě dají,když uvidí její snahu. Na ulic bez peněz skončí tak akorát jako ,,šlapka,,nebo ,,feťačka,,a život si vlastní hloupostí totálně ,,pokaká,,! Tak ať vezme rozum do hrsti!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.12 10:09

Taky si myslim,ze vyzivne jsou rodice povinni,platit do ustavu,ikdyz jste na uteku.Mam obavy,ze kdyz se nevratite,ze jako plnoleta muzete dostat trest.To.ze chce delat v dovrseni 18 let zdravku,je hezka predstava,ale zatim jen predstava.Nyni shanite penize,aby se mohla uzivit,zatim co se skryva a chcete verit,ze uz bude hodna a vratit se dopastaku ji znici?Urcite to tam lehke neni,ikdyz nemam zkusenostale vsechno spatne je pro neco dobre.Mela by se vratit,pretrpet si to.Kolik jeste zbyva do 18 let?Jak dlouho by se skryvala?Je to blbost,kdyz ji najdou driv sami,bude to mit horsi a jeste muze byt nekdo souzen za napomahani uteku,nebo skryvani.Z alimentu sporit na skolu je blahove,jde ted zatim o vyzivu,nebo ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monopolinka*
Datum: 19.08.12 15:09

proto tam je řečeno , že by byl do jejich 18-tin účet zamčený , aby si někdo nemyslel že by to měla na výživu...

Od: ruze®
Datum: 19.08.12 15:44
avatar

Jako rodič bych rozhodně neposílala a to ani na ,,zamčený,,účet peníze někomu,kdo je na útěku! Rodiče nemají žádnou záruku,že v 18-ti letech opravdu začne studovat,navíc na střední školy se většinou dělají přijímačky a pokuď je nezvládne,tak dostudovala.Nikdo jí pak nezakáže účet vybrat a ,,rozfofrovat,,.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.12 16:20

Ale ono není povinností rodičů dětem spořit něco do budoucna *nevi*

Jinak tenhle článek se sice týká dětí plnoletých, nicméně ten poslední odstavec od advokátky tak nějak vyjadřuje moje pocity:

http://www.novinky.cz/domaci/…-uz-vyzivne-zadat-nemuze.html

"Pracovní poměr může člověk uzavřít už v patnácti letech. Pokud nestuduje, ani se nepřihlásí nikam do zaměstnání, už tehdy by mohl soud zkoumat, zda je rodič povinen výživné platit. Proč by měl někdo podporovat narkomana nebo někoho, kdo se od rána do večera válí u televize?" podotkla advokátka.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.08.12 10:54
avatar

Kamarádka na sto procent ví, že ji na zdravotní školu příjmou? Shání tedy nyní nějaké peníze, aby měla za dva roky něco do začátku? Ale přijetí na střední školu není jenom o tom, že budu mít mít peníze na školní potřeby.

Nebo jinak. Cituji: sama usoudila, že je zbytečné... a utekla. Co bude dělat ty dva roky, jak bude na sobě pracovat, čím se bude živit?

To, že přemýšlí o své budoucnosti je dobře, ale je to málo. Ona musí jednat. Bohužel to pro ni znamená podřídit se autoritě. A asi s tím má problémy. Neshody s matkou, nesouhlas s učebním oborem.

Má výchovný ústav jinou možnost v nabídce učebních oborů? Pokud ne, měla by být ráda, že pokračuje ve vzdělávacím procesu. I když se vám oběma zdá, že je to pod její úroveň.

Může se vyučit a potom plynule pokračovat na dalším vzdělávání, buď v denním studiu, nebo pří zaměstnání. Ať počítá s tím, že nemusí vše vyjít, tak jak si představuje.

Jakou bude mít životní historii, jaké bude mít doporučení? Zdr. sestra by měla měla být zodpovědná, spolehlivá, spolupracující s lékařem, ne zbrklá, empatická, neustále se vzdělávající atd.

To všechno bohužel u kamarádky postrádám.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.