Odřeniny - jak na ně?

Od: Datum: 17.08.12 16:30 odpovědí: 7 změna: 18.08.12 17:17

Dobré odpoledne,

dnes jsem spadla z kola - na asfaltové silničce, kde auta nejezdí, jsem jela z kopce. Na mém kole mi špatně dobržďují brzdy - nejdřív skoro nebrzdí, a když se pak silně stisknou, najednou zabrzdí. Asi to budu muset nechat seřídit v servisu. Přepadla jsem přes říditka, ani nevím, jak to vypadalo, moc přesně si to už nepamatuji, ale i přes silné tričko a kraťasy jsem se pěkně odřela. Mám sedřená různá místa - kousek pod pravým loktem, pravé rameno, pravý bok (a ten tedy hodně - ačkoli se to stalo kolem druhé odpoledne, vypadá to jako čerstvé, ale je to jakoby zaschlé), a levé koleno hodně. Doma mi to mamka vyčistila kysličníkem a opláchla vodou, kde bylo hodně špíny, ale ani tak se všechna nedostala ven.

Máte někdo zkušenosti s podobnými věcmi? Myslíte, že stačí jen kysličník, třeba ještě pak večer, ale pak už to nechat, anebo nějaká mast? Či raději zajít k doktorovi?
V některých odřeninách mám ještě trochu viditelné špíny, tak to ještě poliju kysličníkem. Ne že by to vyloženě bolelo, ale není to příjemné a občas to i trochu štípe.

Kromě odřenin se mi nic nestalo - helmu jsem měla pevně na hlavě, kolo je trochu odřené, ale jinak dobré a já to schytala asi nejvíc. Jinak mě nic nebolí.

Poraďte, prosím.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.08.12 16:38

Tak to tě lituju. Chuděrko! To, kde je náznak špíny, nad vanu, sprchu, kartáček a mýdlo a pryč s tím. Jinak se kůže toho bude zbavovat tak, že tu špínu obalí bílými krvinkami, hnisem a vyloučí to sama. Ale za mnohem delší dobu. *cert* Mi to takhle udělal stařičký doktor, když jsem jako dítě spadla z kola, takhle jsem to udělala svým dětem a takhle to dělají mé děti svým dětem.*cert* Dceka jela s kamarádkou na kole a dopadla stejně jako ty. Já jsem na ni vzala kartáček, ale na kamarádku její maminka vzala kysličník. Ještě po měsíci měla kamarádka strup. Ta šílená bolest pod kartáčkem trvá pár vteřin, přežiješ!

Ohodnoceno: 1x

Od: mowla*
Datum: 17.08.12 16:52

Nejlépe by bylo odřeniny pořádně umýt, aby prach (nečistoty) případně nezarostl pod kůži - je to nepříjemné, ale vhodné. Pak vydesinfikovat (třeba tím kysličníkem) a nechat tak. Jestli není některá rána tržná, doktora bych ´neotravoval´...

;)

Datum: 17.08.12 18:07

Přesně tímhle způsobem jsem na kole havaroval kdysi dávno, kdy se mi zablokovalo přední kolo a já taky přepadl přes řidítka na obličej, tehdy ještě helmy nebyly. Takže jsem si do obličeje, rukou a kolen zadřel dvacet deka štěrku... Ale přežil jsem to, jen jsem budil pozornost při průchodu městem s rozpadlým kolem a osmičkou na rameni.

Na doktora to opravdu není, co nejdřív to sedřít kartáčkem, polít kysličníkem a pokud to nekrvácí, nechat být, nejlepší nechat zaschnout, tělo už si poradí.

Jinak, určitě jsi měla velikou kliku, že tam třeba nejelo auto. Jak říkala moje babička, než se vdáš, bude to zahojené...*smich*

Datum: 18.08.12 05:52

s odřeninou se toho moc dělat nedá. Zadřené kamínky a písek se musí vyčistit nějakým kartáčkem, pak odřeninu umyjte mýdlem a nechte na vzduchu, dokud nezaschne. Kysličník ani náplasti nejsou nutné. Když odřenina mokvá, pak ji opatrně namydlete a nechte ji namydlenou aspoň pár minut, aby mýdlo zasáklo víc do holoubky. Pak ji umyjte, usušte, posypejte framykoinem a zase nechte zaschnout na vzduchu. Tak to dělal náš zdravotník na fotbale.

A radím vám, vezměte kolo do koloservisu a nechte si spravit brzdy. :)

Od: des*
Datum: 18.08.12 09:10

Zmíním se o kvalitním přípravku našich babiček,a to je vlastní moč.Po havárii je k mání téměř ihned po ruce,je třeba ránu vydřít co nejdříve,po delším váhání to bolí.Moč je velice účinná na takové nehody,nehnisá to a po třech dnech je rána zahojená.Kdo nevěří na moc moči,tak toho je mi líto.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.08.12 12:30

Soucítím, znám to taky. Sice jsem nespadl z kola "jen" zakopl při běhu, ale na štěrkové dráze; odřeniny plné prachu a drobných kamínků. Souhlasím s těmi, co radí kartáček: pod sprchu, zatnout zuby, dřít a nepovolit. To vám nikdo nevyčistí, jen vy sama si můžete čištění regulovat ne, aby to nebolelo, to nejde, ale abyste byla na bolest připravena.

No a dál už jak radí ostatní. Tu radu s močí bych nepodceňoval, moč je sice "eklhaft", ale je sterilní, o ostatních účincích moc nevím, ale i kdyby to jen vyčistilo ránu, traky dobrý. Ovšem to je záležitost první pomoci, takhle ex post to asi velký smysl nemá.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.