Peníze kdykoli k dispozici

Od: Datum: 17.08.12 13:30 odpovědí: 2 změna: 17.08.12 17:41

Dobrý den,

ptám se za svého známého.

Známý je již v pokročilejším věku, a proto si na svou poslední cestu vyčlenil určitý obnos peněz. Uvažuje o tom, že by je mohl dát na nějaký účet a nyní by potřeboval poradit, jaký by byl pro něj asi nejlepší.

Chtěl by, aby dostal z peněz nějaký úrok - jeho výše není až tak podstatná, ale prostě aby mu něco malinko přibylo, a zároveň, aby měl peníze kdykoli k dispozici - tedy samozřejmě ne on, ale aby je pozůstalí mohli pak v nějaké dohledné době vybrat, maximálně do jednoho týdne. V jeho městě je pobočka České spořitelny a také pošta s pobočkou Poštovní spořitelny. Samozřejmě nechce vydávat nějaké velké peníze za vedení účtu a podobně. Ve větším městě jsou pak pochopitelně ještě jiné pobočky jiných bank.

Nebo je nejlepší si tyto peníze ponechat doma? Vím o tom, že když se pak vyřizuje pozůstalost, tak se zablokují všechny účty a nelze s nimi disponovat do doby, dokud se vše nevyřeší.

Zajímalo by ho, jaký účet byste mu za těchto okolností doporučili - nejlépe takový, se kterým máte vlastní zkušenost. Díky moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: skye*
Datum: 17.08.12 14:07

Pokud by založil účet na své jméno, po jeho smrti by se pak peníze automaticky staly předmětem dědictví. I kdyby pozůstalí stihli peníze vybrat (např. by měli k dispozici kartu) před blokací, stejně by se pak přišlo na to, že to vybrali už po jeho smrti a bylo by to součástí dědictví. Takže to není úplně dobrý nápad.

Mohl by založit účet na jméno pozůstalého - dědice, který bude případný pohřeb vyřizovat a nechat si zařídit dispoziční právo. Čili pán by mohl peníze vybrat, ale i pozůstalý by pak neměl problém s výběrem a nešlo by to do dědictví. Pak záleží na tom, nakolik pán své rodině důvěřuje, aby třeba někdo ty peníze nevybral předtím.

Další možností by třeba bylo dát peníze do notářské úschovy, ale za to se platí. No a pak doma.

Nic jiného mě nenapadá.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.08.12 17:41

pokud jde o tuto záležitost, dnes už si každý za svého života může vybrat, ale i dopředu zaplatit ohledně poslední cesty všechno. Příbuzným pak předá certifikát, kde naleznou instrukce jak si to přeje a kde...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.