Ukončení PP ve zkušebce - náhrada škody

Od: Datum: 16.08.12 19:07 odpovědí: 5 změna: 16.08.12 21:28

Jsem 4 měsíce registrovaná na ÚP. Bála jsem se, že zůstanu za pár dní bez příjmu (končí mi podpora) tak jsem odepsala i na místo, které mě sice zajímá, ale bylo jen na částečný úvazek - ca 7tis. čistého měsíčně, což není bomba, ale lepší, než nic, něco mám našetřeno, nějaká brigáda, tak bychom s přítelem nějak i když těžko vyšli...

Včera jsem byla podepsat prac.smlouvu, klasická 3 měs. zkušební lhůta. Pro práci potřebuji školení, na které mám nastoupit v pondělí na druhé straně republiky (mám už zajištěný hotel).

Před chvilkou mi volali z místa, na které jsem se hlásila před 3 týdny, že mě berou, personalistka byla nemocná, tak se to trochu protáhlo, jestli mám ještě zájem. Jde o pozici v mém oboru,kde mám několik let praxe a nástupní plat je přes 25tis., takže pro mě splněný sen.

Je mi to vůči prvnímu zaměstnavateli fakt hloupé, cením si, že mi dali šanci, na druhou stranu z čistě existenčnéch důvodů by byla hloupost odmítnout druhou práci (mám hypo na 10tis.měsíčně), podobné místo hledám přes půl roku.

Zajímámě, jestli může po mě zaměstnavatel chtít nějakou náhradu škody za školení? Během zkušebky mohu odejít zedne na den? Přijde mi hloupé jet na školení a ukončit PP poté, s nějakým smyšleným důvodem že na to nestačím atp. ...


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.08.12 20:14
 
avatar

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době - viz. § 66 :

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.

2) Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru podle odstavce 1 má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.

Co se týče toho školení, tak bych se informovala přímo u zaměstnavatele, s kterým jste smlouvu podepsala. Třeba se to dá ještě zrušit a žádnou škodu to nenadělá. Řekla bych mu to na rovinu, že Vám bylo nabídnuto lépe placené místo. Smlouvu jste sice podepsala, ale ještě jste nenastoupila do pracovního poměru, takže podle mne by to dohodou šlo řešit za včasu.

doplněno 16.08.12 20:18:

Opr. mělo být ještě jste nenastoupila do pracovního procesu.

doplněno 16.08.12 20:37:

Myslím si, že se s pochopením setkáte. Ještě Vás tam neznají, nejsou na Vás zvyklí, nepracujete tam... A že chcete jít za lepším výdělkem se není co divit. Prostě se Vám nabídly příležitosti dvě a Vy jste si vybrala tu lepší pro Vás. Pochopit se to určitě dá.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nollka
Datum: 16.08.12 20:32
 

V podstatě jsem ještě nenastoupila, bez školení jsem nepoužitelná, ale PP byl sjednaný se včerejším datem. Dnes jsem byla na místní pobočce pár hodin, jen se porozhlédnout, zítra jsem měla jít zase na pár hodin na čumendu, spíš se seznámit s kolegy, okouknout prostředí... Ale dělat nic nemůžu. Mám v plánu říct to manažerce zítra na rovinu, právě je mi hloupé si vymýšlet, ale jemi to celé hloupé vůči nim - jsou opravdu moc fajn, měli práci s výběrkem, dali mi šanci a teď mohou začít znova...Na druhou stranu si myslím, žei ta manažerka (o málo starší než já) to z lidského hlediska musí pochopit

Datum: 16.08.12 20:18
 
avatar

Během zkušební doby můžete odejít kdykoliv bez udání důvodů, ano, pokud to je ve smlouvě napsané, může zaměstnavatel chtít uhradit školení nebo pracovní pomůcky. Pokud dobře chápu tak jste ještě na školení ani nenastoupila a smlouvu máte podepsanou jeden den, pak bych se omluvila a odešla hned, jen pozor aby ta druhá práce vyšla a vy nebyla opět bez práce.

 
Od: nollka
Datum: 16.08.12 20:33
 

Ve smlouvě nic takového nemám, jen případnou úhradu lékařské prohlídky, která byla u firmou nasmlouvaného lékaře...

Datum: 16.08.12 21:28
 
avatar

Souhlasím s předchozími rádci, v průběhu zkušební doby mohou obě strany pracovní poměr kdykoliv zrušit.

Doporučila bych ale to udělat co nejdříve, před školením, aby zaměstnavateli zbatečně nenaběhly další náklady.

A doručení písemného zrušení druhé straně zpravidla 3 dny předem je jenom doporučené, nikoliv závazné. Tzn., že můžete pracovní poměr (a podle mých zkušeností je to pro rušící stranu lepší) klidně skončit ze dne na den. Po skončení pracovní doby nebo těsně před jejím skončením zaměstnavateli předejte písemné zrušení pracovního poměru. A další den už nemusíte chodit.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.