Lze naladit pianino?

Od: Datum: 16.08.12 17:37 odpovědí: 11 změna: 17.08.12 22:44

Dobrý den. Má teta má pianino. Já bych klavír (piano) moc chtěla. Oni by mi ho dali, jelikož tam na něj nikdo nehraje. Ale už má nějaká ta léta(to pianino samozřejmě) asi 40 let... Je dost rozladěné. Ladič prý kdysi řekl, že to už naladit nejde.

Myslíte, že to pianino je vážně odepsané a může tak akorát do muzea? Jestli by se našel ladič, který by ho byl schopný naladit?

Přidávám obrázek, ne samozřejmě, že byste podle toho poznali, jak moc je rozladěné ;D . Kdyby to šlo tak bych přidala video, když jsem na něj něco brnkala.

Prosím, jestli někdo máte zkušenosti s pianiny a ladění, nebo dokonce někdo z vás zná nebo je ladičem, www.PORADTE.cz ...Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: adullka*
Datum: 16.08.12 17:55

Dobrý den,

jsem klavíristka. Hraji už 6 let. Jedniné co bych Vám mohla poradit je, abyste si na internetu našla ladiče ve vašem kraji a např. přes e-mail se s ním domluvit jestli by piano šlo naladit. Já sama mám doma teď už naladěné piano na které nidko nehrál přes 20 let a naladit šlo. Doma ale máme křivé podlahy tak se s ním nesmí moc hýbat aby se opět nerozladilo. Klavír či piano by se mělo ladit každý rok nebo aspoň každý druhý. Řekla bych, že naladit by šlo ale bude se to muset na několikrát a také často protože ze začátku to bude pořád ujíždět zpět.

Snad jsem aspoň trochu pomohla. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.12 17:55
avatar

Pianino na fotce sice vypadá slušně, ale to nic neříká o jeho stavu (o vnitřku - rámech, strunách, šroubech, ...) Podle mne byste buď měla věřit ladiči nebo si pozvat ladiče jiného pro konzultaci. (Pokud by jiný ladič usoudil, že naladit půjde, tak ladit až po přestěhování.)

doplněno 16.08.12 17:55:

Oprava: rámu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hahanaj*
Datum: 16.08.12 17:57

Taky máme staré pianino a mnohem starší než píšeš . Koupili jsme ho před 30 lety a už bylo tenkrát staré a rozladěné - tenkrát bylo za odvoz a když přišel ladič - sedl si k němu a tak ho laskal rukou a říkal, že to je pěkný kus - moc pěkný kus... naladil ,ale naladění nedrželo musel ho několikrát za rok chodit přelaďovat /dcera se na něm naučila hrát/ a po několika letech doporučil ,že udělá celkovou opravu ,protože ozvučná deska byla dobrá /tvrdil, že kdyby byla prasklá -bylo by to špatné ale takto, že se to vyplatí . tak vyměnil vše co se dalo - kromě té ozvučné desky -stálo to tenkrát dost pěněz ,ale je z toho nové pianino,jen je škoda, že na něm nyní nikdo nehraje.

Jistě najdeš někde v blízkosti ladiče podívej se na netu - moc jich není , ale najdeš, ten můj bohužel ti už nepomůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.12 19:24
avatar

Vlastním piáno Rous je starší než-li to vaše a piána této značky nebyla zrovna nejkvalitnější a naladit jde i když ladič říká, že už to není ono, že je naladěné oktávu jinak a že stěhování jinam by už asi nepřežilo. Dcera na něj hraje od 6 let a na hraní pro radost stačí a na to abych dnes zabrkala vnučce Ovčáci čtveráci nebo Pro Elišku také. Já bych určitě ladiče pozvala a on si poradí, je to otázka cca 2000kč i včetně vyčištění a malé opravy např. kladívek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evina89
Datum: 17.08.12 09:04

Ještě doplním: Na ten klavír jsem zahrála jednu písničku, nahrála jsem si to a pak jsem si to doma pustila a hrála tu písničku na mé el. piano s tou nahrávkou. Samozřejmě el. piano nemůže býr rozladěné, a tak bylo pěkně slyšet, jak je pianino rozladěné. Pěkně to táhlo za uši. Když byste ale slyšeli jenom to pianino, někdo kdá má "hudební hluch" by to ani nepoznal..

Datum: 17.08.12 10:51
avatar

jesli máte ladící klíč, pak piano můžete naladit i vy sama. Není to až tak těžké, pokud nemáte vyložený hudební hluch. Struny piána jsou zdvojené, některé ztrojené a nebývají ujeté všechny. Obvykle aspoň některá zůstala naladěná. Která z nich to je, to zjistíte, když je ztlumíte prstem. Podle naladěné doladíte ty ostatní. Není to sice zrovna profesionální postup, muzikanti a ladiči by se vám vysmáli, ale i po takovém amatérském naladění má piáno přece jen lepší zvuk a dá se na něj hrát.

Ladící klíč se dá koupit, tak neváhejte a zkuste si to. Nic nepokazíte a všichni známí na vás zírat v němém úžasu. Já jsem tímto způsobem ohromoval spolužačky, když jsem ladil piána ve škole.

doplněno 17.08.12 12:08:

Jak rozebrat piáno? Je lepší, když u toho budete dva.

1

podívejte se na hroní desku. Dá se zvednout, vyklopit a opřít dozadu o zeď.

2

Podívejte se do piána shora. Přední deska nad klaviaturou je na bocích držená ve svislé poloze na takových nějakých pootočených úhelnících. Otočte je nasvislo, přední desku držte a opatrně sejměte. Ale jak povídám OPATRNĚ. Bývá těžká, ať se na vás nezřítí.

3

Tvarovou desku nad klapkami můžete odmontovat taky. Dá se normálně zvednout a položit bokem, protože nebývá nijak přišroubovaná.

4

No a už vidíte vše. Celou klapkovou mechaniku, ozvučnou desku i ladící kolíky. Uchopte klíč a můžete začít ladit. Najděte nějakou rozladěnou notu, prstem přitlumte některé struny, zjistíte která je rozladěná a tu klíčem naladíte. Při ladění dobře poslouchejte, jak dvě rozladěné struny jednoho tónu zakmitávají. Je to jakési takové vibráto či tremolo, kolísání hlasitosti. To naladěné struny nedělají. Takže laďte především tak, aby toto zakmitávání zmizelo.

Možná mi teď nerozumíte, ale rychle pochopíte o co jde, jen co zkusíte naladit první notu.

5

Smontovat zase zpátky všechny desky není těžké, tak mnoho zdaru. *placni*

doplněno 17.08.12 12:35:

ladící klíč je tady toto a nemusí být nový a profesionální. Jeden jsem viděl nedávno ve výkladu zastavárny za 100,-KČ, kdosi ho taky prodával na aukru, jestli prodal či neprodal, to nevím.

http://www.jedlickamusic.cz/ladici-klika-na-klavir

Ohodnoceno: 1x
 
Od: evina89
Datum: 17.08.12 11:34

Jé děkuji. Akorát tomu moc nerozumím. Mě teď taky napadlo, jestli by to nedokázal naladit amatér. Je jasné, že jako od ladiče to nebude, ale než zvát ladiče domů ( teta bydlí na vesnici kousek od Rakovníka, takže by buď musel být ladič z Prahy, Plzně, Rakovníka nebo Berouna, oni si dost účtují za cestu) tak to nejprve zkusit sama. On by to zkusil můj děda. Mohla bych vás poprosit, mohl byste mi napsat postup ( nejlépe postup pro "blbečky", abych to podle toho dokázala udělat ) jak tedy to pianino naladit? V žuvotě jsem ho ani neviděla otevřený, ty struny se jen tak nějak představuji. Ale děda by to měl zvládnout. A ještě otázečka, "ladicí klíč", co to přesně je a kolik by to tak mělo stát? Aby to pak nakonec nevyšlo stejně jako si přizvat ladiče. A nějakým jiným nářadím, jež se běžně objevuje v dílně, tím yb to nešlo?

Děkuji moc za odpověď,

Eva.

Datum: 17.08.12 12:13

Po kazde to neni takova sranda piano naladit.kdyz budete ladit dalsi,naladene se muzou zas rozladit,no zkuste to,uvidite.Chce to moc trpelivosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evina89
Datum: 17.08.12 15:21

Ještě moc dobře nerozumím tomu:prstem přitlumte některé struny..A prosím , neodpověděl jste mi, jestli k tomu MUSÍ být ladicí klíč,,jiné nářadí by nešlo? Koukala jsem že levněji než 700 se nepořídí...A z toho by doma asi na větvi nebyli.

Datum: 17.08.12 15:59
avatar

v piánech bývá na jednom tónu více strun. Na nejhlubších basových tónech bývá jen jedna, na trochu vyšších jsou dvě struny, na vysokých tři a na nejvyšších máte možná i čtyři struny. Jde o to odlišit od sebe ty naladěné a ty nenaladěné. A to poznáte tak, že klepnete na klávesu a prstem některou z nich držíte přitlumenou. Profi ladiči na to mají pěkné plstěné ruční tlumítko.

Přímo ladící klíč mít nemusíte, ale mezi kolíky je málo místa. Jiným nástrojem se tam nedostanete. Řekněte nějakému známému kováři nebo zámečníkovi, ať vám ho vykove.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.12 22:44

Samotne ladeni stoji tak 700kc + k tomu co je potreba.cisteni mechaniky atd.ja tedy nechci nikoho podcenovat,ale byvaly soused chodil ladit piana a co jedna klapka ,tak jedna vykourena cigareta-rikaval.Byl pritom vyucen,tak nevim.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.