Sociální fobie

Od: Datum: 16.08.12 11:37 odpovědí: 8 změna: 17.08.12 00:54

Ahoj všichni, potřeboval bych nutně poradit. Jsem už zoufalý a naštvaný. Mám jednoho kamaráda, kterému bych chtěl pomoct. Bohužel jeho problém tkví v tom, že se bojí cizích lidí. Je mu 16 a nedojde si sám ani do knihovny, protože má strach, že by musel mluvit s knihovnicí. Teď v září nastupuje na soukromou IT školu a bojí se že nezapadne, protože se s nikým nebude bavit. Věčně sedí jen doma, protože nechce mezi lidi, vše za něj zařizují rodiče. Máte pro mě nějaké řešení jeho problému? Vřelé díky za všechny rady a tipy.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 16.08.12 11:57

Dobrý den.

Je od Vás hezké, že se mu snažíte pomoci. Pokud má problémy s lidmi, určitě je pro něj velkým přínosem, že má kamaráda. Jeho problémy můžou být způsobeny věkem: Snad časem přejdou. Možná k tomu pomůže právě změna prostředí - nástup na novou školu.

V každém případě by návštěva odborníka (ve spolupráci s rodiči) byla na místě.

Více informací na: http://www.celostnimedicina.c…ialni-fobie.htm#ixzz23cA7ujXB

doplněno 16.08.12 11:59:

http://www.celostnimedicina.c…ialni-fobie.htm#ixzz23cA7ujXB

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.08.12 11:58
avatar
A teď to za něj vyřizuješ pro změnu ty!
Rodiče mu tím pomáháním a vybavováním jen uškodili. Tady pomáhá jen dávat mu malé dílčí úkoly, aby se naučil samostatně jednat a získal sebedůveru a zkušenosti, napřed něco jednoduchého vybavit, potom složitější...
doplněno 16.08.12 12:07: Když jsi kamarád, najdi mu nějakou CHYTROU holku, vysvětli jí, jak je on na tom a naučte ho na maličkostech komunikovat s lidmi. Pro holku to udělá snáze, než pro tebe.
Nejen osloví knihovnici, bude" buzerovat" třeba itprodavačku při výběru prezervatívu!
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.08.12 12:03
avatar

Zdravím. Chce to trénovat a postupně se osmělovat. Čím častěji bude kamarád mluvit s cizími lidmi, tím častěji bude muset reagovat a nečekané otázky, témata, výrazy...A tím se bude postupně zbavovat svého studu. Takže chodit do společnosti jiných lidí, nebát se navazovat nová přátelství a řeč. Často v osmělování pomůže třeba i obyčejný úsměv. Nikdy nepomůže se takovýmto situacím jednoduše vyhýbat a neřešit je vůbec.Jde jen o zvyk, takže ať se kamarád snaží vycházet vstříc těmto situacím a řeší si styk a hovor s druhými lidmi sám. Pokud to bude dělat někdo neustále za něj (rodiče, kamarádi atd.) nepomůže mu to a bude to pro něho v dospělosti jedině horší. Je zde sice možnost, aby se kamarád svěřil do péče psychologa, ale pokud se stydí mluvit s druhými lidmi, neudělá to. Ať to tedy zkouší překonat sám. Když mu nebude chybět vůle a snaha, dokáže to. První krok je třeba právě návštěva knihovny. Ať se nebojí promluvit s knihovnicí, vždyť ho neukousne a nemá důvod se bát s ní promluvit. Ať začne trénovat osmělení hned a pokračuje při každé příležitosti. Musí chtít ale především sám se svým problémem bojovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.08.12 18:06
avatar

Pomoci můžete pouze tomu, kdo má o pomoc zájem, kdo o pomoc stojí. Píšete, že kamarád nechce mezi lidi, všechno za něj vyřizují rodiče...

Ví vůbec o tom, že byste mu chtěl pomoct, a že se snažíte najít nějakou radu? Jak na Vaši snahu reaguje? Spolupracuje nějak? Čeká, co z toho bude? Je mu to jedno? ...

doplněno 16.08.12 20:22:

Překvapuje mne, že to nechává na Vás, že se alespoň tady nezeptá sám. Může přece zvolit takový nick, pod kterým ho nikdo z jeho známých nezná, takže by jeho ani dotaz nedohledal. Tady by se mohl cítit v anonymitě a v bezpečí.

Jste-li ochoten tomu věnovat čas, začněte s tou knihovnou, to se mi jeví jako dobrý nápad. Počítejte ale nejen s pvní společnou návštěvou, nýbrž s několika. Při první návštěvě asi budete muset všechno nebo většinu vyřídit sám, postupné byste mohl některé kroky pomalu začít přesouvat na kamaráda. Zpočátku asi radši bez komunikace - třeba mu naložte knihy a s knihovnicí zatím mluvte sám.

Co dalšího Vašeho kamaráda baví, o co se zajímá. Přes koníčky by pro něj mohla být cesta snazší.

Odhaduji ale, že to stejně bude chtít psychologa. Proč k němu kamarád nechce? Má pro odmítání pomoci psychologa konkrétní důvod nebo to souvisí s tím, že nechce komunikovat s lidmi? V druhém případě byste zase mohl jít s ním.

doplněno 16.08.12 23:26:

Reakce na Kalonas (16. srpna 2012 ve 20.52):

Prášky by byly až poslední na řadě. Psycholog (mimochodem k tomu ztroskotanci nechodí) by podle mne byl lepší, pomohl by kamarádovi objevit příčinu a postupně ji odstranit.

Ale s programováním a počítačovou grafikou mu pomoci můžete. Existují různá fóra, v nichž se "scházejí" lidé se stejným zájmem. Stačilo by kamaráda vhodně nasměrovat, komunikovat (přes internet) by už musel sám, protože Vy těmto oborům nerozumíte.

Zaráží mne i nedostatečná komunikace s rodiči. Copak to rodičům nevadí, nezajímají se, jak by synovi mohli pomoci?

doplněno 16.08.12 23:32:

PS. Žádný psychiatr ani jiný lékař nepředepíše lék, aniž by pacienta znal a viděl. Výjimečně lékař předepíše jednorázově lék pacientovi v případě, že ten z vážnoho důvodu nemůže přijít osobně (např. kvůli jiné nemoci) na kontrolu. Zná-li lékař pacienta a jeho zdravotní stav dobře, vydá výjimečně recept rodinnému příslušníkovi.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kalonas
Datum: 16.08.12 18:45

1) Ano ví. Probral jsem to s ním a poprosil o svolení zeptat se mu na pomoc.

2) Kladně ale sám se zeptat nechtěl, prostě klasika.

3)Ne nespolupracuje. Myslí si že jeho problém nejde překonat. Snažím se mu pomoci tím že s ním např. do té knihovny poprvé zajdu a pak bude chodit sám, tak uvidíme

4)Ano, čeká.

5)Není, chtěl by s tím něco udělat, ale myslí si že to asi nepůjde. K psychologovi samozřejmě nechce.

Od: kalonas
Datum: 16.08.12 20:52

K psychologovi nechce kvůli tomu, že je údajně neschopný a chodí k němu jen ztroskotanci. Prý by chtěl nějaké prášky od psychiatra, ale že on k němu nevkročí, protože se s ním nechce bavit ( je to pro něj cizí člověk). S rodičema nechce, protože považuje stydlivost za svojí slabost a bojí se že by to nepochopili (vždyť mu nic nechybí tak nemusí k psychiatrovi). S rodičema se teď vůbec nebaví. Vždy si řekne co chce zařídit a oni to pro něj udělají. Koníčka má programování a PC grafiku a s tím mu moc neporadím. Na IVT jsem úplné poleno.

Od: kalonas
Datum: 17.08.12 00:54

No rodiče si zřejmě myslí že je to normální, protože ještě není dospělí. Myslí si že s toho vyroste. Také si myslí, že mu nejlépe "pomáhají" tím, že za něj vše zařídí, aby se nemusel stresovat.

Jinak s tím psychiatrem si to uvědomuji, ale nevím jak ho donutit tam jít. Když nechce nikdo ho nedonutí.

Od: daniell*
Datum: 16.08.12 18:13
taková to fobie je problém zvláště když má jít někam na školu tam budou jen cizí lidé spolužáky začínaje učiteli konče měl by navštívit nějakého odborníka myslím že vi jako kamarád ho můžete podporovat jen tím že mu budete věřit že to překoná.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.