Škola a výživné

Od: Datum: 16.08.12 09:03 odpovědí: 3 změna: 16.08.12 09:24

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda někdo nevíte jak je to se statusem ,,student,, pokud bych šla na 1 rok do práce a příští rok bych se dostala na VŠ prezenční studium-stal by se ze mě zase student? A jak by to bylo s výživným, teď jsem byla jeden rok na VŠ a oba rodiče mi platili výživné.Když půjdu na rok do práce,tak mi platit přestanou a když nastoupím za rok na VŠ,tak jim tato povinnost zase začne? Děkuji za informace


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 16.08.12 09:10
 

Dobrý den.

Ano, pokud jste studentem prezenčního (ne komninovaného=dálkového) studia, máte tedy status studenta. Předpokládám, že v té době nebudete starší 26 let.

Výživné náleží nezaopatřenému dítěti po celou dobu studia.

doplněno 16.08.12 09:10:

kombinované studium=dálkové

 
Datum: 16.08.12 09:21
 
avatar

Dobrý den. Tady to záleží na tom, jak se s rodiči domluvíte. Není to tak jednoznačné. Středoškolsky odborně vzdělaný dospělý potomek, který je zdráv, pokud přeruší studium a půjde na rok do práce, je již schopen se živit sám. A o tom hovoří Zákon o rodině toto:

§ 85

(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.

(2) Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.

(3) Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Žijí-li rodiče spolu, přihlédne se i k péči rodičů o společnou domácnost.

§ 87

(1) Děti, které jsou schopny samy se živit, jsou povinny zajistit svým rodičům slušnou výživu, jestliže toho potřebují.

(2) Každé dítě plní tuto vyživovací povinnost takovým dílem, jaký odpovídá poměru jeho schopností, možností a majetkových poměrů k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům ostatních dětí.

Takže záleží na přístupu rodičů. V případě rozporů, bude muset rozhodnout soud.

 
Od: myse®
Datum: 16.08.12 09:24
 
avatar

no to je právě sporné. Výživné náleží tomu ( 26let neplatí) kdo se trvale připravuje na budoucí povolání... A to právě skončí tím rokem v práci... Pak bude záležet na dobré vůli rodičů, jestli budou ochotni vám dále platit. Ano, můžete se soudit, ale podle mne nemáte 100%ní jistotu, že vám to přiklepnou...

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.