Zaměstnanci na DPČ-nesmí domů?

Od: Datum: 15.08.12 21:28 odpovědí: 3 změna: 16.08.12 08:25

Dobrý večer, k věci: zdá se Vám normální, aby jste prošli výběrovým řízením, nastoupili na DPČ s pracovní dobou od 8.00 do 17.00 (po-pá), s tím, že zaměstnavatel dohody zaměstnancům do 14 dnů ještě nedal, vymlouvá se, že nejsou podepsány, protože statutární orgán je zhruba 150km od místa výkonu práce a když se někdo zvedne v 17.00 hodin s tím, že jde domů, bylo mu sděleno, že může jít, až řekne zaměstnavatel? Je to možné?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.08.12 21:32
avatar

Bohužel je to dnes běžné chování zaměstnavatelů. Buď odejít, nebo držet hubu /a popř. schromažďovat důkazy/.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.08.12 22:33
avatar

Pracovní dobu určuje zaměstnavatel - i v případě DPČ. Zaměstnavatel je povinen pracovní smlouvu, DPP i DPČ uzavřít nejpozději v den nástupu do zaměstnání.

Pro všechny případy si okopírujte docházku a navzájem si s dalšími zaměstnanci, kteří stejně jako Vy ještě dohodu neobdrželi, písemně potvrďte, od kdy jste u tohoto zaměstnavatele zaměstnáni (pro jistotu v několika kopiích).

______ K DPČ: Dohodu o pracovní činnosti lze sjednat v rozsahu nepřekračujícím v průměru (za celou dobu trvání DPČ) polovinu stanovené týdenní pracovní doby (max. 20 hodin týdně). Tzn., že na ni můžete v některých týdnech odpracovat i 40 hodin, pokud se to v následujících týdnech srovná.

doplněno 15.08.12 22:45:

___ Asi jsem neodpověděla přesně na Vaši otázku. Myslím si však, že pokud zaměstnavatel nedodržuje zákoník práce už při uzavírání dohody, je dobře mít se na pozoru.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 16.08.12 08:25

Dobrý den.

Rozsah pracovní doby u DPČ (dohoda o pracovní činnosti) nesmí překročit v průměru polovinu stanvené týdenní pracovní doby.Délka pracovní doby se posuzuje podle konkrétní práce a pracoviště. Dodržování rozsahu pracovní doby se posuzuje v průměru za celou dobu, na kterou byla dohoda uzavřena, nejdéle za 52 týdnů.

V dohodě musí být uvedeny sjednané práce, odměna, rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá, a to doba určitá i neurčitá. U dohod konaných mimo pracovní poměr (DPP a DPČ) se neuplatní ustanovení o pracovní době a době odpočinku - novela Zákoníku práce 2012. Pracovní doba ale nesmí přesáhnout 12 hodin v rámci 24 hodin. Zaměstnancům náleží jen odměna za vykonanou práci (žádné příplatky za přesčas apod).

Zaměstnavatel tedy má nárok nařídit Vám práci od 8:00 do 17:00 hod. Tuto dobu by ale měl dodržovat a nepřetahovat. Otázka je, co s tím ale naděláte, pokud po 17. hodině Vám ještě nějaký úkol přidělí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.