Zkusebni doba

Od: Datum: 15.08.12 14:00 odpovědí: 7 změna: 15.08.12 17:22

Dobry den, uz 14 dni pracuji v obchode a bylo mi nabidnuta smlouva, s tim ze nejdriv projdu 3 mesicni zkusebni dobou. Kdyz bude smlouva podepsana (do dnesniho dne mi ji jeste nikdo nedal) muzu bez uvedeni duvodu ve zkusebni dobe odejit? Kdyby se mi nahodou naskytla lepsi prace? Dekuji


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.08.12 14:02
 
avatar

Dobrý den. Ano, ve zkušební době můžete rozvázat pracovní poměr bez udání důvodu. Totéž může udělat i zaměstnavatel.

doplněno 15.08.12 14:05:

Viz. Zákoník práce:

§66 (1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.
§66 (2) Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru podle odstavce 1 má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.

 
Od: ron*
Datum: 15.08.12 14:07
 

Dobrý den.

Během zkušební doby můžete skončit pracovní poměr bez udání důvodu. Platí zde ale nutnost písemného projevu - dle novely Zákoníku práce 2012. Jinak je tento právní úkon neplatný. Do roku 2011 stačilo pouze ústní oznámení. Můžete tedy tento pracovní poměr zrušit ze dne na den v rámci zkušební doby. Pracovní poměr končí doručením tohoto písemného zrušení.

doplněno 15.08.12 14:29:

Ano, tady může být problém. Pracovní smlouva je považována za písemně uzavřenou v případě, že je podepsána oběma účastníky předem nebo v den nástupu do zaměstnání. Bude-li však pracovní smlouva podepsána později, je vada spočívající v nedostatku písemné formy - na základě novely Zákoníku práce dodatečně odstraněna. Pracovní poměr je tedy platný. Zkušební doba ale platně sjednaná není. Zkušební dobu je nutné sjednat písemně nejpozději v den sjednaný jako den nástupu do práce.

Trvejte na okamžitém vydání pracovní smlouvy. Máte ji podepsanou? Předpokládám, že Vám jen neodevzdali její kopii.

doplněno 15.08.12 14:44:

To je opravdu nesprávný postup. Předpokládám, že Vám tedy smlouvu dají k podpisu zpětně. Datum podpisu musí souhlasit s datem nástupu do zaměstnání. Zdá se, že je to běžná praxe Vašeho zaměstnavatele. Ještě jsem se ale s něčím takovým nesetkala.Píšete, že jste se dohodli ústně na 3měsíční zkušební době. Jak už jsem řekla, smlouvu si ihned vyžádejte. Nevím co více poradit.

 
Od: janinapanina
Datum: 15.08.12 14:22
 

Aha aha dekuji a jak je to s tim podepsanim smlouvy? Je normalni ze uz 14 dni pracuji a jeste zadnou nemam? :O :)

Datum: 15.08.12 14:31
 
avatar

není to zrovna dobré, ale pokud pracujete v řetězci, který má desítky prodejen a sídlo firmy např. v Praze, pak je toto běžné.

 
Od: janinapanina
Datum: 15.08.12 14:38
 

Podepsanou ji prave nemam, ucetni si vzala muj OP, cislo uctu, karticku zdrav. pojistovny, dala mi papiry na vstupni prohlidku, rekla at donesu vypis z trestnyho rejstriku a to je vse. Vypis z TR jsem ji samozrejme dala druhy den a od te doby se nic nedeje. Na vstupni prohlidku se musim objednat.

Datum: 15.08.12 15:45
 

Podle mě je to divné. Určitě bych se po pracovní smlouvě urychleně začala pídit.

 
Datum: 15.08.12 17:22
 
avatar

Tak zaměstnavatel je sice povinen uzavřít pracovní smlouvu písemně, ale na druhou stranu musí zajistit, aby práci vykonávali zaměstnanci způsobilí i po zdravotní stránce.

Takže bych doporučila urychleně absolvovat vstupní prohlídku (většina zaměstnavatelů uzavírá pracovní smlouvu teprve po doložení jejího výsledku) a se zprávou od závodního lékaře si teprve jít pro pracovní smlouvu.

Chyba byla, že jste nastoupila bez vstupní prohlídky a bez pracovní smlouvy. Na odměnu (mzdu) za práci sice máte nárok i tak, ale bez smlouvy se těžko něčeho domůžete.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.