Výpověď v práci

Od: Datum: 14.08.12 13:02 odpovědí: 9 změna: 14.08.12 20:32

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda nemáte někdo zkušenost s podáním výpovědi v práci. Přítel si našel lepší prac.nabídku a tak se rozhodl v současné práci dát dnes výpověď. Výpovědní lhůta je 2 měsíce, ale šéf mu oznámil, že mu jí bude počítat až od začátku dalšího měsíce. Příteli by se spíše hodilo,kdyby mu výpovědní lhůta začala běžet hned, aby mohl v půlce října nastoupit do nové práce. Jak to tedy je?

doplněno 14.08.12 13:16:

Děkuji za odpovědi. A ještě dotaz...Jak by to bylo s nemocí? Přítel tedy dnes podal výpověď, s tím že prac.poměr skončí 31.října. Pokud by teď nebo ve výpovědní lhůtě onemocněl,mohl by zaměstnavatel ho tam držet déle nebo pokud dnes již výpověď podal,tak datum platí,ať už by do práce chodil nebo byl nemocný?


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.08.12 13:07
 
avatar

Zaměstnavatel má pravdu, výpovědní doba začíná podle zákoníku práce běžet až prvním dnem měsíce následujícího doručení výpovědi. Pracovní poměr Vašeho přítele tedy skončí 31. října t.r.

doplněno 14.08.12 13:10:

Viz: Zákoník práce online, skončení pracovního poměru (§ 50 a další)

Váš přítel by mohl zkusit zaměstnavatele požádat o rozvázání pracovního poměru dohodou k určitému datu, ale zaměstnavatel není povinen žádosti vyhovět. Pak by přítel stejně musel dát výpověď.

doplněno 14.08.12 14:47:

Nemoc by mohla (nemusí tomu tak být vždy) ovlivnit délku výpovědní doby jenom v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele.

 
Od: mowla*
Datum: 14.08.12 13:09
 

Výpovědní lhůta začíná vždy prvního následujícího měsíce...

Ale třeba by se přítel mohl se zaměstnavatelem domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou - k libovolnému datu (dle dohody)...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.08.12 13:09
 
avatar

Zaměstnavatel má naprostou pravdu, výpovědní lhůta se počítá až od začátku měsíce, následujícího po měsíci, ve kterém byla podána výpověď. Takže kdyby ji podal prvního, má smůlu a odejít může až po třech měsících.

Je tu možnost dohody, tedy dohodnout se na datu ukončení pracovního poměru. Ale to, jak je vidět u jeho šéfa v úvahu nepřipadá.

Tak pak už snad jen hrubé porušené pracovní kázně a okamžitá výpověď...*smich*

 
Od: ron*
Datum: 14.08.12 13:11
 

Dobrý den.

Naprosto souhlasím. Výpovědní doba září + říjen. Dvouměsíční výpovědní doba slouží k ochraně zaměstnance, ale i zaměstnavatele. Zaměstnavatel má prostor najít si za odcházejícího zaměstnance náhradu a má čas na jeho zapracování.

 
Od: chloe*
Datum: 14.08.12 13:35
 

Nemoc mu nijak nepomůže, stejně je výp. lhůta 2 měsíce, maximálně pokud by do toho byl ochoten jít bych si se zaměstnavatelem na férovku promluvila ve stylu - mám novou práci, vím, že mě tu můžeš držet do konce října, chci se domluvit... Pokud se domluvit nechceš, od pondělí budu marodit, stejně sem nebudu chodit a budu ti úplně k ničemu. Je to hnusné, sprosté vůči zaměstnavateli, ale teoreticky by mohl na dohodu kývnout

 
Od: ducati996*
Datum: 14.08.12 13:54
 

Na dohodu nekývne. Není to moc ochotný šéf. Jen mě zajímalo,kdyby se teď přítel hodil marod,aby mu šéf nemohl nějak přihoršit...Posunout výpovědní lhůtu nebo tak nějak...

Od: chloe*
Datum: 14.08.12 14:07
 

To nemůže. Ale přítel si nijak nepomůže, bude ležet na nemocenské ale z baráku v podstatě nemůže, kvůli případné kontrole... Jak říkám, pokud bych chtěla být mrcha, mezi 4 očima bych pohrozila tím, že když nepodepíše dohodu o měsíc dřív tak se hodím marod a stejně mu nebudu k ničemu, naopak, bude mít ještě honičku se záskokem a nikdo mu nezaškolí nového... A buď kývne nebo ne.

 
Od: nahradnik
Datum: 14.08.12 15:31
 

Určitým řešením by bylo najít vhodného kanditáda za sebe, jako náhradu.

Já jsem takto před pár lety zaučila kamarádku a je na pozici dodnes. Záleží ovšem jak se k tomu postaví nadřízený, jež má vždy poslední slovo.

Má tehdedejší nadřízená řekla podej si žádost a´t běží...

 
Od: zabu
Datum: 14.08.12 20:32
 

Zaměstnavatelmu pohoršit nemůže. Naopak pohorší sobě. Po dobu výpovědi, přestože bude na nemocenské, mu bude muset zaplatit 21 dní nemocenské, za oba měsíce bude ještě muset odvést za zaměstnance zdravotní a sociální pojištění. A mstít se může jedině tím, že mu bude často sám, nebo v zastoupení kontrolovat dodržování léčebného režimu.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.