Neplacené soc. pojištění

Od: Datum: 14.08.12 11:55 odpovědí: 5 změna: 14.08.12 16:23

zdravím Vás všechny

Chtěla jsem se zeptat, nejakou dobu cca asi půl roku jsem byla v cizině zdravotní jsem si platila ale socialní ne, pak jsem se vrátila byla vedena na ÚP cca 2 měsíce, kde za mě toto platili. nyní delam pod jednou agenrutou práce ale jen formou brigády s ÚP jsem se odhlásila opět si platím zdravotní sama ale sociální ne. V agentuře po dovršení 300 hodin mi změní smlouvu a budou za mě platit zdravotní i socialní ale není hlavní pracovní poměr, opět jen brigáda.. Jak je to potom když bych otěhotněla? mám nějaky nárok na mateřskou nebo příspěvek ptám se kvuli tomu že si neplatím to socialní.a jake další nevýhody to má?. Na mateřskou se nechystám! Jen mě to zajímá...

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 14.08.12 12:17

Dobrý den.

Pracovní poměr brigáda neexistuje. Buď budete mít dohodu o pracovní činnosti nebo hlavní pracovní poměr (třeba na dobu určitou).Je jedno, že zaměstnáná zprostředkovává agentura. Agentura je Váš zaměstnavatel. Z obou těchto pracovních poměrů se sociální i zdravotní pojištění odvádí. Na peněžitou pomoc v mateřství budete mít nárok, pokud v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou trvá Vaše účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dnů. A další nevýhody. Tato doba (neplacení pojistného) se na Vám nezapočítá do odpracované doby pro starobní důchod.

doplněno 14.08.12 12:55:

Ano, jak říkáte "nespoří se Vám na důchod". A v případě, že onemocníte a to se může stát opravdu každému, tak nebudete mít nárok na nemocenské dávky, nejste-li nemocensky pojištěná.

Od: pupie*
Datum: 14.08.12 12:50

ano pracovní poměr brigáda neexistuje... ted mám Dohoda o provedení práce (u tohoto zamestnavatel tedy agentura socialní ani zdravotní neplatí!) tato smlouva je jen do 300 hod./rok, po dovršení 300hodin, mi dají smlouvu o dohoda o pracovní činosti,kde socialní a zdravitní už platí!.. Takže ted cca asi 3 měsíce nebude ještě placeno socialní pojištění. Muže to tedy nečemu vadit? Proč ho tedy lidi platí? pokud to ničemu nevadí ( tedy nespoří se Vám na důchod)?

Datum: 14.08.12 13:03

Je-li Vaše odměna z DPP nižší než 10.000 Kč měsíčně, neodvádí zaměstnavatel (agentura) sociální ani zdravotní pojištění. V takovém případě byste si musela zdravotní pojištění hradit sama.

doplněno 14.08.12 13:04:

Kolik hodin týdně odpracujete? 300 hodin odpovídá při plném pracovním úvazku (40 hodin týdně) cca 2 měsícům.

Datum: 14.08.12 13:01

Sociální pojištění není povinné a jednotlivec se k němu ani nemůže sám přihlásit. Součástí sociálního pojištění je důchodové a nemocenské pojištění, přihlásit se lze pouze k dobrovolnému důchodovému pojištění.

Nepojištěná doba se nezapočte do odpracovaných let z hlediska nároku na invalidní či později na starobní důchod, nezapočte se ani z hlediska nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Sociální pojištění se odvádí pouze ze zaměstnání na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti (DPČ) s odměnou nad 2.500 Kč měsíčně a z dohody o provedení práce (DPP) s odměnou od 10.000 Kč měsíčně.

___ Pro agenturu pracujete na základě DPP. Činí-li Vaše odměna 10.000 a více Kč měsíčně, odvádí za Vás zaměstnavatel sociální pojištění, v takovém případě byste byla důchodově ani nemocensky pojištěna. Na rozdíl od odměny do výše 9.999 Kč měsíčně, kdy byste pojištěna nebyla.

___ Podmínkou pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění) je účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů v předcházejících dvou letech a účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě po skončení nemocenského pojištění (zaměstnání).

Nejste-li nemocensky pojištěna, nevzniká nárok na nemocenské dávky v případě nemoci, na ošetřovné v případě nemoci člena rodiny ani na PPM.

___ Poznámka: Stát hradí za uchazeče o zaměstnání pouze zdravotní pojištění, sociální nikoliv. Přesto se doba registrace na ÚP částečně započte do odpracovaných let. Započítává se doba, po niž měl uchazeč nárok na podporu, z ostatních dob lze započíst maximálně 3 roky, z toho část (nevím teď z hlavy jaká část) z doby před dovršením 50 let a část po dovršení 50 let.

doplněno 14.08.12 19:15:

@uska , děkuju za doplnění i za upřesnění věku.

Takže z ostatních dob se započtou maximálně 3 roky, z toho max. jeden rok do 55 let a 2 roky nad 55 let.

Od: uska®
Datum: 14.08.12 16:23

jen doplním - Jestliže se podpora už nepobírá a evidence v úřadu práce pokračuje dlouhodobě, pak se započítávají maximálně tři roky, přičemž tato doba se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod. Do dosažení věku 55 let se tato doba započítává nejvýše v rozsahu jednoho roku.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.