Narizena sobota

Od: Datum: 12.08.12 16:26 odpovědí: 3 změna: 13.08.12 02:30
avatar

dobry den mam takovy dotaz delam u soukrome firmy jako delnice delam v ukole zamestnavatel nam narizuje kazdy tyden sobotu ma nato narok? ale jelikoz delam v ukole tak tu sobotu nemam placenou ty procenta co si udel v sobotu si pripisuji k tomu co udelam v pondeli ... dekuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: itan71*
Datum: 12.08.12 16:33

Zaměstnavatel má na to nárok aby Vám nařídil 8h týdně ale ty procenta se mi nezdají a za sobotu jsou příplatky které by neměl brát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 12.08.12 16:53

Dobrý den.

Přesčasovou práci (i v sobotu) zaměstnavatel může nařídit. Maximálně ale 8 hod týdně, za rok maximálně 150 hod ( s Vaším souhlasem maximálně 416 hod za rok). Za práci v sobotu a neděli Vám náleží dosažená mzda + příplatek nejméně ve výši 10% průměrného výdělku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.12 02:30
avatar

Pracovní dobu, její začátek a konec a rozvrh pracovních směn určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel, který má právo v odůvodněných případech nařídit i práci přesčas, práci ne dnech pracovního klidu nebo ve svátek. Práci ve dnech pracovního klidu by zaměstnavatel měl nařizovat výjimečně, nemělo by jít o pravidlo.

Zaměstnavatel Vám může nařídit práci přesčas v rozsahu nepřekračujícím průměrně 8 hodin týdně (některý týden může být hodin více, jiný méně nebo žádná) a v celkovém limitu 150 hodin v kalendářním roce. Nad tento limit (max. do 416 hodin v kalendářním roce) by se s Vámi musel dohodnout.

Za práci v sobotu máte nárok na mzdu plus na příplatek za práci v sobotu (minimálně 10 % průměrného výdělku) a pokud nemáte mzdu sjednánu s přihlédnutím k případné práci přesčas i na příplatek za přesčas (minimálně 25 % průměrného výdělku) nebo náíhradní volno místo příplatku za přesčas.

___ Zaměstnavatel je povinen evidovat odpracovanou dobu podle skutečnosti (neexistuje připisovat práci v sobotu k pondělku). Připisujete-li si práci ze soboty k pondělku, připravujete se o příplatky (sčítají se, takže Vás toto "opatření zaměstnavatele" celkem připravuje o 35% průměrného výdělku).

Doporučila bych se obrátit na odbory (nemáte-li je ve firmě, můžete se obrátit na jinou odborovou organizaci poblíž) a/nebo na inspektorát práce.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.