Odebrání řidičáku po ukončení léčby závislost

Od: Datum: 10.08.12 19:24 odpovědí: 16 změna: 12.08.12 10:03

Přítel úspěšně po 5 měsících ukončil léčbu závislosti.Je řidič z povolání a nyní mu chtějí odebrat na 2 roky řidičský průkaz.Nemůžete někdo poradit jestli tato situace nejde zvrátit?Kdyby na léčení nešel o řidičák by nepřišel


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.08.12 13:25
avatar

Pokud by bez léčení o ŘP nepřišel,tak ani po léčení o něj přijít nemůže.Nedávalo by to smysl!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: romca11*
Datum: 11.08.12 14:30

Bohužel tak to je,kdyby na léčení nešel a pil po práci tak se nikdo nedozví že má problém,takhle byl po zásluze potrestán.Psychiatr nám tvrdí že to musí ohlásit na dopr.inspektorát a ti ho vyzvou k odevzdání řidič.průkazu.Nejedná se jen o řidiče z povolání ale o všechny řidiče.Ted si každý léčbu rozmyslí

Datum: 11.08.12 16:27
avatar

A na zákledě čeho má odevzdat ŘP? Byl mu odebrán policií při silniční kontrole za alkohol?Nebo nařízením soudu?Asi ne a dpoporučení byť psychiatra at si strčí někam!

doplněno 11.08.12 18:36:

Pkd je pravda to co píšete níže takto znamená porušení jde čeho proti osobnosti každého z nás!A pkd to prosadí a Váš přítel bude bez papírů,tak nejprve spáchá trestný čin (přestupek za ježdění bez ŘP) a posléze začne opětovně chlastat,protože abstinovat a zároveň příjít o chleba jako střízlivý asi skoro určitě nevydrží!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: romca11*
Datum: 11.08.12 17:55

žádnou kontrolu Policií neměl,od ledna je nový zákon že psychiatr z léčebny musí vyléčené alkoholiky hlásit na dopravní inspektoráty a ty zahájí správní řízení o odebrání ŘP na 2 roky

Datum: 11.08.12 18:08
avatar

Především vyléčený alkoholik neexistuje, existují jen abstinující alkoholici (cež vy doufám jste). Ale přemýšlím o smyslu toho zákona. Víte, co to je za zákon a kde se najde? Z toho bych vycházel. Jakýsi smysl by mohl být v tom, že ty dva riky jsou na ujištění se, že opravdu abstinujete, ale stejně je to divné. Jednak z důvodů, které uvádíte sám, a jednak proto, že proboha řidičák se odebírá za přestupek spáchaný, a ne portenciální. To by bylo postavené na hlavu, a pokud by inspektorát skutečně zahájil správní řízení, myslím, že by se mohl přítel bránit soudně, v krajním případě až v Haagu. ALe prosím vás, nejdřív se přesvěčte, že to není fake. A kdyby nebyl, poslal bych přítele za obmudsmanem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: romca11*
Datum: 11.08.12 20:01

samozřejmě vím že alkoholismus vyléčit nejde,vím o tom vše.Je to nemocný člověk který nikdy nemůže se již napít,v tom máme jasno.

Nový zákon se netýká jen alkoholiků po léčbě,ale všech nemocných jak cukrovkáři,epileptici,po vážných operacích je ošetřující lékař povinen Doprav.inspektorátu oznámit že řidič nemusí být schopný řídit auto.Přece by si to psychiatr nevymyslel když měli školení kvůli tomu.Chceme doktorovi navrhnout at vydá příteli kartu s tím že se stěhuje a půjde k jinému psychiatrovi a tam už nepůjde a nebude co hlásit,ovšem pokud na to doktor přistoupí

Datum: 11.08.12 20:19
avatar

Takhle to dává zmysl, ale zeptejte se doktora na přesný odkaz (například zákon zákon č. 21/1992 Sb.-to je samozřejmě úplně jiný zákon) a najděte si plné znění, třeba v http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/. . Podle toho pak uvažujte dál.

Ten nápad s tím stěhováním se mi nezdá chancenreich. Moýná vám kartu vydá, to by měl, ale po splnění ohlašovací povinnosti, pokud ji tedy v tomto případě má. To právě přesně zjistíte v té sbírce, a dočtete se tam i nějaká vysvětlení. Možná, že existuje i nějaké prováděcí vyhláška. Ale stále se mi to nějak nezdá. Bůhí, jestli to noní protiústavní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: romca11*
Datum: 11.08.12 21:09

je to protiústavní prý tam ta věta vlezla omylem to mi řekl jiný psychiatr specialista na závislosti,prý podal stížnost i k ombucmanovi,ale to nám nepomůže než se to projedná jsme na mizině.Zákon jsem hledala a nikde nenašla

doplněno 11.08.12 21:29:

našla jsem jen toto http://www.ordinace.cz/clanek…cientu-kteri-by-nemeli-ridit/

Datum: 11.08.12 22:07
avatar

No ono správní řizení o odebrání ještě neznamená odebrání, záleží na tom, jak se k tomu postavi. Původně jste psala, že ho vyzvou k odevzdání, v dalším příspěvku, že zahájí správní řízení; to jsou dvě různé věci, ta prcní věta jakoby předvídala výsledek toho správního řízení. On psychiatr není právník, ví, co musí udělat, ale přesně to neví. co se pak bude dít.. Já bych to viděl tak, ýe dopravní inspektorát (což je odbor magistrátu nebo obce s rozšířenou působností, oznámení vezme na vědomí a pokud tam budou rozumní, tak to řízení ukončí s tím, že k odebrání není důvod-, Ale to je jen "kdyby". Na druhou stranu, proti takovému rozhodnutí byste se mohli bránit soudně a pokud 'tedy až) byaste vyhráli, mohli byste požadovat soudní nákladuy a náhradu škody-ušlý zisk, stížení společenského u=platnění, Já vím, že ty průtahy by vás ničily, ale ta potenciální hrozba by mohla mít vliv na rozhodováni DI.

JInak pokud byste zkoušeli vyžádat si kartu od psychiatra, nevedl bych to přes stěhování, ale prostě přes změnu lékaře, na tu máte právo (tedy pokud se skutečně nestěhujete).

doplněno 11.08.12 22:35:

Teď jsem si prohlédl ten váš odkaz, a to vyznívá úplně jinak. Zaujala mne stať

... specialisté. Na základě nové části zákona o silničním provozu musí ohlásit každého pacienta, kterému se změnila zdravotní způsobilost k řízení vozu, a za volantem by tak mohl být sobě i svému okolí nebezpečný.

Podle toho bych řekl, že to psychiatr nemusí a skoro bych řekl, nesmí hlásit. Vždyť se příteli zdravotní způsobilost nezměnila, rozhodně ne tak, že by mohl být nebezpečný. Ovšem, to není znění zákona, ale víceméně novinářský článek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: romca11*
Datum: 11.08.12 23:09

je hrozné to čekání jak to dopadne,v úterý jdeme k psychiatrovi se o tom pobavit,když nám kartu vydá zničíme jí.Ještě je divné že lékař přece nesmí bez souhlasu pacienta poskytovat informace o jeho zdravotním stavu.Děkuji za užitečné informace

Od: pepr®
Datum: 12.08.12 00:18
avatar

V tom článku se píše : Pokud lékař shledá, že jsou kvůli zdravotnímu stavu na silnici nebezpečím, musí od nového roku lékaři hlásit úřadům. A lékař něco takového shledal, že to musí nahlásit?

A taky tam, je, že neodebírají řidičáky všem, ale až po správním řízení. Nakonec, to bylo průměrně, tak třetina z oznámených. A řekl bych spíš, že to budou většinou epileptici.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: romca11*
Datum: 12.08.12 10:03

jenže ten doktor si to asi vyložil po svém a těžko ho přesvědčíme,že to záleží na něm.Taky si myslým že kdyby to napsal tak že splnuje podmínku a hlásí osobu po léčení,ale že není důvod k odebrání ŘP,tak by mu ho nevzali

 

Od: romca11*
Datum: 11.08.12 21:05

už ted je na zhroucení anebýt mě a malého syna prý by se na spořádaný život vykašlal

Od: des*
Datum: 11.08.12 15:24

Jde to zvrátit,přesvědčit psychiatra,že se spletl a udal někoho jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coop*
Datum: 11.08.12 18:18

Máte pocit, že na našich cestách řídí motorová vozidla málo alkoholiků a narkomanů? Já, ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.12 19:05
avatar

Tentokrát si rozebereme všechny okolnosti, za nichž lze do 1.7. 2006 přijít o ŘP.
Řidičský průkaz lze podle platné právní úpravy odebrat pouze v následujících případech:
1) Dopustí-li se řidič trestného činu, např. ublížení na zdraví(§221 TZ), ohrožení pod vlivem návykové látky(§201 TZ), obecného ohrožení(§179 TZ). Soud řidiči v tomto případě může uložit trest zákazu činnosti v rozmezí jednoho roku až deseti let.
2) Dopustí-li se řidič během 12ti po sobě následujících měsíců nejméně 3x přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu §22 odst.1 písm. a) a b) zákona č. 200/1990 Sb., přestupcích, tím, že:
a)překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 30km/h a mimo obec o 50km/h,
b)projede křižovatkou na červenou,
c)předjíždí na přechodu pro chodce nebo předjíždí způsobem, který ohrožuje chodce, protijedoucí řidiče nebo řidiče, před něž se zařazuje při předjíždění,
d)nedá přednost v jízdě,
e)vjede na železniční přejezd v případech, kdy je to zákonem zakázáno.
Za kterékoli tři výše uvedené přestupky spáchané během jednoho roku, může obecní úřad obce s rozšířenou působností odebrat řidiči řidičský průkaz až na 6 měsíců. Jednotlivé přestupky se sčítají tak, jak jsou. To znamená, že řidič nemusí jet 3x na červenou, ale stačí jet na červenou jednou, jednou jet rychle a jednou špatně předjíždět a je to.
3) Způsobí-li řidič dopravní nehodu, kterou je povinen nahlásit - §22 odst.1 písm.c) zákona o přestupcích -, může obecní úřad obce s rozšířenou působností odebrat řidičský průkaz až na dobu jednoho roku.Zde si povšimněte výrazu "kterou je povinen nahlásit". Pokud totiž řidič způsobí dopravní nehodu, kterou není povinen nahlásit, toto ustanovení se na něho nebude vztahovat. Bude mu hrozit pouze pokuta do 2000 Kč (na místě dokonce jen do 1000 Kč) podle §22 odst.1 písm. f) z.o přestupcích.
Případy, kdy je řidič povinen nehodu nahlásit, jsou ovšem velice široce formulovány. Stručně řečeno, dopravní nehodu, kterou řidič není povinen nahlásit a za kterou mu nehrozí odebrání řidičského průkazu, je případ, kdy není nikdo zraněn nebo usmrcen, zároveň nesmí dojít ke zjevné škodě na zúčastněných vozidlech a přepravovaných věcech vyšší než 20000 Kč, účastníci se musí shodnout na tom, čí to byla vina a nesmí být poškozen majetek třetí osoby(např. značka, sloup nebo strom). Blíže k této otázce viz článek "Omyly a mýty při dopravních nehodách").
4) Způsobí-li řidič dopravní nehodu jako řidič vozidla hromadné dopravy osob, může mu obecní úřad obce s rozšířenou působností odebrat řidičský průkaz na dobu dvou let.
5) Dopustí-li se řidič přestupku tím, že řídí pod vlivem alkoholu nebo je-li z toho podezřelý a odmítne se podrobit zkoušce přítomnosti alkoholu v krvi - §30 z.200/90 Sb. Za řízení pod vlivem alkoholu nebo nedání krve lze odebrat řidičský průkaz až na dva roky.
Zadržení řidičského průkazu - §95 z.361/2000 Sb.:"V rámci řízení o podmínění, omezení nebo odnětí řidičského oprávnění může příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností rozhodnout o pozastavení řidičského oprávnění jako o předběžném opatření podle zvláštního právního předpisu (§43 z. o správním řízení)."
Nutno podotknout, že jediným orgánem, který toto zadržení může vyslovit, je obecní úřad obce s rozšířenou působností. To znamená, že i v případě, kdy policie zastaví řidiče, nechá ho nadýchat, aby se přesvědčila, zda neřídí pod vlivem alkoholu a on skutečně řídí, nemůže policie zadržet jeho řidičský průkaz. Nicméně policista může "zabránit v jízdě řidiči, pokud by pokračování v jízdě znamenalo ohrožení bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích" a pokud bude řidič dost opilý, policista by se pod toto ustanovení mohl vejít. Samozřejmě na řidičský průkaz nedosáhne, ale jednoduše řidiči přikáže, aby auto nechal stát, kde je a šel domů po svých. Otázkou zůstává, zda mají obecní úřady obcí s rozšířenou působností nějakou stálou službu, která bude o těchto předběžných opatřeních rozhodovat. Pokud ne, může docházet k případům, kdy řidič bude přistižen např. v pátek o půlnoci, jak řídí opilý, obecní úřad obce s rozšířenou působností bude úřadovat až od pondělí a tak může řidič jezdit ještě celý víkend, protože přes víkend nebude nikdo, kdo by mu pravomocně řidičský průkaz zadržel.
JUDr. Tomáš Beran
(iN: http://www.autoweb.cz)
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.