Náhrada za ušlou mzdu

Od: Datum: 10.08.12 12:42 odpovědí: 4 změna: 10.08.12 18:48

Ahoj, sem pozvaný na městský úřad z důvodu podání vysvětlení. Důvod není podstatný ačkoliv by mnoho z vás kroutilo hlavou co je u nás možné. Ale já se ptám jestli mám nárok na ušlou mzdu za dobu projednávání.

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 10.08.12 12:53

Dobrý den.

Nárok na náhradu ušlé mzdy máte, ale pouze od městského úřadu. Buď si v zaměstnání vezmete neplacené či náhradní volno, zaměstnavatel na formulář od městského úřradu vyplní Váš průměrný hodinový výdělek a počet neodpracovaných hodin (viz doba jednání) a městský úřad vám náhradu proplatí. Nebo Vám náhradu proplatí přímo zaměstnavatel a vyplacenou částku si bude u městského úřadu refundovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.12 12:59
avatar

Zdravím. Z hlediska zákoníku práce se jedná o překážku v práci na straně zaměstnance z důvodu výkonu občanské povinnosti dle § 202 zákoníku práce, takže od zaměstnavatele náhradu mzdy nelze očekávat. Viz:

Překážky v práci z důvodu obecného zájmu

§ 200

Zaměstnanci od zaměstnavatele přísluší pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu k výkonu veřejných funkcí, občanských povinností a jiných úkonů v obecném zájmu, pokud tuto činnost nelze provést mimo pracovní dobu. Náhrada mzdy nebo platu od zaměstnavatele v těchto případech nepřísluší, není-li dále v tomto zákoně stanoveno jinak, nebo není-li dohodnuto nebo vnitřním předpisem stanoveno jinak. Zvláštní právní předpisy upravující překážky v práci z důvodu obecného zájmu tím nejsou dotčeny.

doplněno 10.08.12 13:29:

Dovolenou si brát nemusíte, jak je výše uvedeno, přísluší vám volno od zaměstnavatele. Pokud to budete řešit tak, že si budete brát dovolenou, je to jen Vaše rozhodnutí. Poškodíte se tak sám.

doplněno 10.08.12 13:43:

Zde ještě doplnění, kdy máte právo na uvolnění zaměstnavatelem. Řeší to opět zákoník práce § 202.

§ 202

Výkon občanské povinnosti

O výkon občanských povinností jde zejména u svědků, tlumočníků, soudních znalců a jiných osob předvolaných k jednání u soudu, správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku, při poskytnutí první pomoci, při opatřeních proti infekčnímu onemocnění, při poskytnutí osobní pomoci při požární ochraně, při živelních událostech, nebo v obdobných mimořádných případech a dále v případech, kdy je fyzická osoba povinna podle právních předpisů osobní pomoc poskytnout.

.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 10.08.12 13:11

To tedy znamená, že když na mě bude neustále podávat vymyšlené stížnosti na městský úřad, tak já k jejich vysvětlování budu plýtvat svou dovolenou. A tím sem vlastně poškozen.

Datum: 10.08.12 18:48
avatar

Pak musíte ušlou mzdu vymáhat po tom, kdo ty smyšlené stížnosti podává.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.