Příspěvek na živobytí/alimenty

Od: Datum: 24.01.13 07:48 odpovědí: 11 změna: 25.01.13 11:34

Bratr platí bývalé družce na syna soudem stanovené alimenty 1500Kč, před Vánoci přišel o práci a novou zatím nesehnal a požádal si o příspěvek na živobytí, jehož součástí je i papír o výši alimentů. Bude muset každý měsíc dokládat na sociálce, že tyto alimenty zaplatil, aby tento příspěvek dostal? (stejně jako dokládá výpis u účtu, že zaplatil nájem, elektřinu,...) Jak to doloží, když jí je dává do rukou při jejich návštěvě?

2) on si myslí, že když nemá teď práci, zaplatí jí na syna jen např. 500Kč, protože teď nemá, musí zaplatit nájem, jídlo a energie. Když se mu to snažím vysvětlit, že to tak nejde, že družka na něj podá exekuci (i když nevím, co by si na něm vzala, žádný majetek, úspory nemá) oponuje mi, že on sám neví z čeho bude žít.

Žijeme v regionu s velmi vysokou nezaměstnaností. Jak mu mám vysvětlit, že si nemůže platit jen kolik si zmyslí? Ohání se větou, že soud nic nezmůže, když sem tam něco zaplatí. Bude toto mít vliv na příspěvek na živobytí?

Omlouvám se za komplikovaný dotaz, ale už nevím jak to jinak podat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.01.13 08:23
avatar

Výši alimentů bratrovi vyměřil a určil soud. Tudíž on ze svého vlastního rozhodnutí nemůže platit nižší částku jen proto, že momentálně nemá. To by si musel zažádat u soudu o snížení částky a čekat, zda mu to soud povolí. Jinak je povinen platit celou částku určenou soudem a bude muset dokládat skutečnou částku, kterou platí. Pokud alimenty dává matce dítěte do ruky, musí se zeptat, zda stačí jako doklad čestné prohlášení matky každý měsíc. Pokud bude platit méně, než má stanoveno soudem, pak se vystavuje riziku, o kterém jste mluvila. On momentálně nemá, ale jeho dítě též musí z něčeho žít a má své potřeby...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: bublinaunosu
Datum: 24.01.13 09:23

1.Platba alimentů přes účet nebo složenkou,né ,,do ruky,,...u soudu musí doložit jejich platbu,vystavuje se pozdějším komplikacím s dokazováním plateb. 2.Výši alimentů a datum platby má určenou soudem a ne co si myslí.Exekuce majetku hrozí tam,kde má dlužník trvalé bydliště,kde bydlí,např. pokud je u Vás nebo u rodičů budete muset složitě dokazovat,že věci úředně označené jsou vaše a ne jeho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 18:31
avatar

Základem je platba alimentů na účet (nebo složenkou na adresu matky) -aby měl bratr doklad, a hlavně platba celé částky, dokud mu soud nepovolí nižší výživné... Jinak se bratr dostane do velkých problémů.

Jinak mu vysvětlete, že to je otázka cti. Je to jeho dítě, a má nějaké potřeby. Nemůže se bránit. On je dospělý, patrně ještě mladý a zdravý, a tak si může najít nějakou práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: montgomery*
Datum: 25.01.13 01:54

...aneb rada, jak se stát odpovědným bezdomovcem.

Rozumná bývalka by mesíc, dva počkala. Blbka bez rozumu chce vše bez pardonu a nakonec nemá nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 10:39
avatar

Rozumná bývalka by měsíc, dva počkala...Pravda, to je také názor a respektuji jej. Ale dítě má své potřeby bez ohledu na dospělé a nepočká...Potřebuje živit, šatit atd...Kdo se ptá matky dítěte, zda ona má dost financí na poplatky, aby to táhla sama a mohla s financemi počkat? Je to vždy na dohodě a obvykle si rodič staví dítě na první místo...Té matce též nikdo nic nedá a nikdo se jí neptá, zda otec platí řádně, či ne. Alimenty přiznané jen na papíře dítěti nejsou nic platné. Nejsou to peníze pro matku, ale pro dítě...Pokud matka trvá na každé koruně, neznamená to ještě přece, že je nerozumná...Je třeba to vidět z obou stran. Též jen můj názor.

doplněno 25.01.13 10:59:

Ano, jenomže malinkému dítěti to nevysvětlíte, že má méně čůrat do plínek, protože na nový balík třeba není...A staršímu též ne, že do školy pomůcky koupíte, až na to budete mít, nebo že není na autobus atd...Jen příklad, že v některých se uskromnit je téměř nemožné..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: montgomery*
Datum: 25.01.13 10:48

I dítě se má učit, že v životě nastávají situace, kdy je nutné se uskromnit. Je to ta takzvaná finanční gramotnost. Pokud je jeden z rodičů nezaměstnaný, je logické, že životní standard klesne všem. Omezí se výdaje na nutné minimum, zruší zbytné výdaje.

doplněno 25.01.13 11:16:

A kdyby otec zemřel, nebo "utekl" do ciziny, tak by to dítě čůrat do plínek přestalo?

Jednoznačná chyba je v dnešní "módě" rozvodů. V dnešní době je to skoro až cílená propaganda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 25.01.13 11:26

kdyby otec zemřel dítě dostane důchod a kdyby utekl do ciziny tak stejně musí dál platit

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 11:32
avatar

tím si nejsem nák jiste bejvalej přítelkyně spáchal sebevraždu a jelikož byl soukromník nic neměl nikde nedělal nic neplatil tak jí řekli že její 2 nezletilý děti nemaj na nic nárok nák se mi to nelíbý hodlám se v tom štourat *cteni*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 25.01.13 11:34

Proč hned tak zhurta? Z textu tazatelky vůbec nevyplývá, že by maminka nepočkala, kdyby ji o to požádal. A o to by se měl pokusit jako první. Ne svévolně přestat platit. Dohodnout se na odkladu nebo snížení splátek, hlavně to sepsat a podepsat, nejlépe by bylo přes právníka ale když těch peněz není ...

Názor, že v úplné rodině táhne po nezbytnou dobu výdaje ten druhý, když jeden z nich přijde o práci logiku má. Bohužel, po rozvodu mají větší váhu paragrafy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 25.01.13 11:23

a co ta družka s tím dítětem? To dítě jíst musí a rodiče se musej starat a 1500,- není teda moc ,protože dítě potřebuje mnohem více

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 11:29
avatar

Soud nic nezmůže ... Ale zmůže. Matka může podat i žádost o zvýšení a věřím, že jí bude při takto extrémně nízké částce vyhověno. V případě, že nemůže z nějakých důvodů platit otec, lze výživné vymáhat i po jeho rodičích.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.