Předčasný odchod do duchodu

Od: Datum: 08.08.12 15:41 odpovědí: 2 změna: 08.08.12 17:37

Je mi 57 let chtěl bych se zeptat o kolik budu krácen na dávkách duchodu když pujdu dříve jak v 63 letech.Jaké udaje bude třeba z mé strany doložit? Chtěl bych si zjistit výpočet jsem z Otrokovic. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 08.08.12 16:13

Dobrý den.

K žádosti o starobní i předčasný důchod musíte doložit dobu důchodového pojištění,tzv. Evidenční listy důchodového pojištění za celou dobu Vašeho zaměstnání. Tyto evidenční listy dokládá České správě sociálního zabezpečení automaticky každý rok zaměstnavate. Dříve se odesílaly prostřednictvím pošty, dnes elektronicky. Každý rok nejpozději v dubnu Vám zaměstnavatel kopii Evidenčního listu dává. Zajděte si tedy na nejbližší Českou správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště. Vyžádejte si výpis započítaných dob důchodového pojištění. Z výpisu pracovnice ČSSZ pozná, jestli Vám nějaké doby chybí a je třeba je doložit.

Také Vám ochotně vysvětlí a spočítá podmínky odchodu do předčasného důchou, jeho výpočet i krácení. Všechny potřebné informace i rady se tedy dozvíte na České správě sociálního zabezpečení. Úřední dny mají denně, kromě pátku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.12 17:37
avatar

Dobrý den,

předčasný důchod se krátí za každých i započatých 90 kalendářních dnů, o které odejdete do důchodu dříve. (Kdybyste odešel např. o 95 dnů dříve, započetlo by se 2 x 90.) Předčasný důchod se nikdy nepřepočte, zůstane trvale snížený.

Než začnete cokoliv vyřizovat, vyžádejte si od ČSSZ informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP), z nějž vyčtete, které doby má ČSSZ doloženy, a vyloučené doby (např. nemoc). Pokud by některé doby nebyly doloženy (ne všichni zaměstnavatelé odesílali řádně podklady - zejména počátkem 90. let), musel byste je doložit, jinak by se Vám nezapočetly do odpracovaných let. Zjistíte z něj také, kolik času Vám ještě schází do vzniku nároku na starobní důchod, což se Vám bude hodit při stanovení data, od kterého o předčasný důchod požádáte.

O IOLDP si může požádat každý občan. Žádost musí být písemná s vlastoručním podpisem (není nutné ověřovat), musí obsahovat Jméno Příjmení (u žen i rodné), datum a místo narození plus rodné číslo. ČSSZ zašle jednou za kalendářní rok IOLDP zdarma, lhůtu má 90 dnů.

Než Vám dojde IOLDP, můžete si (nemáte-li je k dispozici) sehnat od zaměstnavatelů vyměřovací základy od roku 1986 včetně.

___

Chcete-li si udělat předběžnou představu o výši důchodu, můžete si ze stránek MPSV stáhnout věkovou i důchodovou kalkulačku a důchod si propočítat. Na stránce s kalkulačkami najdete i poznámky k údajům, které je nutné do kalkulačky doplnit. Upozorňuji ale na to, že tyto kalkulačky mají pouze orientační charakter. Přesnou výši důchodu Vám sdělí pouze ČSSZ.

Z webu ČSSZ si můžete stáhnout Příručku budoucího důchodce v r. 2012 , v níž najdete i příklady výpočtu důchodu.

Na stránce okresního pracoviště ČSSZ Zlín najdete kontakty a úřední hodiny (všechna pracoviště ČSSZ mají úřední hodiny i v pátek od 8.00 do 13.00 hodin). Máte-li certifikovaný elektronický podpis, můžete s ČSSZ (i s dalšími úřady státní správy) komunikovat též elektronicky. ePoadetelna Zlín: posta.zl@cssz.cz

___ Četla jsem, že odejde-li člověk do předčasného důchodu tři roky před dovršením důchodového věku, bude pobírat důchod o cca 1.400 Kč nižší. Ovšem jde o obecný údaj, rozdíl může být v závislosti na dosažených výdělcích nižší i vyšší. ___ Doufám, že jsem nic nezapomněla. Když tak se ptejte dál.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.