Vyhazov z práce vs proplacení dovolené

Od: Datum: 08.08.12 14:54 odpovědí: 7 změna: 09.08.12 15:15

Našeho tatku vyhodily z práce těsně před nástupem na dovolenou,ukončen p.poměr k poslednímu dni v měsíci ted červenci/po 20 letech/,takže celej rok dřel a těšil se zase na dovolenou alespon pár dní volna a nic,má prosím nárok na proplecení té dovolené nebo vůbec na něco,podotýkám že od prvního nastoupil náhodně jinam,vzali ho ,ale o dovolenou si říkat hned nemůže...nejhorší je vysvětlování dětem,že to zase nevyšlo...?*zed*


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.08.12 15:11
 
avatar
kdysi si zaměstnanec mohl nevyčerpanou dovolenou nechat "proplatit". Současná právní úprava takovou možnost zakazuje.
Výjimkou je pouze ukončení pracovního poměru: Jestliže si zaměstnanec nestihne vyčerpat dovolenou a odchází z firmy dohodou či výpovědí (nerozhoduje, zda ji podal on, nebo zda ji obdržel od zaměstnavatele), je firma povinna proplatit mu nevyčerpané dny.
Tato výjimka ovšem platí jen v případě, že po zaměstnanci firma nechtěla, aby si zbytek dovolené vyčerpal ještě do svého odchodu. Teda mu neurčila nástup dovolené.Případně nebyl na čerpání dovolené už čas. Takovým případem je třeba zaškolování nového zaměstnance ze strany odcházejícího, nebo okamžité zrušení pracovního poměru .
Taťka má nárok na dovolenou za odpracované dni v tomto kalendářním roce, případně i na nevyčerpanou dovolenku z r. 2011
Měl by si podat žádost o proplacení!
doplněno 08.08.12 15:28: § 222. Zákoník práce
2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.08.12 15:19
 
avatar

Jarmulino, nemohla byste k tomu "vyhazovu" doplnit, oč přesně šlo?

Zaměstnavatel až na výjimky nemůže zaměstnance vyhodit ze dne na den. Okamžitě zrušit pracovní poměr může pouze pro porušení předpisů vztahujících se k zaměstnancově práci zvlášť hrubým způsobem (porušení by zaměstnavatel musel prokázat a obhájit je před případným soudem).

Nevyčerpanou část dovolené zaměstnavatel proplatí spolu s poslední výplatou po skončení zaměstnání.

doplněno 08.08.12 18:04:

Pro @diesel (17:56):

Nárok na dovolenou vzniká po odpracování 60 pracovních směn (pracuje-li zaměstnanec v režimu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou, posuzuje se pro tento účel, jako kdyby pracoval od pondělka do pátku), bylo to tak už v miném režimu.

Nemáte v tom započteny soboty a neděle?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 08.08.12 15:53
 

Dobrý den.

Nevyčerpanou dovolenou, na kterou vznikl nárok, zaměstnavatel automaticky vyplácí při skončení pracovního poměru.

V novém zaměstnání vznikne nárok na dovolenou až po 60 odpracovaných dnech.

 
Datum: 08.08.12 17:56
 
avatar

Tuším po 75dnech nebo se toto změnilo?

 
Od: ruze®
Datum: 09.08.12 15:00
 
avatar

Po 20-ti letech ho vyhodili k poslednímu v měsíci?A on se nechal?Podle zákoníku práce má nárok na 2-měsíční odstupné a kde fungují odbory,po 20-ti letech to může být i více měsíců.Je dobře,že hned sehnal další práci,v dnešní době je to skoro zázrak,k poslednímu skončit a hned k 1 začít jinde,ale s tím vyhazovem se mi to nějak nezdá...

 
Datum: 09.08.12 15:12
 
avatar

Dle ZP přináleží odstupné jen v určených případech ( reorganizace,zrušení daného prac.místa atd) a ve výši 1-3 hrubých platů!

 
Datum: 09.08.12 15:15
 
avatar

Odstupné náleží jen v určených případech (vypsáno v ZP-např.zánik prac.místa atd) a to ve výši 1-3 hrubých platů!

doplněno 09.08.12 15:20:

Dopr... špatně jsem koukal a zbyrečně se opakoval!Prosím smazat

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.