Druzstevni byt k pronájmu?

Od: Datum: 08.08.12 13:45 odpovědí: 6 změna: 08.08.12 15:17

chtel bych se zeptat: realitni kancelar pronajima byt, ktery je druzstevni, jak postupovat a na co si dat pozor pri podepsani smlouvy o pronajmu? Asi nejspis na to, jestli se nejedna pouze o podnajem nebo ne?

diky a fajn den


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pravnik
Datum: 08.08.12 14:37
Vlastníkem družstevního bytu je družstvo. To jej může pronajímat buď samo, nebo si může ke sjednání pronájmu sjednat třeba RK. Nájemní smlouvu musí jako pronajímatel podepsat družstvo, třetí osoba (např. RK) jen když doloží od družstva příslušné zmoćnění k tomu. Družstevní byt může pod(pro)najmout také člen družstva, který byt oprávněně užívá; ve Stanovách družstva je třeba zjistit, zda k tomu (podpronájmu resp. podnájmu) ne/potřebuje souhlas družstva. Na tuzemské RK obrovský pozor - zajímají je jen jejich provize, nikoliv úspěšnost obchodu či snad dokonce spokojenost klienta... Vaše první kroky musí vést za vlastníkem domu - na družstvo
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kimator
Datum: 08.08.12 14:48

pravnik:mockrat dekuju, nevite tedy jeste kde zjistim, jake druzstvo spravuje onu bytovku?

Datum: 08.08.12 14:56
avatar

RK žádné družstevní byty nevlastní, nemůže je tedy pronajímat. RK pouze zprostředkovává podnájem v družstevním bytě (bytová družstva nepronajímají své byty prostřednictvím RK).

Majitele bytu - družstvo byste měl zjistit od té RK. Případně, víte-li adresu, z katastru nemovitostí.

doplněno 08.08.12 14:59:

V žádném případě RK nic nepodepisujte ani neskládejte žádnou zálohu, dokud nezjistíte více.

PS: Podle mých zkušeností je lepší jednat přímo s majitelem nebo v tomto případě s členem družstva, který má na byt uzavřenu nájemní smlouvu.

doplněno 08.08.12 15:13:

Kimatore, nabízí-li RK družstevní byt, jde s největší pravděpodobností o podnájem (družstva si byty obhospodařují sama). Na tuto otázku by Vám ale podle měla RK odpovědět i telefonicky.

doplněno 08.08.12 15:30:

Kdyby člen družstva zemřel, stal by se jeho družstevní podíl součástí dědictví a nájemní smlouva by pravděpodobně přešla na toho, kdo družstevní podíl zdědí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kimator
Datum: 08.08.12 15:02

ivzez: to ano, já se ptal proto, abych se nenastehoval a za tri mesice nemusel jinam...rozdil mezi podnajmem a prodajmem je jisty a jasny.

Od: kimator
Datum: 08.08.12 15:08

no ja proste nasel inzerat pres realitku a mam v patek domluvenou schuzku...tam je uvedeno, ze se jedna o druzstevni byt a vic nevim, jen vim priblizne kde to je

Od: kimator
Datum: 08.08.12 15:17

a podnajem je na pytel...druzstevnik nezaplati druzstvu´ nebo treba druzstevnik zemre, druzstvo mu tedy vypovi smlouvu nebo zanikne a ja pujdu se svestkama a s placem o dum dal...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.