Mám práci na HPP, mohu si založit živnost?

Od: Datum: 07.08.12 08:28 odpovědí: 11 změna: 07.08.12 21:20

Možná trošku hloupý dotaz, ale pracuji v IT oboru na hpp. Chtěl bych si přivydělávat a založit si živnost v tomto oboru, abych mohl někomu připadně něco vyfakturovat. Je to možné a co to obnáší? Vůbec se v těhle věcech nevyznám.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 07.08.12 08:42

Zaleží na tom zda vám to zaměstnavatel dovolí.Pokud ano tak je potřeba naštivit živnostenský uřad,danoví uřad,zdavotní a socialní pojištovnu

doplněno 07.08.12 08:54:

Ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: w8ers
Datum: 07.08.12 08:45

To znamená, že když si udělám živnost tak si budu muset platit zdravotni a sociální sám a daně si budu muset dělat taky sám?

Datum: 07.08.12 09:29
avatar

Ne,tedy ne všechno, pokud máte HPP tak zálohy jsou od zaměstnavatele. Vy si budete muset udělat akorát daně a podle toho zaplatit (přesněji doplatit). Zálohy měsíční po Vás chtít nidko nebude, leda když budete mít vysoké příjmy na živnost

Ohodnoceno: 2x
 
Od: chloe*
Datum: 07.08.12 09:56

Nesmíte mít od zaměstnavatele ve smlouvě, že si nesmíte založit živnost v tomtéž oboru atp. ale lze to i obejít třeba založením živnosti na manželku atp. Soc + zdrav odvádíte ze mzdy v práci, pokud budete mít výraznější výdělek (tuším nad 20tis za rok) tak budete doplácet. Nevýhoda je, že pokud jeden rok vyděláte, musíte další rok platit zálohy i když třeba živnost nepoběží... Na druhou stranu to jsou peníze, které vám stát popř. zase vrátí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paaja*
Datum: 07.08.12 10:29

Dovolím si vás poopravit. Nestačí nemít zákaz živnosti v pracovní smlouvě. Jestli chcete podnikat ve stejném oboru jako zaměstnavatel, je nutné ho o tom PŘEDEM informovat a vyžádat si jeho PÍSEMNÝ souhlas. Kdyby to bylo neprůchodné, tak založení živnosti na manželku zákonu formálně vyhoví ale z pohledu zaměstnavatele je to trošku podraz.

Jinak ostatní už tu bylo zhruba řečeno: navštívit živnostenský úřad, nahlásit podnikání na zdr. pojišťovně, finančním úřadu, sociální správě (ny ty 3 poslední úřady už prý nemusíte, všechno za vás vyřídí živnosťák ale raději se tam zeptat a prověřit). První rok neplatíte žádné zálohy, až příští rok si uděláte daňové přiznání a podle výsledku podnikání doplatíte daně a pojistné. Pokud máte vedle podnikání HPP, tak do limitu cca 60t. zisku se neplatí zálohy na pojistné. Zálohy na daně až od nějakého limitu, ketrý si teď nepamatuji. pro vás jako začátečníka doporučuji vřele stránky www.jakpodnikat.cz je to tam přehledně, stručně a polopaticky všechno vysvětlené.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 07.08.12 10:06

Pokud vyhovíte poodmínkám zákona, není důvod proč ne
Jiná věc je u zaměstnavatele, možná to máte ve smlouvě, ale asi se mu to nebude líbit a je to pochopitelné, budete konkurence a ubírat mu zákazníky., Jedině, že by to bylo něco odlišného, čím se on nezabývá. Zcela logicky, vám by se to také nelíbilo.
Zákoník práce + živnostenský zákon.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gooo*
Datum: 07.08.12 14:52

Nevím zda odpovídají ti, kteří s tím mají nějakou zkušenost, ale já takto pracuji a podnikám šestým rokem.

Zaměstnavatel nemá možnost povolovat a zakazovat. Zda si založíte živnostenský list je čistě na vás. Bohužel, zákony v ČR jsou nastaveny tak, že zaměstnavateli nepomůže ani konkurenční doložka, takže vás může persekuovat, ovšem v mantinelech daných zákoníkem práce (osobní hodnocení vám může uzmout pouze v případě, že vám prokáže neplnění si svých povinností, daní výpovědi lze také za konkrétních podmínek). Nejsem zastánce pokoutního jednání a raději se snažím domluvit.

Dále je nutné podstoupit několik kroků:

- Na živnostenském úřadě si zažádat o živnostenský list a postupovat dle jejich pokynů (podmínky se liší u vázaných a volných živností a podobně).

- Se živnostenským listem se přihlásit na FÚ a Sociálním a zdravotním (potažmo se zdravotní pojišťovnou). Nevím proč se tomu spousta lidí brání, ale při přeprodávání je více než vhodné být plátce DPH, takže registrace k platbě DPH na FÚ.

- Začátkem roku nahlásit účetní ve vaší firmě, že si budete podávat DP sám a dostanete potvrzení o příjmech za předcházející rok.

V případě že si najdete účetní, většinou to řeší sama, ale podnikal jsem dva roky bez účetní a nebyl v tom problém. Nebyl jsem plátce DPH, takže jsem jen schraňoval veškeré účty do krabice, jednou ročně vzal papír s příjmy od zaměstnavatele, dopočítal faktury a účty, nasypal to do interaktivního formuláře přímo z FÚ. Veškeré práce kolem daní jsem měl za dvě odpoledne (jedno odpoledne jsem vytvářel ono přiznání, druhé jsem objel FÚ, sociálku a pojišťovnu). U platby DPH se podává přiznání co tři měsíce (ale třeba i jednou měsíčně, podle obratu), ale již neřeším a stará se o to účetní, což mě stojí 750 kč měsíčně.

Není to nic složitého, spousta lidí se toho bojí a hledají problémy, proč to nedělat. Myslím si, že to není pravda a výhod je daleko více, než nevýhod. Nsnažím se hledat způsoby, proč bych měl být v mínusu, prostě jednoduše zapíšu to co je skutečnost a nemám jedinný problém.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 07.08.12 15:26

Nejde přece o získání ŽL, ale o provádění totožné činnosti. Konkurenční doložku upravuje ZP část XIII, takže si načíst za jakých podmínek ji lze sjednat, pro uvedené neplatí. Mají být změny ZP.
Jde o zaměstnání a souběžné podnikání (výdělečná činnost) ve stejném oboru a žádá se zaměstnavatel jak je v ZP. Někteří dle ZP a j. zákonů podnikat nesmí (vojáci, policisté...).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paaja*
Datum: 07.08.12 21:20

Jakou zkušenost, gooo? Že mě vyrazili z práce, když zjistili, že firmě, kde jsem zaměstnán konkuruji? A proto, že jsem v pracovní době využíval techniku zaměstnavatele, jeho know how a hlavně čas k vlastním kšeftům? Dík, takovou zkušenost nepotřebuji. Mě stačí znát ustanovení zákoníku práce (v tomto vláknu citované), které podobné jednání striktně upravuje, abych se těmto praktikám vyhnul.

To že ti to 6 let prochází může mít 2 důvody: 1.tvůj zaměstnavatel o tom neví. 2.zaměstnavatel o tom ví ale nepovažuje tě za konkurenta a je mu to šumafuk.

Každý si samozřejmě může dělat co chce, ale ať počítá s tím, že některé jednání nemusí zůstat bez sankcí. A jsou zaměstnavatelé, kterým toto může skara vadit, nebo to třeba někdy použít jako záminku pro nějakou jinou šikanu

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.08.12 18:08
avatar

Na souběh zaměstnání a živnosti se vztahuje § 304 zákoníku práce:

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

(2) Jestliže zaměstnavatel souhlas podle odstavce 1 odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů.

_ Záleží tedy na tom, v jakém oboru působí Váš zaměstnavatel.

_ Protože jste zaměstnán, šlo by zřejmě o podnikání jako OSVČ vedlejší.

V prvním roce podnikání byste nemusel odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění, ale po skončení kalendářního roku byste musel pojistné doplatit.

Viz: Pojištění OSVČ

Ohodnoceno: 2x
 
Od: w8ers
Datum: 07.08.12 19:46

Dekuji Vam vsem. Diky.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.