Dýchání při mluvení a zpěvu

Od: Datum: 05.08.12 13:44 odpovědí: 5 změna: 05.08.12 18:35

Zdravím,

shledal jsem, že nějak ztrácým dech když mluvím ve souvětí nebo zpívám. Na začátku se nadechnu a například na konec sloky už nemám dech abych to dodělal. Čím to je - co dělat? Zlepšil by to foniatr?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.08.12 14:15
avatar

Foniatr ne, ten by Vám pomohl s hlasivkami.

Chce to nacvičit techniku dýchání. Zpočátku se nadechněte, zdržte na chvilku dech a potom dech co nejpomaleji vypouštějte (pro sluchovou kontrolu můžete použít tón). Po nějaké době nácviku se výdrž prodlouží. Potom můžete začít přibírat slova a věty.

Při mluvě i zpěvu je dobré zachovávat frázování, nadechovat se mezi větami, po čárce, v případě delší věty nebo fráze před předložkou, ...

Vyzkoušejte, není to těžké, určitě na to brzy přijdete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.12 14:26
avatar

Jeden jogín mi kdysi povídal, že lidi neumějí dýchat. Že prý dýcháme tak sotva na čtvrtinu vlastních možností a ještě k tomu všichni máme naučené všechny dechové zlozvyky, co vůbec existují. Takže bych vám spíš poradil, nechoďte k foniatrovi, to je lékař, který léčí vady řeči, jako například šišlání a koktání, ale pujčte si někde v knihovně příručku Prana jógy. Prana jóga je jóga s důrazem na cvičení dechu. Není od věci si takovou příručku aspoň přečíst.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: wamp®
Datum: 05.08.12 14:27
avatar
Jestli to nebude tím,že zkrátka špatně dýcháte,jinak řečeno mělce.Nádech musí vycházet z vnitřku břicha,z bránice.Trénovat to můžete také velmi dobře již při lehčích cvičeních ať už Jógy,či Pilátesu.
doplněno 05.08.12 14:30: Tyto sestavy lehce najdete třeba na strejdovi Gůglovi
doplněno 05.08.12 14:31: Tyto sestavy lehce najdete třeba na strejdovi Gůglovi
doplněno 05.08.12 14:31: Tyto sestavy lehce najdete třeba na strejdovi Gůglovi
doplněno 05.08.12 14:31: Tyto sestavy lehce najdete třeba na strejdovi Gůglovi
doplněno 05.08.12 16:33:

Opět omluva za X té doplnění,dělá mi to mobil:D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.12 14:30
avatar

Pokud mluvíš, tak se jednoduše za nějakým slovem (většinou na konci nějaké věty, před spojkou), prostě nadechni:)

Když zpíváš, vyber si místo, kde je nějaká pauza, a zkus se nadechnout tam, nebo mezi zpívanými slovy se tvz. přidechni - rychle a krátce, abys získal trochu vzduchu na dozpívání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalov*
Datum: 05.08.12 18:35

Nevím jak při mluvení,ale při zpěvu se dýchá tak zvaně "do bránice".Navíc mají nádechy v písni či arii svá přesná pravidla.Zkráceně napíši jen to,že se nikdy zpěvák nenadechuje před dlouhými tóny(tedy pokud jimi nezačíná píseň,samozřejmě).Nádechy vždy před krátkou notou za níž následuje dlouhý tón.Pokud zpěv nepostavíte tzv. "na dechu",bude Vám to znít jako když "kanárek zpívá na krávě",jak se někdy říká.Prostě to bude slabota. Že dýcháte do bránice zjistíte tak,že se Vám při nádechu nebudou zvedat ramena.Spíše se Vám bude nadouvat břicho. Jinak problémy s dechem často souvisí z úzkostí.

doplněno 05.08.12 18:37:

S úzkostí...;)

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.