Odmítnutí dědictví

Od: Datum: 04.08.12 19:45 odpovědí: 5 změna: 05.08.12 10:37

Dobrý den,

vím, že tato otázka tady několikrát byla, ale teď mě to také trápí a aktuální situaci zákonů neznám.

Pokud by rodič zemřel, připadnou na mě a na sestru dluhy - můžeme je v tuto chvíli odmítnout? Zákony ohledně tohoto se stále mění, talže si nejsem jistá.

A pokud by rodič byl prohlášen za nesvéprávného, co potom s jeho dluhy? Také připadnou nám? Je mi 17 (studuji gymnázium) a sestře 20 (v září jde na VŠ), pokud bychom sdědily dluhy, nemohly bychom dále studovat, jsme v péči prarodičů. Babička je v důchodu a děda půjde brzy také, "nehrozí" nějaké dědictví i jim jako rodičům zadlužené osoby?

Děkuji za každou odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bb*
Datum: 04.08.12 20:03

Dědictví můžete odmítnout nebo přijmout i s dluhy. Jinak dluhy se dědí do výše nabytého majetku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.12 20:04
avatar

Dědictví lze odmítnout pouze jako celek a toto rozhodnutí nelze vzít zpět. V případě nesvéprávnosti nebo neplnoletosti je zde zákonný zástupce, v případě dlůhů také ručitelé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karjala*
Datum: 04.08.12 20:05

Dědictví můžete odmítnout, ale musíte jako celek. To znamená, pokud byste dědili např. nějaké nemovitosti a dluhy, tak se buď vzdáte všeho nebo všechno přijmete. Nemůžete říct dluhy nechceme, nemovitosti ano.

Prohlásit rodiče za nesvéprávného na stávající dluhy už pravděpodobně nebude mít vliv, ale nejsem si jistá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.12 20:15
avatar

Pokud byste se staly dědici, pak můžete dědictví přijmout; dědic pak odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí. Dědictví ale můžete i odmítnout. Vždy však přijímáte nebo odmítáte aktiva (majetek, peníze aj.) i pasiva (dluhy). Jestliže byste jako dědici v první skupině dědictví odmítli, pak nastupují dědici druhé skupiny, např. rodiče zůstavitele. Ale i ti mohou dědictví přijmout nebo odmítnout. Pokud by v nejbližší době byla dotyčná osoba zbavena způsobilosti k právním úkonům, anebo jeho způsobilost byla omezena, dluhy mu samozřejmě zůstávají.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezevec*
Datum: 05.08.12 10:37

Dobrý den, zjistěte si nejprve přesně jak vysoké dluhy mají Vaše rodiče a jaká je hodnota jejich majetku, který byste případně dědili. V případě, že jsou dluhy vůči hodnotě majetku zanedbatelné nebo výrazně menší, tak se vyplatí dědictví příjmout. Samozřejmě bude Vám z toho odečtena částka pro zaplacení dluhů. V případě, že jsou dluhy hodně vysoké nebo dokonce i vyšší než hodnota majetku, tak dědictví v žádném případě nepřijímejte a dobrovolně se ho jako celku vzdejte. Doporučuji předem poradit se s notářem či právníkem. Jinak jak již zde bylo vícekrát řečeno, dědictví se příjímá vždy jako celek! Tzn. aktiva i pasiva.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.