Darování nemovitosti a rozvod

Od: Datum: 23.01.13 20:13 odpovědí: 5 změna: 24.01.13 08:35

Dobrý den,

dostala jsem darem během manželství byt v osobním vlastnictví od svého otce, darován byla na mne a i na mého manžela, takže nyní máme každý 1/2 vlastnictví. Je zde věcné břemeno na užívání mého otce, který zde nadále bydlí. Nyní manžel uvažuje o rozvodu. Jak bude vypořádán tento byt u rozvodu? Může otec zrušit tuto darovací smlouvu, nebo nějak zrušit tento dar na mého manžela? Děkuji Jana F.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.01.13 20:17
avatar

Darování se dá ze závažných důvodů zrušit do tří let.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janaf
Datum: 23.01.13 20:21

A jak postupovat, můžete mi poradit. Díky

Datum: 23.01.13 20:27
avatar

Dobrý den. Dárce se může domáhat zpět svého daru, jen pokud má proto vážný důvod a tím je - např. porušení dobrých mravů. Pokud se s Vámi rozvede Váš manžel a k rozvodu dojde jeho vinou, pak by tento důvod u soudu uspět mohl.

doplněno 24.01.13 08:43:

Váš otec musí podat žalobní návrh na vrácení daru k příslušnému soudu a vypsat tam důvody, které ho k tomu vedou. Ty by měly být opravdu závažné. Váš otec něco daroval v dobré víře a bude muset prokázat, že Váš manžel porušil dobré mravy....Je to spor na delší dobu však, na to se připravte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.13 20:29
avatar

Dobrý večer. Tento problém řeší § 630 občanského zákoníku takto: Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. Domnívám se, že samotný rozvod ještě není důvodem k tomu, aby dar musel být vrácen. Jestliže se manžel nechová k vám nebo vašemu otci hrubě, nenapadá vás fyzicky ani verbálně, zůstane pravděpodobně spoluvlastníkem bytu. Při rozdělení majetku po rozvodu buď zůstane v bytě, může vám svůj podíl odprodat a odstěhovat se, nebo lze byt prodat, peníze si rozdělit a pořídit si dva menší byty.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: notarskesluzbycz
Datum: 24.01.13 08:35

Vodítkem může být judikatura Nejvyššího soudu ČR. Viz třeba článek: http://www.ceskenoviny.cz/par…ssiho-soudu-cr-cast-1-/625796

Nebude to ale procházka růžovým sadem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.