Připadám si jako trotl, neumím jazyky

Od: Datum: 03.08.12 11:46 odpovědí: 16 změna: 05.08.12 02:52

Nevím, zda-li se tak cítím jenom já, ale je to tak. Je mi 45 let. Vystudoval jsem za komunistů. Neumím žádnou cizí řeč. V cizině jsem jako debil. Nemůžu se nikde ucházet o lepší práci, protože všude je podmínka angličtina. Učit se? Prostě mi to už do hlavy neleze. Naštěstí práci mám, ale i s tou se to klepe. A co bude potom? Manželku mám už bez práce. Máme dvě děti a já si připadám jako trotl. A když se do učení pustím, tak stejně nemůžu do ucházení se o práci napsat, že ji znám. Protože ji prostě neznááááám. Odcestovat? No to prostě nejde. Intenzivní kurzy? A to jako jak? Z práce mě nepustí. A nebo pustí a to navždy. S manželkou jsme si postavili dům. Děti nám chodí do školy. Tak co mám tady dělat? Jsem věku, kdy, jak se říká, mládí pryč a do ... Taky se tak někdo z vás cítí? To je stav. Je mně ze mě zle. Ale asi za to nemůžu. Nebo jo? Můžu já za to, že se tady dřív těm jazykům nevěnovala větší pozornost? Tak mě asi čeká až do důchodu, abych se cítil jako trotl. Ale to je ještě dlouhá doba. Dá se to vydržet?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: askmenow*
Datum: 03.08.12 11:49

Vrhněte se na učení, nehledejte výmluvy, hledejte příležitosti. Znám spoustu lidí, co začali ve vám podobném věku, i ve vyšším.

Učte se pro svůj dobrý pocit. Nedělejte to jen pro životopis. A pak tamm budete moct napsat aspoň základní znalost jazyka, třeba na úrovni A2. Lepší, než nic.

doplněno 03.08.12 12:34:

Pro spoustu firem je podle mě důležité to, co nabízíte vy, protože se nazabývají vývozem do zahraničí. Neviděla bych to tak černě.

Ale hlavně jak říkám: začít učit se klidně můžete. Lepší základy, než nic. Navíc, věřte tomu, angličtinou se dost zabývám a vím, že úroveň výuky na spoustě středních škol je naprosto mizivá. Takže klidně věřím tomu, že po roce samostudia a jedné hodině v jazykové škole týdně byste naopak vy strčil do kapsy kdejakého středoškoláka. Jejich motivace je často nulová, umějí vyplnit pár gramatických testů, aby prošli, umějí nazpaměť témata maturitních otátek, ale to je tak vše.

doplněno 03.08.12 15:53:

Příležitosti jsou na každém kroku... třeba při jízdě do sto km vzdáleného domu, o kterém tu mluvíte, můžete poslochat studijní nahrávky angličtiny, místo rádia. Když se chce... však to znáte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trotl
Datum: 03.08.12 12:29

No ale to jednoduše prokazetelné. Každý nynější středoškolák ( což je dobře, mám radost z toho, že nynější děti a mládež už jazyky znají a jsou povinné ) mě strčí do kapsy. Zadají test a je to. Nehledám výmluvy. Zkušenost je taková, že já mám znalosti a zkušenosti již životní, což mladý uchazeč nemá, ale ve spoustě firem je znalost jazyka prvořadá. A také je to o komunikaci s cizinou. Firmy vyvážejí, dovážejí, ale co je platné, že bych znal problematiku třeba výroby, chodu toho či onoho, když to neumím prezentovat v cizí řeči. Ale to je dnešním firmám úplně jedno.

Od: paaja*
Datum: 03.08.12 12:36

no tak vidíte, že máte něco, co dnešní mladí nemají *palec*. Hlavně to prezentovat a prodat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: myse®
Datum: 03.08.12 12:37
avatar

bohužel je to tak. Naprosto vá chápu, možná proto, že jsem vám blízká věkem. To člověk pochopí až s přibývajícími lety...

Hledejte už místo dopředu, snažte se najít lokální českou firmu, kde nebude takový tlak na jazyk. Zkušenosti máte a to se taky počítá. za deset let to bude ještě těžší, s tím musíme počítat...

Záleží taky na jakou pozici se ucházíte, možná nebude od věci se ucházet o nižší, nevím, dělnickou, skladník, údržbář apod. Ale nevím čím jste tak je každá rada drahá. Snad jedině - snažte se co nejdéle udržet na svém místě tam kde jste.

A manželka at také hledá intenzivně místo, at nezůstanete bez peněz oba...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trotl
Datum: 03.08.12 13:08

Jak mám intenzivně studovat. Zemřel mi otec i tchán. Musím udržovat v chodu tři baráky. Z toho jeden 100 km od mého bydliště, kde žijí dvě ženské. Jsem jediný chlap v rodině a ještě k tomu trotl.

Od: ruze®
Datum: 03.08.12 16:20
avatar

Nejste trotl,udržovat v rodině 3 baráky,to jen tak nějaký chlap nedokáže! Mnohý nezvládne ani jeden a padá mu na hlavu.Dělejte co umíte a na co jste šikovný,ty cizí řeči v tomhle věku jsou problém,taky jsme si s mužem řekli,že se budeme učit anglicky,ale opravdu ta paměť už není,co bývala. )

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.12 12:32
avatar

Pokud vám opravdu nejdou jazyky, učte se něco jiného užitečného. Cokoli, k čemu máte vztah. Ale musíte být v něčem dobrý. Lepší než ostatní.

Roky sleduji vrstevníka svého syna, kluka ze sousedství. První třída - katastrofa. Problémy s učením, pak i kázeňské. Dostal se do zvláštní školy. S pomalejším tempem výuky, s větším důrazem na manuální práci. A obrat přišel téměř okamžitě. Měl školu a učení rád. Vyučil se pak řemeslu. A je v něm dobrý, velmi dobrý. Má šikovné ruce a cit pro materiál. Dnes je mistrem na dílně. A sjezdil pracovně půlku Evropy. A staví dům. Jsem naprosto přesvědčená, že francouzsky, anglicky, polsky, rusky... neumí nic. Snad jen po práci si objednat pivo, poděkovat, pozdravit. Obávám se, že psát neumí bez chyb ani česky. Určitě si o sobě nemyslí, že je trotl. I když mu tak nějak podobně v první třídě spolužáci říkali.

Hlavu vzhůru a dejte se do čehokoli, co s vaší prací nějak souvisí a kde už máte nějaké základy.

doplněno 03.08.12 13:23:

k připomínce ze 13:08

Pozor! Péči o tři baráky vidím jako větší problém než mizernou angličtinu. O tom také něco vím, bohužel. Jste unavený, vynervovaný. Rozhodně nějak řešte ty baráky, dlouhodobě je to nemožné, mohlo by se to po čase ošklivě podepsat na vašem manželství.

Babičky, pokud jsou mladší, by si měly ještě hledat partnera, pokud jsou starší, uvažovat o pohodlné garsonce.

Už jsem tady četla hodně emotivních příběhů od lidí, co se obětovali pro rodinu. Psaly to ženy, jsou k psaní a svěřování náchylnější. Nechtějte, aby to sem jednou psala vaše paní.

Svůj příběh o péči jediného muže v rodině o tři domy mohu podrobněji popsat ve vnitříní poště.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: paaja*
Datum: 03.08.12 12:34

... to by se jako trotlové musela cítit většina dnešních 40-50níků :)

1. viz nahoře příspěvek od askmenow. Jsou třeba i večerní nebo víkendové kurzy.

2. ne všechna pracovní místa stojí a padají se znalostí jazyka. Slevit z požadavků a najít si místo, kde nebude cizí jazyk požadovaný. Nebo co nejdříve viz 1.

3.co vím, tak u spousty pracovních míst je jazyk požadovnaný jen formálně, nebo stačí tzv. reading knowledge - prostě aby člověk občas porozuměl psanému textu, žádná plynulá konverzace. Až projdete pár lekcí, směle si napište do životopisu "základní znalost" a u pohovoru sám uvidíte, jak moc je to žhavé.

Nepíšte jaký obor jste vystudoval, případně v jakém pracujete a jste ochotný pracovat, pak by rady byly možná konkrétnější

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 03.08.12 13:22
avatar

"trotl", vystuval jsi za komunistů a teď ti učení do hlavy neleze? Zajímavé, jak jsi mohl tehdy vystudovat? Tím se ani nechlub. Takových bylo. Mimo to je po revoluci přes 20 let, a to sis mohl vzdělání zvýšit nejméně 5x. Kolik bylo lidí, kteří tu možnost vystudovat ani neměli? Na věk se nevymlouvej, pokud máš schopnosti učení se zvládne. Proč to píšu, protože jsem po revoluci studovala také, Vyšší odbornou a střední podnikatelskou školu v Praze a bylo mi jako tobě. Měla jsem rodinu, práci a spoustu věcí na starosti, ale jsem hrdá, že jsem to zvládla a také odmaturovala z NJ. Dcera je vdaná 20 let na "západě", byla vybavená RJ a NJ a nyní zvládá FJ, AJ, a z Vlámštiny má státní zkoušku, a je skoro tak stará, jako ty. Nevymlouvej se na věk. Buďto seš chytrý a nebo seš opravdu trotl. Tak pa. pt - stařenka

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.08.12 15:46
avatar

Stařenko, napsala jsi to moc hezky.*palec* Je to opravdu tak. Člověk se učí celý život. Kdo chce, hledá příležitosti. Kdo nechce, hledá výmluvy.

Jsem také "totalitní student", měli jsme povinnou ruštinu, němčinu a já si navíc přibrala i nepovinnou latinu. Angličtina mi taky nic neříká. Trotle, máte 2 možnosti:

1/ Přestat se vymlouvat, ohánět se péčí o 3 domy, přestat si stěžovat, že učení nejde do hlavy. Ano, v 45 letech je to těžší, než v 18, ale kdo chce, naučí se. Opravdu jen chtít. Moje známá, 65 let, se dala na universitu třetího věku. A jak je tam spokojená! Dozvídá se novinky, mozek jí pracuje a nezakrňuje, setkává se s prima vrstevníky, kteří také ještě nehodili flintu do žita.

2/ A pokud se nechcete nebo nemůžete učit tu angličtinu, jistě zase máte jiné přednosti. Proč jste se zaměřil jen na ten jazyk? Třeba zase umíte leccos spočítat, narýsovat, máte třeba poznatky ze stavebnictví, z techniky.

Ještě můžete v životě dokázat dost, jen chtít a nehledat pořád výmluvy, proč to nejde. Štěstí se musí jít naproti a ne si někde v koutku lízat rány a nadávat si do trotlů. Tak nic nedokážete a trotlem se opravdu stanete. A budete si za to moci jen sám.*bzum* Jaga.

doplněno 03.08.12 15:53:

Angličtinu sice skoro všude vyžadují, často se to ale děje proto, aby byli světoví a ne 100 let za opicemi. Příklad: hledali vedoucí výrovní linky. Požadavek: SŠ vzdělání technického směru, PC, angličtina. Protože kdo má někde protekci, hned je na tom líp, byly přes kamarádky a sestřenice přijaté mladé ženy, většinou prodavačky, švadleny...atd. O SŠ si mohly nechat jen zdát a anglicky neuměly ani kýchnout. Zato pán se SŠ neprošel. Neměl tam strejčka a navíc mu bylo už 52 let.

Takže tu angličtinu opravdu nestavte jako prioritu, je dobré ji umět, ale i bez ní se jistě dobře uplatníte.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ladaadal*
Datum: 03.08.12 13:52

Já začal s angličtinou skoro ve 40ti. Asi to do mě lezlo pomaleji než za mlada, ale když už jsem zaplatil večerní kurz, tak mě to donutilo denně se učit aspoň 1/4-1/2 hodiny. A i když ji v práci (mám jinou) už skoro nepoužívám, jsem rád, že jsem se ji naučil.

Věk, čas a peníze jsou pouzhé VÝMLUVY. Taky jsem je používal. Ale peníze - mě stál každý půlrok 2,300, a dalo se platit měsíčně, což není tak hrozný (prokouřím mnohem víc), čas - taky jsem neměl. Ale když se chce, jde vše. Každý čučí na televizi nebo má koníčky a to se dá omezit. Já se učil každý den ráno u kafe. Stejně bych jen bloumal a čučel do blba. A ta půlhodina stačí, když je to každodenně - je to lepší než dvě hodiny dvakrát do týdne. A věk? Ten už vůbec nehraje roli. Jedna moje kamarádka má státnice ze tří jazyků a tvrdí jedno - nesnáší lidi, co maj na jazyky buňky, ona je totiž nikdy neměla a všeho docílila tvrdou dřinou.

Jinak ale máš pravdu, že dokud jsem neuměl, taky jsem si připadal jako méněcenej. Každý dítě pomalu už na základce se domluví anglicky, zatímco naše obyč. ruština se nevyužije. Ale i to je sporný.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.08.12 16:58

Všude pějí ódy na to, jak bylo vzdělání za komunistů kvalitní a hle... technické odbornosti možná ano, ale tehdá toho bylo k učení podstatně méně. No a jazyky? Škoda mluvit. Přitom jsou pro mnoho oborů velice důležité.

Na učení není nikdy pozdě, ale chápu, že s rostoucím věkem je to náročnější a vyžaduje to více vůle. Můj táta se naučil zamlada německy cestováním a po čtyřicítce se vrhl jakožto samouk na angličtinu. Neumí dobře, ale na dovolenou mu to stačí a nakupování přes eBay taky.

Pokud jde o dnešní firmy, pak musíte pochopit, že je to pro většinu z nich nezbytné. Obchodují se zahraničím, mají zahraniční vlastníky, nebo pobočky, které jsou vzájemně propojené. Já pracuji pro americkou firmu, ve které pomalu i skladník musí mít angličtinu na úrovni. A dnes je zatraceně těžké v ČR sehnat člověka s důstojnou angličtinou právě kvůli tomu provázání s americkou a anglickou pobočkou. Když se výjimečně účastním výběrových pohovorů, tak skoro žasnu, čemu lidé říkají "plynulá angličtina slovem i písmem". Najímáme mladé lidi těsně po škole (SŠ, VŠ), stejně jako ty, co mají pár let do důchodu, ale obvykle končí ještě ve zkušebním období buď z důvodu nedostatečných jazykových schopností, nebo nezvládání stresu. Odbornost není všechno... tyto znalosti vás během zkušebního období zvládnou naučit, ale jazyk?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 03.08.12 18:59
avatar

Reakce na Amadeus® (03.08.12 v 16:58)

V roce 1973 jsem na gymnáziu maturovala z němčiny, v roce 2000 jsem z němčiny skládala státnici na Státní jazykové škole. Chtěli toho pomně méně, než před lety k maturitě.

Když dnes někoho doučuji k maturitě, nestačím se divit, jak chabé znalosti jazyka mají dnešní gymnazisti.

_ K dotazu: nemáte-li čas na návštěvu kurzů, můžete začít e-learningem - jsou i kurzy angličtiny zdarma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 03.08.12 19:14

Dobrý večer.

Máte pravdu, nedá se to vydržet. Pokud budete na ten důchod jen čekat. Nezlobte se na mě, ale 45 let není tak vysoký věk. Nevím proč už vše vzdáváte takto dopředu. Ješte jste nic nezkusil udělat pro to, aby jste byl na pracovním trhu žádanější. Proč se zaměřujete jen na jazykové znalosti. Cizí jazyk je sice dnes žádaný, není ale nejdůležitější. Jaké máte jiné znalosti a dovednosti?Angličtina nestačí, v zaměstnání si nebudete přece jen povídat. Učte se cokoliv, třeba i ten jazyk. Každá znalost, každá nová vědomost Vám bude výhodou při případném hledání nového zaměstnání. Znám lidi, kteří se začali jazyk nebo např. práci s počítačem učit téměř v 60 letech. Obdivuji je za jejich odvahu a nadšení. Trochu toho nadšení a sebevědomí přeji i Vám. Uvidíte, že to půjde, nepodceňujte se. V každém případě Vám nikdo nemůže pomoci. Jen Vy sám. *palec**hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kess
Datum: 04.08.12 16:12

Bohužel dnes je taková doba,že trotlové daleko větší,kteří umějí jen koukat do počítače a organizovat práci druhým lidem,jinak neumí nic pořádného,mají dnes navrch.Doufejme,že to nebude trvat věčně a bude jednou ceněná poctivá práce,která má nějakou hodnotu,vytváří nějaké hodnoty a tihle obchodníci s lidskou prací půjdou žebrotou nebo na pracák

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.12 02:52
avatar
Jakto? Umi zorganizovat praci a presvedcit na pohovoru :) No a vono neni koukani jako koukani, sedim u pc i klidne 16h a dru aby to pak nekdo nazval koukanim sakra? :D jinak zaklad je podnikat a nemusite se nikde doprosovat... ale riskujete vlastni majetek a hlavne cas, a to jsou lidi priposrani, tak nadavaj na maly plat od toho, kdo svuj majetek narozdil od nich riskoval, a hned jak muzou tak bezi z prace domu nebo na obed..
Nicmene k tematu: www.usalearns.org ...zdarma a polopate
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.