Odmítnout vypovídat ano-ne?

Od: Datum: 02.08.12 17:07 odpovědí: 6 změna: 02.08.12 20:33

Dobrý den,chci se zeptat jak se využítí práva odmítnutí vypovídat následně posuzuje?Předem díky za odpověďi


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.08.12 17:24
 
avatar

Jak myslíte "následně posuzuje"?

Jako svědek, či oviněný, nebo v jaké pozici.

Máte právo nevypovídat proti SOBĚ ...atd..

doplněno 02.08.12 17:52:

oviněný mělo být obviněný...

 
Datum: 02.08.12 17:30
 

Zákon 283/1991 Sb §12

 Oprávnění požadovat vysvětlení
(1) Policista je oprávněn požadovat potřebná vysvětlení od
osoby, která může přispět k objasnění skutečností důležitých pro
odhalení přestupku a jeho pachatele, jakož i pro vypátrání
hledaných nebo pohřešovaných osob a věcí, a v případě potřeby ji
vyzvat, aby se ve stanovenou dobu dostavila na určené místo
k sepsání protokolu o podání vysvětlení.
(2) Osoba je povinna výzvě podle odstavce 1 vyhovět.
(3) Vysvětlení může odepřít pouze osoba, která by jím sobě,
svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli,
osvojenci, manželu nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném
nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťovala jako újmu
vlastní, způsobila nebezpečí trestního stíhání nebo nebezpečí
postihu za přestupek.
(4) Vysvětlení nesmí být požadováno od osoby, která by jím
porušila státem uloženou nebo státem uznanou povinnost
mlčenlivosti, ledaže by byla této povinnosti příslušným orgánem
nebo tím, v jehož zájmu tuto povinnost má, zproštěna.
(5) Policista je povinen osobu předem poučit o možnosti
odepřít vysvětlení podle odstavců 3 a 4.
(6) Kdo se dostaví na výzvu, má nárok na náhradu nutných
výdajů a na náhradu ušlého výdělku (dále jen "náhrada"). Náhradu
poskytuje policie. Nárok na náhradu nemá ten, kdo se dostavil jen
ve vlastním zájmu nebo pro své protiprávní jednání.
(7) Nárok na náhradu podle odstavce 6 zaniká, jestliže jej
osoba neuplatní do sedmi dnů ode dne, kdy se na výzvu podle
odstavce 1 dostavila; o tom musí být osoba poučena.
(8) Nevyhoví-li osoba bez dostatečné omluvy nebo bez
závažných důvodů výzvě podle odstavce 1, může být předvedena
k sepsání protokolu o podání vysvětlení.
(9) Protokol o podání vysvětlení musí být s osobou sepsán bez
zbytečného odkladu po jejím předvedení; po jeho sepsání policista
osobu propustí.
(10) O předvedení sepíše policista úřední záznam.
 
Od: brunclik*
Datum: 02.08.12 17:34
 

Odmítnout výpověď můžete jenom když jste obviněn vy nebo osoba vám blízká. V ostatních případech musíte vypovídat (samozřejmě pravdivě), jinak vám hrozí pořádková pokuta v řádové desítkách tisíc korun.

 
Datum: 02.08.12 17:51
 
avatar

viz výše, ani nemusíte být obviněn, jen podat vysvětlení a klidně můžete odmítnout..

 
Datum: 02.08.12 18:29
 
avatar

Kdo by měl následně vužití práva odmítnutí výpovědi posuzovat?

Neupřesníte-li dotaz, dozvíte se pravděpodobně jenom to, kdo a kdy může výpověď odmítnout.

doplněno 02.08.12 18:29:

Oprava: ... využití ...

doplněno 02.08.12 21:49:

V případě soudu by podle mne záleželo na konkrétních okolnostech. Odmítne-li výpověď např. pachatel, může mu to přitížit.

 
Od: kosmonaut*
Datum: 02.08.12 20:33
 

To jsem právě nevěděl,kdo a jestli následně někde řeší např. na soudu,že ten či onen odmítl vypovídat.

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.