Přidání dalšího příjmení

Od: Datum: 02.08.12 10:52 odpovědí: 3 změna: 02.08.12 13:35

Dobrý den. Obracím se na vás se žádostí o radu. Z určitých osobních důvodů uvažuji o přidání dalšího (druhého) příjmení. Zajímá mě, zda je toto v ČR možné. Dále prosím o odpoveď, zda bych mohl ve svém běžném životě používat jen jedno z obou příjmení, to dosavadaní (běžné zaměstnání, rodina) a v jiných případech příjmení druhé (podnikání, psaní knih). Je nutné používat vždy obě příjmení současně? Děkuji mnohokrát za pomoc. Karel Randa, Brno.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.08.12 10:55
 
avatar

Mám pocit, že to možné je, ale pak je třeba, alespoň v oficiálních dokumentech, používat obě příjmení. Ale možná si to pletu se jménem (tedy "křestním").

Svého času se v telefonním seznamu vyskytovalo jméno "Vystrčilová-Zadinová. S každým novým vydáním jsem to kontroloval.

 
Od: wamp®
Datum: 02.08.12 11:16
 
avatar
Dobrý den.Samozřejmě,že je to možné,podívejte se např.na naše "celebrity,"i když jsou to povětšinou ženy.V druhém případě to asi nepůjde,nevím...Umělci používají pseudonymy,ale zcela jistě,je v občanských průkazech nemají.
 
Datum: 02.08.12 13:35
 
avatar
Nebude to tak jednoduché, jak si představujete.
Zákon č. 301/2000 Sb. § 68 mluví o povinnosti používání příjmení v úředním styku. A zaměstnání je úřední zrovna tak jako podnikání, musel by jste používat obě!
§ 70 o přijímání příjmení!
http://zakony-online.cz/?s157&q157=all
Ohodnoceno: 2x
 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.