Proplacení dovolené po skončení PP

Od: Datum: 02.08.12 00:13 odpovědí: 6 změna: 06.08.12 22:51

Dobrý den,

chci se zeptat, zda mám nárok na proplacení nevyčerpané dovolené (4 týdny) po skončení pracovního poměru i přesto, že jsem předtím byla na neschopence, ze které přecházím rovnou na mateřskou dovolenou? A zda je potřeba v tomto případě žádat zaměstnavatele o proplacení písemně? Případně jak postupovat, pokud mi nebude chtít dovolenou proplatit?

Děkuji.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.08.12 00:28
 
avatar

Obecně: Při skončení pracovního poměru zaměstnavatel proplatí nevyčerpanou část dovolené.

___ Máte-li zájem o přesnou odpověď, doplňte prosím další údaje (přesná data):

Od kdy do kdy trvalo zaměstnání (případně i jak skončilo)?

Má-li zaměstnání teprve skončit - kdy a jakým způsobem? Od toho se odvíjí i to, zda přecházíte na MD (volno na péči o dítě od zaměstnavatele).

Kolik pracovních směn jste od 1. ledna 2012 odpracovala?

Zbyla Vám nějaká dovolená z r. 2011?

Čerpala jste před začátkem neschopenky dovolenou?

Od kdy do kdy trvala nemoc?

doplněno 02.08.12 14:42:

Pro Ron®:

Mne tam zaráží počet dnů dovolené (jestli šlo o rizikové těhotenství a tazatelka letos nic neodpracovala, nemusel nárok na dovolenou vůbec vzniknout) a skončení pracovního poměru v průběhu těhotenství.

To by bylo možné např. zrušením ve zkušební době (pak by nemusel vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství, protože ochranná lhůta pro tento účel činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo zaměstnání), výpovědí ze strany zaměstnance, výpovědí ze strany zaměstnavatele podle § 52 písm. a) a b) nebo dohodou o rozvázání PP.

Je tam prostě moc otazníků.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: laloir
Datum: 05.08.12 10:09
 

Dobrý den,

omlouvám se za prodlevu a zároveň děkuji za odpovědi. K upřesnění tedy:

Zaměstnaná jsem od 1.9.2011 a mám smlouvu na dobu určitou na 1 rok, kterou prodlužovat nebudeme, proto PP skončí.

Od ledna jsem odpracovala cca 50 dní, mezitím jsem byla na neschopence ještě dvakrát, než jsem skončila na rizikovém těhotenství (ale dobu na PN do těchto dní nepočítám), kde jsem dosud.

Dovolenou jsem za rok 2012 nečerpala žádnou a z loňského roku mi zbyly 2 dny.

Od: ron*
Datum: 05.08.12 10:25
 

Dobrý den.

Pokud jste od ledna odpracovala 50 dní, pak Vám tedy nevznikl nárok na celou letošní dovolenou, ale jen na 2/12, což jsou 3 dny.

3 dny za rok 2012 + 2 dny z loňského roku. Dle mého názoru k proplacení tedy 5 dnů.

doplněno 05.08.12 10:33:

Doplním. Pokud do skončení pracovního poměru odpracujete 60 dní, pak by vznikl nárok na celou dovolenou za rok 2012 + 2 dny z roku 2011. Pak by to tedy bylo 22 dní.

 
Od: ron*
Datum: 02.08.12 06:04
 

Dobrý den.

Ano, po skončení pracovního poměru zaměstnavatel proplácí nevyčerpanou dovolenou. Otázkou je, jak dlouho jste byla nemocná (zda ise Vám dovolená nekrátí za dny nemoci). Nárok na dovolenou vzniká dle odpracovaných dnů.

Písemně žádat nemusíte, zaměstnavatel dovolenou proplácí při skončení pracovního poměru automaticky.

doplněno 02.08.12 17:10:

pro: Ivzez

Dobrý den. Ano, souhlasím. Opravdu je otázka neúplná. Nárok na dovolenou nemusel vzniknout. Brala jsem v potaz, že tazatelka píše o 4 týdnech (možná loňská dovolená), jako by to měla ověřené. Snad otázku doplní a budeme vědět více.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: laloir
Datum: 05.08.12 10:11
 

Ano, vím, že se mi počet dnů dovolené nějak zkrátí, nicméně když jsem se na přesný počet ptala zaměstnavatele, řekl mi, že mám 22 dní, tak z toho příliš moudrá nejsem.

Datum: 06.08.12 22:51
 
avatar

Mohla byste ty údaje upřesnit?

Přesný počet odpracovaných pracovních směn. Do odpracované doby se počítají i státní svátky (pokud nespadají do doby nemoci), zahrnuje se i čerpaná dovolená.

Přesný počet zameškaných pracovních směn pro nemoc, návštěvy lékaře, ... (nebo přesná data nemocí od - do).

_ Zaměstnavatel si zřejmě neuvědomil, že nemáte odpracováno 60 pracovních směn, a že Vám tedy letos ještě nárok na roční výměru nevznikl.

_ Vysvětlení ke krácení dovolené: Kdybyste odpracovala 60 pracovních směn vznikl by Vám nárok na roční výměru dovolené (ve Vašem případě jde o 20 dnů). Protože pracovní poměr nebude trvat po celý kalendářní rok (skončí 31. srpna t.r.), půjde o nárok na poměrnou část dovolené - na jednu dvanáctinu roční výměry za každý celý kalendářní měsíc (ve Vašem případě by tedy šlo o 8 dvanáctin z 20 dnů).

Protože jste ale byla dlouho nemocná (sčítají se všechny nemoci v kalendářním roce) a možná jste zameškala i další dny např. kvůli návštěvě lékaře, je potřeba je přesně sečíst.

Pokud by překážky činily více než 99 pracovních směn, musela by se dovolená krátit: za prvních 100 zameškaných směn o jednu dvanáctinu a dále za každých dalších 21 zameškaných směn vždy o jednu dvanáctinu.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.