Jsem zaměstnán a sám podnikám ve stejném obor

Od: Datum: 31.07.12 11:38 odpovědí: 9 změna: 07.08.12 12:53

Dobrý den,

jsem zaměstnán u stavební firmy a chci si založit živnost ve stejném oboru.Než podám výpověd' u svého zaměstnavatele a ta poběží dva měsíce,již chci podnikat na svou živnost.Není to v rozporu se zákonem?Děkuji Všem za odpovědi.J.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axus®
Datum: 31.07.12 11:41
 
avatar

Pokud to neni v rozporu s tvoji zamestnaneckou smlouvou (napr. zakaz samostatne cinnosti ve stejnem oboru a pod.) , tak v rozporu se zakonem to neni.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paaja*
Datum: 31.07.12 11:44
 

Abyste mohl podnikat ve stejném oboru jako váš zaměstnavatel, potřebujete k tomu souhlas zaměstnavatele. Tolik zákoník práce. Otázka je, co vám hrozí, když na to zaměstnavatel přijde a nebude se mu to líbit. Mohl by vás pro hrubé porušení pracovní kázně propustit okamžitě ... ale to je vám už asi jedno ne? :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 31.07.12 11:55
 

Je důležité, aby nedošlo ke střetu zájmů. Např. přetahování zakázek.

 
Od: mamut
Datum: 31.07.12 11:55
 

Díky za odpovědi.Přímo v mé pracovní smlouvě nic takového uvedeno nemám a zbytek se dle smlouvy řídí pracovním zákoníkem.Takže se domnívám,že bude vše v poho.A zaměstnavatel mě i stát okrádá,takže když mě vyhodí ,bude mi to už jedno.Právě pro jeho přístup k zaměstnancům(především ke mě),jsem se rozhodl to zkusit raději sám.J.

Datum: 31.07.12 17:47
 
avatar

Já bych to na lehkou váhu nebrala.

Pro podnikání ve stejném oboru, v jakém působí Váš zaměstnavatel byste musel předem získat jeho písemný souhlas. Budete-li zaměstnavateli konkurovat, může po Vás případně vymáhat způsobenou škodu.

doplněno 31.07.12 19:08:

Pro @kapkanadeje

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

(2) Jestliže zaměstnavatel souhlas podle odstavce 1 odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů.

doplněno 01.08.12 02:04:

Není zač.

 
Datum: 31.07.12 17:56
 
avatar

ivzez - pokud tazatel nemá podepsanou konkurenční doložku, tak mu v podnikání ve stejném oboru snad nikdo bránit nemůže. Nebo se mýlím?

doplněno 31.07.12 19:18:

Děkuji.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.07.12 23:18
 

Dobrý večer,

přesně tak, jediným limitujícím faktorem by musela být podepsaná konkurenční doložka.Pokud není,klidně tazatel může podnikat ve stejném oboru a i to souběžně s HPP.

 
Datum: 01.08.12 02:03
 
avatar
§ 304

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mamut
Datum: 07.08.12 12:53
 

Moc Vám všem díky za odpovědi.Mamut

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.