Zkrácený úvazek vs přesčasy

Od: Datum: 31.07.12 09:08 odpovědí: 9 změna: 31.07.12 17:26

Ahoj, v zákoníku práce se moc nevzznám a proto bych potřeboval poradit, dcera podepsala v jednom obchodním řetězci pracovní smlouvu na zkrácený 6,5 hodinový úvazek, ale vedoucí ji nutí dělat hodin více, konkrétně takto : po: 6,5h ; ut:8,5h ; st: volno ; čt:8,5h ; pa:7h; so: 7h ; ne:10,5h atd. celkem za měsíc oddělá 183,5h a měla by oddělat 149,5 h. Je toto v rámci zákona a jak by to mělo být s proplacením přesčasových hodin? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lujs®
Datum: 31.07.12 09:11
avatar

Podle mně to se zkráceným úvazkem nemá absolutně nic společnýho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.12 09:14

No to já si právě taky myslím. Proto se ptám jak by to mělo být s těma přezčasama.

Datum: 31.07.12 09:17

To nejsou přesčasy, to je "doplnění úvazku". U zkráceného úvazku je přesčasem až to, co je nad plný úvazek. Proplacené by to samozřejmě dostat měla, nicméně bez příplatku za přesčas.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 31.07.12 09:33

Dobrý den.

U zaměstnanců s kratší pracovní dobou (na tzv. částečný úvazek) je prací přesčas až práce nad běžnou stanovenou týdenní pracovní dobu .Těmto zaměstnancům nelze práci přesčas nařídit, což platí i o každé práci nad rámec jejich pracovní doby.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.07.12 10:38
avatar

V obchodních řetězcích se vedoucí střídají jako ponožky, takže je zcela běžné chybné plánování směn, kdy se zapomíná na to, že má někdo nižší úvazek. Nejúčinnější je proto se zeptat přímo nadřízeného, jak to vlastně je. Něco jiného se plánuje, něco úplně jiného vykazuje a skutečně odpracované je podle momentální situace. Odpracované hodiny se běžně (ale neoficiálně) přesouvají z jednoho týdne do druhého, ale i z jednoho měsíce do dalšího, pokud se na to "náhodou" nezapomene.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zoufalec
Datum: 31.07.12 10:46

Nejsem si moc jisty ale mam pocit ze kdyz ma zkraceny prac dobu tak ma smlouvu na 6,5h to ano ale podle tech debilnich zakonnu v teto zemi zamestnavatel muze naridit prescas za mesic az na 60h a to je dost.Ale proplatit to sice musi ale udela to tak ze to ani nepocitite.Pritelkine pracovala v jedne fabrice za 12 hrubeho a cisteho bylo 9tis.Priplatky za odpoledni byly 2Kc za praci v noci 2kc a prescasy za mesic 46h 700kc.Bohuzel se musim jen smat protoze kdyz dostanete za 46h 700 tak at se nikdo nedivi ze je lepsi byt na pracaku chodit na cerno do prace a nebo kract.A kdyz se ozvete ze mate majo penez a ze se vam to nejak nezda tak vam reknou NELIBI tak bezte lidi je dost.Pritelkine se bohuzel ozvala a je Propustena.Oni si mysli ze budete delat vsechno a za nic.Je to tady cimdal horsi se vsim jak s praci tak s platama.Ale co cloveku zbyva.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.12 11:00

Teď sem četl tu její smlouvu a má tam napsáno 32,5h týdně .

S těch vyšších příspěvků jsem volajako zmetený, mohou ji tedy nařídit práci přez čas při zkráceném úvazku či nikoli?

Datum: 31.07.12 11:26
avatar

Dobrý den. Toto řeší Zákoník práce, konkrétně § 78 odst.1) Viz.:

i) prací přesčas je práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn. U zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu; těmto zaměstnancům není možné práci přesčas nařídit. Prací přesčas není, napracovává-li zaměstnanec prací konanou nad stanovenou týdenní pracovní dobu pracovní volno, které mu zaměstnavatel poskytl na jeho žádost,

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.07.12 17:26
avatar

Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Zaměstnavatel nesmí pracovníkům se sjednaným kratším úvazkem nařídit práci přesčas (ovšem může se o ní se zaměstnancem dohodnout). Zaměstnavatel ale může nařídit práci nad sjednaný úvazek, a to maximálně do výše plného úvazku. Za práci nad sjednaný úvazek náleží normální mzda, bez příplatku za přesčas.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.