Příspěvek na bydlení

Od: Datum: 30.07.12 22:22 odpovědí: 8 změna: 31.07.12 11:57

Dobrý den

měl bych na vás takový dotaz

před měsícem jsem dostal výpověď po 4 letech u zaměstnavatele

problém je a vinou mé blbosti že jsem podepsal výpověď dohodou a už proto jsem dostal od pracáku pouze 50%

dnes jsem se byl pozeptat na sociálce jestli mám nějaký nárok na příspěvek, tam jsem se dozvěděl, že z důvodu žádné smlouvy s majitelem bytu (bratrem) nemám na nic nárok

tudíž jsem pochopil, teda jestli to tak jde, že bych mohl napsat nějakou smluvu, kde bych uvedl, že platím nájem třeba 10tis a poté to odevzal na sociálce

byl jsem zaměstnán od školy tudíž tohle je má první zkušenost se státními "podniky"

předem děkují všem za odpovědí


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: socialnipracovnice*
Datum: 30.07.12 22:34

Dobrý den, nemůžete s bratrem sepsat jen tak nějakou smlouvu. Abyste měl nárok na příspěvek na bydlení, musíte být v prvé řadě vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště. Takže je zapotřebí mít s bratrem uzavřenou nájemní smlouvu, která bude sepsaná v souladu s občanským zákoníkem. Vzory této smlouvy najdete k dispozici na internetu - například zde: http://www.bezrealitky.cz/inf…orove-smlouvy/najemni-smlouva.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.07.12 22:45

A až budete mít z bratrem smlouvu třeba na těch 10 tis., nezapomeňte mu sdělit, že ho při dalším zdaňovacím období může navštívit finanční úřad.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dcmen
Datum: 30.07.12 23:09

v pořádku to chápu, předpokladam že u nájmu musí byt částka rozdělená na služby a samotný nájem tudíš by se danilo cca 5 tis, daň z nájmu je 15%?

Od: uska®
Datum: 30.07.12 23:24

Pokud by bratr nevedl účetnictví na skutečné výdaje, může upatnit 30% výdajový paušál bez dokládání, což je z 5 tis. 1500,- Kč a rozdíl 3,5 tis zdaní 15%. To vše za předpokladu, že bratr má zaměstnání neboť mzdu i pronájem nakonec bude zdaňovat dohromady jen na jiném místě v daňové přiznání. Když budemí mít v zaměstnání přeplatek daní, tak o to zaplatí z pronájmu méně.

Pokud je bratr majitelem a nepracuje, tak si může odpočítat nezdanitelnou částku za rok a daň mu vyjde nulová.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dcmen
Datum: 30.07.12 23:27

nechci nějak využivat těchto služen ale člověk platí celý život daně a co z toho... když potřebuje pomoct tak se všude dovíte že nic s tím nejde nic dělat

přitom 80% populace na socialce je romská komunita a tam projde cokoliv...

v teto situaci jsem nedobrovolně a pouze jsem potřeboval zajistit chod domácnosti na snad co nejratší dobu

Datum: 30.07.12 23:34
avatar

Výpověď dohodou neexistuje. Dobrovolně jste se dohodl se zaměstnavatelem o rozvázání pracovního poměru. Protože jste PP ukončil dobrovolně bez vážného důvodu, máte po celou podpůrčí dobu nárok na podporu ve výši 45 % (nikoliv 50%).

Podle mých zkušeností jednají státní školy se svými zaměstnanci korektně v téměř všech ohledech. Výjimku vidím pouze v uzavírání pracovních smluv na školní rok.

I ve Vašem případě byl postup zaměstnavatele korektní: Navrhl Vám rozvázání pracovního poměru dohodou (toto právo mají obě strany), na což jste dobrovolně přistoupil (to nebyla Vaše povinnost, mohl jste návrh zaměstnavatele odmítnout).

_ Patří-li byt bratrovi (je-li bratr zapsán v katastru nemovitostí jako majitel bytu), může Vám byt pronajmout a Vy jej můžete obývat na základě nájemní smlouvy na Vaše jméno.

K žádosti o příspěvek na bydlení budete k nájemní smlouvě muset doložit své příjmy, dále výši uhrazených záloh na energie (i smlouvy na odběr energiií byste musel mít uzavřeny na své jméno), potvrzení o placení nájemného a potvrzení o tom, že byt užíváte na základě nájemní smlouvy.

_ Je-li však bratr nájemníkem, patří byt někomu jinému. Tzn., že byste od majitele bytu žádná potvrzení nezískal. (S bratrem byste mohl uzavřít pouze smlouvu podnájemní. K té ale příspěvek na bydlení nezískáte.

doplněno 31.07.12 00:14:

Poznámka: Ve větě o obývání bytu by správně mělo být zájmeno svůj. Protože jsem chtěla zdůraznit, čí jméno by muselo být ve smlouvě uvedeno, použila jsem zájmeno Váš.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pacourek*
Datum: 31.07.12 00:28

Pouze doplním ívzeze -je tu možnost kdyby byl váš bratr pouze najemníkem požadat o změnu smlouvy majitele že byste byly najemci oba.Kdyby souhlasil mate možnost o davku zažadat.To jde provést jednině když majitel nebo váš brstr tuto dávku nepobíraj(jinak se jim dávka krátí).Kolik byste dostal zaleží na mnoha faktorech(v jak veké městě je byt ,naklady za poslední 3 měsíce,příjem bratra i váš,)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dcmen
Datum: 31.07.12 11:57

bratr je majitelem bytu ale trvalé bydliště má jinde což vyvrací tuto možnost

ale děkují

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.