Prodloužení prac.smlouvy

Od: Datum: 30.07.12 18:12 odpovědí: 7 změna: 30.07.12 20:07
avatar

Pokud sem měl 3 krát po sobě prac.smlouvu na dobu určitou (vždy na 1 rok) musí mně nyní zaměstnavatel dát smlouvu na neurčito?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 30.07.12 18:31

Dobrý den.

Ano, buď budete mít pracovní poměr na dobu neurčitou nebo dojde ke skončení pracovního poměru uplynutím doby určité. Další prodloužení pracovního poměru na dobu určitou již není možné.

Viz citace zákona:

Nově nesmí mezi týmiž smluvními stranami přesáhnout pracovní poměr uzavřený na dobu určitou tři roky a může být opakován nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž jeho prodloužení. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplyne doba 3 let, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží. Celkově je tedy možné zaměstnávat na dobu určitou až 9 let (3 + 3 + 3 roky) ode dne vzniku prvního pracovního poměru podle známého pravidla _ třikrát a dost.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.07.12 18:54
avatar

A může zaměstnavatel tento zákon porušit a dát mi opět smlouvu na dobu určitou? Může to někdo zjístit a pokud by to zjístil hrozí mu finanční pokuta?

Zaměstnavatel je fyzická osoba.

Od: ron*
Datum: 30.07.12 19:00

Zaměstnavateli při porušení zákona hrozí finanční sankce. Samozřejmě to může někdo zjistit, ať už náhodnou kontrolou nebo kontrolou na něčí podnět. Na kontrolu pracovněprávních vztahů chodí Státní úřad inspekce práce (oblastní inspektorát úřadu práce).


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.12 19:02
avatar

Od 1. ledna 2012 platí novela zákoníku práce, podle níž lze pracovní poměr mezi týmiž účastníky sjednat maximálně třikrát (pokaždé max. na 3 roky).

Přechází-li pracovní poměr na dobu určitou z roku 2011 do roku 2012, posuzuje se jako první pracovní poměr sjednaný podle nových pravidel. Tzn., že po uplynutí sjednané doby Vám zaměstnavatel může stávající PP ještě dvakrát prodloužit (pokaždé na max. 3 roky) nebo sjednat dvě další pracovní smlouvy na dobu určitou.

_ Poznámka: PP sjednaný na dobu určitou nezavazuje ani jednu ze stran k prodloužení nebo ke sjednání dalšího PP.

doplněno 30.07.12 19:56:

Reakce na @heterak (30. VII. v 19:40: ):

PP na dobu neurčitou je výhodnější pro zaměstnance, nikoliv pro zaměstnavatele. Povinnost platit v případě výpovědi odstupné je podle mne hlavním důvodem, proč čím dál více zaměstnavatelů nechce PP na dobu neurčitou uzavírat.

A domnívám se, že zákon tuto eventualitu neopomenul, myslím si, že to byl záměr. Alespoň p. Drábek o tomto opatření hovořil ve smyslu, že to má dát více jistoty zaměstnancům.

doplněno 30.07.12 20:00:

Ale zpět k Vašemu dotazu:

Až uplyne doba sjednaná v současné smlouvě, bude zaměstnavatel moci PP ještě dvakrát prodloužit nebo uzavřít dvě nové pracovní smlouvy (forma bude na jeho rozhodnutí).

Pro Vás by bylo výhodnější prodloužení, protože byste neměl novou zkušební dobu, pro zaměstnavatele by z téhož důvodu byla výhodnější nová smlouva.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.12 19:40
avatar

Pro zaměstnavatele je jistě výhodnější mít prac.smlouvu na neurčito jelikož v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele dostane odstupné.

Pro zaměstnavatele to ale určitě výhodné není.

Příklad z praxe:

Pokud zaměstnanec už měl smlouvu na dobu určitou 3krát a zaměstnavatel mu na neurčito dát nechce je nějáká legální možnost aby tam dále pracoval?

Pokud s tím zaměstnanec jak zaměstnavatel souhlasí aby opět dostal smlouvu na rok,tak nevidím důvod proč jim to neumožnit.

Na toto zákon nějak opomenul ne?

Od: vsimavy
Datum: 30.07.12 20:03

Naše vyspělá legislativa tak usilovně chrání zaměstnance, až ho zbaví možnosti pracovat úplně

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 30.07.12 20:07

Ano zákon je nedokonalý, ale platný. I když se zaměstnavatel se zaměstnancem rádoby domluví, nelze už ve Vašem případě uzavřít(prodloužit) pracovní poměr na další dobu určitou. A pokud zaměstnanci zaměstnavatel nechce nebo nemůže smlouvu prodloužit?

Řešení, které používáme v naší firmě: Zaměstnancům, kteří se osvědčili a jsou zapracovaní, ale vzhledem k nejisté zakázkové náplni do budoucna , nemůže firma z ekonomických důvodů nabídnout smlouvu na dobu neurčitou, je nabídnuta smlouva na dobu určitou přes pracovní agenturu. Novým zaměstnavatelem je tedy pracovní agentura, zaměstnanec přesto za stejných pracovních podmínek pracuje na stejném pracovišti a ve stejné firmě jako dosud.( Dohoda mezi zaměstnavaelem a pracovní agenturou).

Zaměstnavatel má sice na takového zaměstnance vyšší náklady, ušetří ovšem za zaškolování nového nezaučeného zaměstnance.

Nevím, jestli Vám to pomůže. Těžko to budete svému zaměstnavateli navrhovat. Ani netvrdím, že je to řešení ideální. Ale odhaduji, že vzhledem k novému zákoníku práce bude tento postup praktikovat stále více firem.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.