Jak probíhá pohřeb

Od: Datum: 29.07.12 18:20 odpovědí: 8 změna: 30.07.12 09:13

Dobrý den,

chystám se na pohřeb, nevím jak vůbec probíhá, co si vzít za oblečení jakou kytku koupit a jak pak postupovat když příjdu do kostela. Kam, kdy a kde dát květinu?

Děkuju


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: daniell*
Datum: 29.07.12 18:26

No zaleží jakej máš příbuzenský vztah k mrtvému . já sem nehal kamarádovy udělat věnec z květin. no potom tam je ta rakev v ní nebožtík a farář řekne něco jako modlidbu za něj potom se to ruzní někdo chce otevřenou rake někdo zavřenou někdo chce proslov nekdo ne no a když skončí pohřed jde se na oběd/večeři a tam se všichni nají tak nějak to zají no.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hahanaj*
Datum: 29.07.12 18:34

tak oblečení nejspíš tmavé, že - černý oblek ...-v horku popř. černá košile

kytici pohřební nech udělat...sami nabídnou z čeho a jaké mají momentálně květiny

jinak vše uvidíš - v kostele jako to dělají druzí - také jsem byla poprvně v kostele na pohřbu, ale je to v pohodě- prostě děláš co ostatní -

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 29.07.12 18:57
Pokud nejste z rodiny nesnazte se zasednout místo vepředu.To je místo pro nejbližší z rodiny. Za ní bratranci a tety,pak až přátelé a sousedé.Kam se dávají kytky uvidíte.Pokládají se k rakvi.Za zády budete mít spoustu lidí,kteří vás budou sledovat.Pozor na zakopnuti,kašel,smich,zvykani a všelijaké nevhodne pohyby či zvuky.Po obřadu se konduluje v řadě rodině.Podáme ruku a Upřímnou soustrast.
doplněno 29.07.12 18:59: Pak ještě rodina doprovází rakev z kostela na hřbitov.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 29.07.12 19:28

smutně

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.12 19:35
avatar

No pohřeb,celkově smutná událost a co si vzít na sebe? Něco důstojného,je to poslední rozloučení s dotyčným,kytku si nechte uvázat a řekněte že je to na pohřeb a komu je určewná.Jinak se váže kytka mladému člověku,jinak starému,Přijdete do kostela,sednete nebo postojíte,pak je mšeč a pak se jde na hřitov nebo je tělo zpopelněno. Vemte si drobné,v kostele se chodí s kasičkou.Kytka se háže do hrobu nebo pokládá na rakev.V průvodu se jde na hřbitov kde se vloží rakev do země a pak se jde a háže ta kytka a hlína na rakev a kondoluje pozůstalým,.Pak se jde podle krajů a zvyklostí zapít kůže do hospody a tím je pro vás pohřeb zkončen.Ale liší se to kraj od kraje.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: krenkovic
Datum: 30.07.12 08:32

Děkuji, je to smutná událost, jen se chci ještě zeptat tu kytku mám dát k rakvi hned jak příjdu do kostela? Nebo ji držet v ruce a hodit ji jak píšete až se vloží rakev do hrobu tak položit na ní?

Je nutnost chodit na oběd či večeři?

Děkuji vám

Datum: 30.07.12 08:49
avatar

Kdyby to byla kremace, položí se květiny k ostatním květům a věncům před vystavenou rakev. Píšete o kostele a o hrobu. V tom případě bývá většinou zvykem, že každý drží svě květiny po celou dobu zádušní mše, pak s nimi odejde ke hrobu. Většinou se pak květy hází do hrobu. Plus také hlína. U vykopaného hrobu bývá lopatka a každý z účastníků pohřbu 3x nabere hlínu a vhodí do hrobu. Pak i ty květy.

Někdy se ale květiny položí vedle hrobu k ostatním - věncům, větším kyticím. Někdo tam dává i ty malé kytičky. Až hrobník zahrne hrob, vyskládá na něj všechno květinové, co rodina a ostatní přinesli. Chybu v tuhle smutnou událost neuděláte, ani když květiny vhodíte do hrobu, ani když je položíte vedle.

Na oběd můžete být pozván. Pokud ano, můžete pozvání přijmout nebo odmítnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: liduli
Datum: 30.07.12 09:13

Pokud půjdete doprovodit zemřelého až na hřbitov (někde je hřbtitov u kostela, někde se jde přes vesnici), tak u nás je zvykem, že se kytka nehází do hrobu, ale pokládá se vedle místa odpočinku (většinou je tam navršena vykopaná zem). Můžete však položit kytku při příchodu do kostela před (vedle) rakev, ovšem před odchodem na hřbitov je nutné ji zvednout a odnést ji, aby měli pohřebáci místo na odnos rakve. Jinak se dívejte jak to dělají ostatní.

Na kar není třeba chodit, většinou se zve rodina, ale pokud vás příbuzní znají jako velmi dobrého přítele nebo kamaráda a budete pozván, záleží na vás , zda pozvání přijmete nebo slušně odmítnete.L.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.