Auto v podnikání ano či ne?

Od: Datum: 28.07.12 11:15 odpovědí: 2 změna: 28.07.12 12:16

Dobrý den,

mám dotaz ohledně svého klienta. pracuje jako zaměstnanec a ještě k tomu dělá vedlejší činnost. má vůz který nemá dán do evidence.. vede daňovou evidenci. tzn skutenčné náklady a příjmy. a ptám se ,zda když nemá vůz v podnikání .

1. může uplatňovat skutečné náklady na automobil tzn. PHM ( účtenka)?

2.musí vést knihu jízd?

3. musí platit silniční daň?

Děkuji moc za radu a informace.

hezký den


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 28.07.12 11:50
 

kristyna81 - nevím čím se živíte, ale pokud je tohle váš klient a vy neznáte základy - no potěš koště

Neevidovaný vůz v podnikání - nelze uplatnit skutečné výdaje (účtenka), musí platit silniční daň a vést kniihu jízd.

Zákon říká: (evidované vozidlo)
Podle ustanovení § 24 odst. 2 písm. zt zákona o daních z příjmů může poplatník namísto skutečných prokázaných výdajů na spotřebu pohonných hmot a parkovného použít paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem ve výši 5000 Kč za každý měsíc, ve kterém toto vozidlo využíval k podnikání a současně nepřenechal ani po část měsíce k užívání jiné osobě.
Jestliže je vozidlo využíváno i pro soukromé účely, je možné uplatnit pouze část paušálního výdaje, a to ve výši 80 % z této částky, tedy maximálně 4000 Kč (tzv. krácený paušální výdaj na dopravu). Při odpisování takového vozidla bude rovněž daňově uznatelná pouze osmdesátiprocentní část z odpisů.
Paušál je možné využít v příslušném kalendářním měsíci na maximálně 3 vlastní vozidla nebo vozidla v nájmu. Silničním vozidlem je přitom myšlen nejen osobní automobil, ale i motocykl, čtyřkolka, autobus nebo nákladní automobil.

 
Od: vsimavy
Datum: 28.07.12 12:16
 

1. Ne

2. Ne. Musí prokázat, že vozidlo bylo použito k pracovním účelům

3. Ano

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.