Dluhy a dedictvi

Od: Datum: 27.07.12 18:56 odpovědí: 9 změna: 29.07.12 06:28

Zdravim, mam otce ktery, pred 2 mesici odesel z domova a policie a ni my jako rodina ho nemuzeme najit.Zjistili jsme spoustu dluhu ktere mel a zrejme kvuli tomu i odesel, nejspis to nezvladal a nikomu se nesveril ani nam :(.

chci se zeptat jestli se muzu nejak vzdat dedictvi nebo ucinit nejake kroky, abych nemusel dluhy o kterych jsem ani nevedel platit? mam rodinu s malym ditetem a vzitou pujcku, nezvladal bych do toho jeste platit dluhy po otci.Mockrat dekuji za odpovedi.

Stale doufame ze se vrati zivy a zdravi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: karjala*
Datum: 27.07.12 19:18

vzdát dědictví se můžete, ale musí to být kompletně, tj. včetně majetku. nemůžete říct, že něco dědit chcete a něco ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peterk4
Datum: 27.07.12 19:59

a nevite kde to muzu udelat a jak to sepsat?

Datum: 27.07.12 19:56
avatar

Také zdravím. Mluvit o dědictví je v tomto případě předčasné, ale odpovím Vám. Dědictví můžete nezvratně odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy vás k tomu vyzve soud. Nebudete tak dědit ani pozitiva, ani negativa. V případě, že přijmete dědictví, přecházejí na vás i případné dluhy, které vznikly před úmrtím osoby, po které dědíte. V tom případě byste za zděděné dluhy odpovídal však jen do výše zděděného majetku.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: peterk4
Datum: 27.07.12 20:05

A nevite jak postupovat kdyz je pohresovany? Po smrti snad jeste neni.Dluhy jsou zatim pozastaveny a byt je zauverovany na 400 000 Kč.Banka ho bude nejspis v nejblizsi dobe drazit.ale jen do vase dluhu u te banky zbatek dluhu by se pak musel splatit jinak.

Datum: 27.07.12 23:25
avatar

Nemůžete se předem vzdát dědictví. Dokud není prokázáno, že otec zemřel, nebo dokud nebyl úředně prohlášen za mrtvého, jde o jeho majetek (toho se vzdát nemůžete).

Dluhy mohou věřitelé vymáhat pouze po dlužníkovi (jde-li o dluhy vzniklé v době manželství, pak pravděpodobně i po manželce jako po spoludlužnici) a po případných ručitelích.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: peterk4
Datum: 28.07.12 06:16

a kdyz to manzelka nezvladne platit, tak to potom preci spada i na dalsi cleny rodiny, deti a tak, ne?Je to v manzelstvi ale manzelka taky o tom nevedela, bohuzel...je to tady na hlavu v tom state...

Datum: 28.07.12 07:47
avatar

I když s mnoha věcmi v tomto státě taky nesouhlasím, tohle až tak na hlavu není. Na hlavu je Váš otec, který se choval jako malý Jarda, nadělal dluhy, nedokázal použít mozek a teď fouknul, jako když Pepíček ve škole rozlil inkoust. Jako chlap by se k tomu měl postavit čelem a řešit to, i když udělal pitomost nehoráznou.

Správné je to, že buď se dědí všechno, tedy případný majetek i případné dluhy, nebo se dědici všeho zřeknou. Případného majetku i případných dluhů. Pokud to jsou dluhy opravdu velké a přivedly by dědice do problémů se splácením, musím jen říct - zaplaťpámbu za to. Stát Vás zbaví dluhů po otci, tedy to není zas až tak na hlavu... Nebylo by daleko horší, kdyby to léta vymáhali z manželky, Vás jako syna, případně i z další generace?*ee*

Otec zatím snad není po smrti, je jenom nezvěstný, proto se mi zdá předčasné uvažovat o dědictví. jak píšete v poslední větě, doufejte, že se najde živý a zdravý, jen se bude někde klepat, co to udělal za pitomost. Bohužel, on někdy rozum nastupuje opožděně, až když už je hotovo a nedá se nic dělat. pak teprve začne ělověk přemýšlet, co by se stalo, kdyby...*bzum* Jaga.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.07.12 20:34
avatar

Věřitel má pohledávky za dlužníkem, spoludlužníkem a ručitelem. Nejstel-li ani jedním, nemůže po Vás nikdo nic vymáhat. To by připadalo v úvahu až v případě, že byste po dlužníkovi dědil.

doplněno 29.07.12 01:47:

Pro BabuJagu:

V tomto případě jde o nezvěstného, takže otázka dědictví, jeho přijetí či odmítnutí není na místě.

Tazatel se ptá, zda se může již nyní vzdát dědictví, což není možné, protože zatím o dědictví nejde.

A stát nezbavuje potomky dlužníka dluhů, protože oni žádné dluhy nenadělali. Potomci (nejsou-li zároveň spoludlužníky nebo ručiteli) za dluhy svých rodičů neodpovídají. Pouze v případě, že by po rodičích dědili a dědictví přijali, by ručili do výše dědictví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.12 06:28
avatar

Vzdát se dědictví můžete po smrti otce při jednání s notářem ohledně dědictví.tam jste tázán,nebo všichni co by měli dědit,zda-li přijímáte dědictví v plné výši nebo se ho chcete vzdát.Pokud otec žije a má dluhy a vy nejste nikde veden jako spoludlužník,nic neplatíte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.