Životní pojistka v SJM?

Od: Datum: 26.07.12 12:31 odpovědí: 4 změna: 26.07.12 15:46

Mam dotaz, jestli někdo bezpečně ví, zda je možné použít životní pojistku nezletilého dítěte do vyrovnání SJM nebo je toto nepřípustné, právě proto, že se jedná o peníze dítěte?


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.07.12 12:35
 
avatar

Nelze. Je to jmění, které patří dítěti (tzv. dar od rodičů). Do SJM toto nepatří v žádném případě.

doplněno 26.07.12 12:49:

Upřesním Vám to takto: pokud se jednalo o splátky do budoucna, pak to do SJM patří v tom smyslu, kdo je bude do budoucna platit, protože se jedná o společný závazek, který manželé uzavřeli za trvání manželství.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.07.12 12:38
 

Díky, ale jste si naprosto jist? Byla jsem předevčírem u soudu a tohle se tam započítalo přes můj protest a ani moje advokátka ani soudkyně se nad tím nepozastavila že by to tam být nemělo. Advokátka manžela pochopitelně trvá na tom, aby se tam tato položka započítala.

doplněno 26.07.12 12:39:

popřípadě, znáte konkrétní paragraf který toto upravuje?

Datum: 26.07.12 14:37
 

co se týká splátek tak po rozvodu platím to pojištění synovi výhradně já. Ale asi dost dobře nerozumím jak to tedy myslíte. Prostě ta částka do rozvodu našetřená námi oběma se tedy nevztahuje do společného rozdělení jmění? Manžel chce totiž půlku z těchto naspořených peněz.

Datum: 26.07.12 15:46
 
avatar

Nevztahuje. Ta částka patří výhradně Vašemu dítěti. A každý advokát by to měl vědět, že toto nelze zahrnout do SJM. Započítává se to jen v rámci společného závazku do SJM a to tak, že pokud budete dítěti nadále hradit toto pojištění Vy, oproti tomu můžete požadovat, aby manžel hradil zase jiný společný závazek... Pouze takto se to do SJM započítává - tak to bylo myšleno. Ale učitě do SJM nespadá to, co prokazatelně patří dětem (vy nejste s manželem majiteli těch peněz, vy jste jejich dárci.)

doplněno 26.07.12 15:59:

SJM upravuje občanský zákoník § 143. Co se týče finančních prostředků, které rodiče spoří dětem, tam je to chápáno, jako opakovaný dar dětem od rodičů. Děti jsou tedy vlastníkem a proto toto nemůže být započítáváno do vypořádání SJM.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.