1x



Úřad práce - zdravotní a sociální pojištění

Od: Datum: 25.07.12 12:56 odpovědí: 4 změna: 25.07.12 17:17

Pěkné odpoledne, potřebuji poradit. Moje mamka je na ÚP od ledna letošního roku. Teď ji přišel domů dopis, že se má dostavit do konce měsíce na pracáku, že ji přidělí oblast "úklidu", jak to naši prácní činitelé vymysleli. To ona nechce. Je možné, aby se nechala vyškrtnout z úřadu práce a platila si zdrav. a soc. sama? Děkuji moc


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.07.12 13:02
 
avatar

Pěkný den. Terísku, je to samozřejmě možné. Být registrovaný na úřadu práce, není pro nikoho povinné. Maminka si bude muset platit zdravotní pojištění, to povinné je. Sociální si hradit nemusí, to je dobrovolné.

doplněno 25.07.12 13:11:

Není zač.:)

 
Od: teriiiiisek*
Datum: 25.07.12 13:09
 

Díky moc :)

Datum: 25.07.12 16:39
 
avatar

To Terííísek myslíte tu práci zadarmo?

Manželka to dělala asi 3 dny a od té doby marodí s tím,že lékařka napsala s "neschopenkou" že toto nemůže dělat a na ÚP ji úřednice sdělila,že se tomu stejně nevyhne!?

 
Datum: 25.07.12 17:17
 
avatar

Ano, maminka může požádat o vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání.

Musela by si sama hradit zdravotní pojištění (1.080 Kč měsíčně). Sociální pojištění si sama hradit nemůže, ale mohla by se dobrovolně přihlásit k pojištění důchodovému (1.760 Kč měsíčně), pak by se jí i tato doba započetla do odpracovaných let.

___ Odkazy:

Dobrovolná účast na důchodovém pojištění

Časté dotazy k důchodovému pojištění

___ Ale doporučila bych to ještě zvážit. Uchazeč v evidenci úřadu práce může veřejnou práci z vážných důvodů (Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, § 5 písm. c) odmítnout, aniž by ztratil nárok na státní sociální podporu nebo na pomoc v hmotné nouzi.

A je-li maminka bez práce, může pro ni být placení i jen zdravotního pojištění zbytečnou zátěží.

doplněno 25.07.12 17:28:

___ Reakce na @diesel , 25. VII. v 16:39: I Vaše manželka má právo veřejné práce z vážných důvodů (mezi něž samozřejmě patří i zdravotní stav) odmítnout. Má-li potvrzení od lékaře, že pro ni není konkrétní práce vhodná, musí to úředníci respektovat. ÚP může v případě podezření na falešné potvrzení maximálně nařídit prohlídku u lékaře, kterého vybere.

Doporučila bych stížnost na nekompetentnost a na nekorektní jednání/chování zmíněné pracovnice u jejího nadřízeného. Podle mých zkušeností vede stížnost k nápravě.

___ Poznámka: Veřejnou prací nemusí být jenom úklid, uchazečům může být nabídnuto předčítání pacientům v nemocnicích, pomoc v domovech důchodců, v knihovnách, ...

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.