Podani vypovedi ve zkusebni dobe

Od: Datum: 24.07.12 18:14 odpovědí: 9 změna: 25.07.12 12:38

Dobry den chci se zeptat od pritele mamka ma trochu problem. uz 4 roky pracuje v jedne firme jako uklizecka a pomocna kucharka. Firmu maji manzele a posledni dobou je na ni vyvijen dost velky natlak i psychicky ze strany majitele. Musi chodit po 4 a sbirat vajgly zahrabany v parku pobliz s tim, ze to udajne patri k restauraci, utirat prach u oken z venku, kde je videt jen za pomoci zebriku, nehledne na to, ze je denne na koberecku kvuli banalitam atd. to je jedno. Kazdopadne kazde 3 mesice dostavaji novou prac.smlouvu na tri mesice, kde zkusebni doba je 3 mesice, takze takhle uz tam funguje 4 roky. kdyzu se situace vyhrotila, chtela podat vypoved, ale majitelka ji rekla, ze nic od ni nechce a at se rozmysli jestli chce skoncit, ze ji napari takovy paragrafy, ze ji nikde nevezmou. chci se zeptat, pokud ona pod vypoved s tim, ze ji ji da do rukou, protoze ona sama si dela ucetnictvi a sefova to nevezme a da ji to nazpet, je to mozny? jde o to, ze nechci,aby ji predbehla a nasla si behem tydne nekoho jineho a ji by dala do vypovedi paragraf. je mozne, ze by ji pouze dala vypoved aniz by se ji tam musela podepsat? takhle by nemela v ruce dukaz, ze ji to predala. to same si myslim ze bude pokud ji to zasle postou i kdyz bude mit podaci listek. nikdo prece nevi co je uvnitr. a hlavne pokud by vypoved dala i kdyby ustne za jak dlouho na to muze odejit, protoze logicky v tu ranu by s ni jednali jako s odpadem. jakym stylem teda podat vypoved, aby ji sefova akceptovala? diky za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: takymakam
Datum: 24.07.12 18:55

Majitele zrejme po dobu tech 4.let s mamkou uzavirali pracovni smlouvu na dobu urcitou vzdy na 3 mesice. V zakoniku prace je toto vsak zakazano. Muzou prodlouzi 2x, 3x abych nekecal a pak museji prijmout na dobu neurcitou - tudiz nebojte se to nahlasit na prislusnem ourade at ty kapitalisty taky jednou osolej, oni nas drou cely zivot - mam s tim osobni zkusenosti, minimalky, zbytky na ruku, neplaceni povinneho soc a zdrav ze strany zamestnavatele a tak dale. Jinak mamka muze dat kuprikladu okamzitou vypoved v pripade, ze nedostala mzdu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: takymakam
Datum: 24.07.12 18:58

jo a jinak...zamestnavatel samozrejme nemuze odmitnou vypoved, pokavad na tom dotycny trva. Zijeme ve "svobodnem" state preci... :) Jenom zastrasujou, vyhrozujou a vezou se na tom, ze nekdo nezna svoje prava...nenechte se, na takovyhle je treba bic - hlaste zamestnavani na cerno, hygienu na ne poslete v pripade spiny v kuchyni a tak - je to jejich problém, ne Váš...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.12 23:21
avatar

To není přesné: Do koce roku 2011 mohl zaměstnavatel uzavírat pracovní smlouvu na dobu určitou s týmž zaměstnance klidně každý měsíc. Jediné omezení spočívalo v tom, že pracovní poměr/y na dobu určitou bylo možné uzavřít maximálně na dva roky (s výjimkou dlouhodobého zástupu kmenového zaměstnance, nebo pokud o další PP na dobu určitou požádal sám zaměstnanec, bylo možné tuto dobu překročit.)

Omezení 3x a dost platí až od 1. ledna 2012.

Okamžitá výpověď neexistuje, jde o okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 24.07.12 19:10
avatar

Maminka nemusí podepsat další smlouvu na další 3 měsíce. Před koncem nynější smlouvy, může jít k lékaři, že má nervy ze zaměstnavatelů, že je ve stresu. Bude mít třeba několik týdnů neschopenku, doběhne jí čas podle staré smlouvy a novou nepodepíše a je volná. Pak může jít do evidence ÚP a nahlásit postup zaměstnavatele, sepisovat smlouvu po třech měsících. To nakonec úřednice uvidí, protože maminka bude dokládat odpracovené roky a předloží všechny tříměsiční smlouvy, během posledních tří let.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.12 19:13
avatar

Nevím jestli to správně chápu, ale jestliže chce mamka Vašeho přítele opustit zaměstnání, tak by mohla odejít vždy po třech měsících, když jí končí pracovní smlouva, K tomu nepotřebuje ani žádné svolení nebo výpověď, prostě si jí na další dobu neprodlouží.

Jinak, to co píšete je porušování Zákoníku práce. Být na jejím místě, tak bych vše nahlásil na příslušný Úřad práce, ten už by si s nima poradil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: corolka
Datum: 24.07.12 19:23

Pokud se nepletu, zrušení (nikoli) výpověď pracovního poměru ve zkušební době je možné kdykoliv. Dřív se ani nemuselo podávat písemně, prakticky stačilo do práce nepřijít i když to bylo trochu hulvátství. Dnes se musí předat písemně (ať si nechá potvrdit) a pokud to odmítnou, zkusila bych pohrozit přivoláním policie, nemají právo výpověď odmítnout. Pracovní poměr se pak ruší, nedohodnou-li se strany jinak, dnem doručení zrušení.

Paragraf jí dát nemůžou, na to musí mít důvod. Buď zvlášť hrubé porušení prac. řádu (alkohol, nepřijde do práce, krádež) a nebo opakovaným hrubým porušením. V tomto případě ale musí být zaměstnanec vyrozuměn písemně a pokud během 6 měsíců udělá stejný prohřešek tak letí

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.12 19:24
avatar
Pokud je stále ve zkušební době - to, že to je v rozporu se ZP, nyní neřešte - pak nedává výpověď, ale ruší pracovní poměr ve zkušební době. Obvykle se to oznamuje tři dny předem. V tomto případě bych to oznámil ráno a šel bych domů. Žádný paragrafy na to nejsou. . .
doplněno 24.07.12 21:10:

corolko, co by tam policie asi dělala? to by se zaměstnavatel srdečně zasmál. pracovněprávními vztahy se policie určitě zabývat nebude! pokud nepřevezme osobně, pak lze poslat poštou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.07.12 23:43
avatar

Jestli maminka nepracovala jako zástup za dlouhodobě nemocného zaměstnance nebo za maminku na MD, případně za matku či otce na RD, změnila se už dávno smlouva sjednaná na dobu určitou ve smlouvu na dobu neurčitou. Stačilo, aby maminka po uplynutí dvou let před skončením další pracovní smlouvy toto oznámila zaměstnavateli a trvala na dalším zaměstnávání.

Pokud ale vždy znovu podepsala pracovní smlouvu na dobu určitou, došlo sice k porušení zákoníku práce, ale v současné době (po novele ZP) je zaměstnána na dobu určitou.

___ Ve zkušební době se nedává výpověď, je ale možné pracovní poměr zrušit ve zkušební době (jde o jiný způsob ukončení pracovního poměru). Zrušení musí být písemné (pozor: nepoužít slovo výpověď!) a musí být prokazatelně doručeno druhé straně. (Předat osobně proti potvrzení na kopii nebo zaslat doporučeným dopisem s doručenkou.)

Doporučila bych dvojmo sepsat písemné zrušení pracovního poměru ve zkušební době a na konci další pracovní směny je předat zaměstnavateli (ať klidně počká, až tam majitl nebude, pak může zrušení předat třeba vedoucímu směny či provoznímu, který by převzetí potvrdil podpisem na kopii - může mu tam připravit řádek k podpisu). V případě, že se rozhodne zaslat písemné zrušení poštou, musí vyčkat, dokud je pošta nedoručí, a až do okamžiku doručení pro zaměstnavatele dále pracovat.

doplněno 24.07.12 23:50:

Corolko, mýlíte se, v příkladech, jež uvádíte, není zaměstnavatel povinen zaměstnanci nic oznamovat ani mu doržovat nějakou lhůtu. Upozornění na nedostatečné pracovní výsledky je něco jiného, nevztahuje se ani na požívání alkoholu v pracovní době ani na neomluvenou absenci.

V těchto případech by zaměstnavatel bez jakéhokoli upozornění zrušil pracovní poměr podle § 55, odst. 1 písm. b.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirsan
Datum: 25.07.12 12:38

Dekuju za odpovedi budu se inspirovat. chtela jsem vedet co opravdu muze a nemuze, protoze cela rodina s ni nemluvi, ze je hloupa a necha si s prominutim srat na hlavu. ona je proste lehce zastrasitelna a v tehle vecech se nijak nepohybuje, takze uveri vsemu co ji reknou. takze proste sepiseme zruseni prac. pomeru 2x a asi tam bude muset jit s manzelem, protoze tam proste vladnou oba manzele a i kdyz je to po pracovni dobe, coz bylo naposledy tak ji rekla ja se s tebou mimo prac. dobu bavit nebudu a uz vubec ne kdyz ses tu s rodinou, no takze proste jde o to ze i kdyby ji to hodila na hlavu, tak nema podpis, ze prevzala. jinak je to par dni co podepsala novou smlouvu, takze cekat dalsi 3 mesice je nemyslitelny. nejak to zvladneme-my ji podporime, protoze delat za 60Kc na hodinu s takovym pristupem je proste humus. diky moc

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.