Přivýdělek k při zaměstnání

Od: Datum: 23.01.13 09:00 odpovědí: 7 změna: 23.01.13 18:41

Zdravím,

mám pár otázek k přivýdělku při zaměstníní:

1. kolik si můžu vydělat měsíčně v jiné firmě, aniž by se to nějak výrazně danilo?

2. může být v měsíci více brigád? myslím tím HPP + 2 brigády?

3. jak je to pak s daňovým přiznáním? Dělá se jen jedno a to u svého hlav. zaměstnavatele?

Díky, Petr

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 23.01.13 09:46

V prvním zaměstnání budete mít podepsané prohlášení k dani, čili vypočítanou daňovou zálohu si ponížíte o základní odpočet na poplatníka (2.070,-Kč), případně o další odpočty (děti, invalidita apod). V dalších zaměstnáních, probíhá-li současně s prvním pracovním poměrem, již daňové prohlášení podepsat nemůžete, daň tedy bude 15 % ze superhrubé mzdy. Superhrubá mzda = hrubý příjem + odvody sociální a zdravotního pojištění za zaměstnavatele (hrubá mzda krát 1,34). Pokud byste pracoval na dohodu o provedení práce do 10.000 měsíčně, pojistné se neodvádí, daň je tedy jen 15% z hrubé mzdy.

Pracovních poměrů můžete mít tolik, kolik v měsíci zvládnete.

Daňové přiznání si podáte sám na finančním úřadu. Příjem do 5000 bez podepsaného prohlášení k dani je zdaněný srážkovou daní, která je konečná. Do ročního zúčtování nevstupuje. Od všech zaměstnavatelů v kalendářním roce si vyžádáte Potvrzení o zdanitelných příjmech a do konce března si podáte daňové přiznání.

doplněno 23.01.13 11:29:

Jak jsem psala. Potvrzení o zdanitelných příjmech si vyžádáte od všech zaměstnavatelů a podáte si na finančním úřadu daňové přiznání. Zaměstnavatel roční zúčtování nemůžeprovést, máte-li souběžný příjem u více zaměstnavatelů.

Ohodnoceno: 2x

Od: kollerb
Datum: 23.01.13 11:00

Díky za odpověď. Ale když mi daňové přiznání dělá zaměstnavatel (tedy ten u kterého pracuji na HPP)? To jim musím taky donést ten papír - Potvrzení o zdanitelných příjmech? Berme to tak, že ani na jedné z těch 2 brigád měsíčně nevydělám víc jak 10000Kč.

Na jedné budu jen asi 3 měsíce a smlouva je na 300h.

Díky za odpověď

Od: koukolik
Datum: 23.01.13 11:09

Pokud jste měl souběžně několik zaměstnání, nemůže vám zaměstnavatel udělat roční zúčtování, musíte si podat sám přiznání. Přiznání podávat nemusíte, když si na Dohodu nevyděláte více, než 5000 měsíčně

Ohodnoceno: 0x

Od: kollerb
Datum: 23.01.13 11:59

No mě někdo říkal, že se to loni zvedlo ze 150h a 5000Kč na 300h a 10000Kč měsíčně..jako myslím tím to, že nemusím podávat daň. přiznání já, ale můj stálý zaměstnavatel..

Datum: 23.01.13 12:21

Spletl jste několik věcí dohromady.

Hodiny se týkají ročního limitu, do kterého je možné být zaměstnaný na Dohodu o PP.

10tis. je hranice, od které je z výdělku nutné už platit i zdravotní a sociální pojištění. Daň se platí z jakéhokoliv výdělku.

Takže znovu: stálý zaměstnavatel dělá roční zúčtování jen v případě, že jste byl zaměstnaný jen u něj, nebo předtím i u jiných zaměstnavatelů ale pracovní poměry se NEPŘEKRÝVALY. To není váš případ. Takže jestli je váš výdělek na Dohodu o PP menší než 5000, přiznání vůbec neřešíte. Jestli je vyšší, je nutné si SÁM podat přiznání, ke kterému přiložíte Potvrzení o příjmech od všech zaměstnavatelů, včetně toho stálého.

Datum: 23.01.13 12:23

... vypadlo mi z textu podstatné slovo. Limit 5000Kč na Dohodu, od kterého už je nutné příjmy zahrnout do DP se týká MĚSÍČNÍHO výdělku.

Datum: 23.01.13 18:41

300 hodin svědčí o dohodě o provedení práce (DPP), nejde o pracovní smlouvu. Pracovních smluv i dohod můžete uzavřít tolik, kolik jich stihnete vykonávat.

Jenom si ohlídejte, v jakém oboru působí další zaměstnavatel (zaměstnavatelé). Pokud by šlo o stejný obor, jako u stávajícího zaměstnavatele, mohla byste další smlouvu nebo dohodu uzavřít s předchozím písemným souhlasem stávajícího zaměstnavatele.

Pokud by šlo o práci pro zaměstnavatele působícího v jiné oblasti, nemusela byste stávajícímu zaměstnavateli nic hlásit.

___ Z DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně se neodvádí zdravotní ani sociáoní pojištění, tzn., že by se odváděla pouze daň.

Pokud by odměna z DPP měla být do 5.000 Kč, odváděl by zaměstnavatel srážkovou daň. Srážková daň je konečná, tu už by Vám nikdo nevrátil.

V takovém případě bych doporučila na dobu DPP zrušit podpis prohlášení k dani u svého zaměstnavatele a podpsat prohlášení u toho zaměstnavatele, u kterého by byla nižší odměna. Potom i on odvede daň zálohovou a po skončení roku si podáte daňové přiznání.

___ POZOR: Zaměstnavatel za zaměstnance zúčtuje daň z příjmu, nepodává za nikoho daňové přiznání.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.