Podání insolvenčního návrhu a mzda

Od: Datum: 24.07.12 13:50 odpovědí: 9 změna: 24.07.12 16:40

Dobrý den,

nevím, zda se s tím někdo setkal, ale zkusit to musím. Zpracovávám insolvenční návrhy. A nemohu nikde najít, jak má zaměstnavatel postupovat pokud je vyhlášena vyhláškou informace o zahájeném řízení a zaměstnanec má nařízeny exekuce. Strhává zaměstanavel srážky? Co s nimi dělá? Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: skye*
Datum: 24.07.12 13:58

Pouhé zahájení insolvenčního řízení nemá na exekuce vliv, mohou být jak nařízeny, tak provedeny. Teprve když přijde druhá fáze - kdy soud uzná, že je dlužník v úpadku a stanoví termín pro přihlašování pohledávek - v tuto chvíli již nesmí být exekuce provedena. Čili v tomto mezidobí - mezi usnesením o úpadku a usnesením vyplývajícím z věřitelské schůze (kdy soud rozhodne o srážkách) není strháváno zaměstnavatelem nic.

Poté, co soud povolí oddlužení plněním splátkového kalendáře obešle zaměstnavatele, kde mu přesně stanoví, odkdy bude peníze srážet a zasílat IS.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.12 14:09
avatar

Dobrý den. Zaměstnavatel může strhávat z platu srážky pouze na základě pravomocného rozhodnutí. Tzn. dokud neobdrží zaměstnavatel pravomocné rozhodnutí o insolvenci, postupuje dle exekučních titulů, které má k dispozici. Srážky zaměstnavatel posílá na účet, který mu zadal exekutor, nebo orgán, který o srážkách rozhodl a bude tak činit do doby, dokud nedostane jiné pravomocné rozhodnutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: b100
Datum: 24.07.12 15:05


Na základě čeho tak usuzujete? Na jiném portálu jsem našla, že zaměstnavatel pokud je vyhlášena vyhláškou informace o zahájeném řízení má strhávat exekuce, ale nikomu je nezasílá. Uloží a pak je zašla insolvenčnímu správci. Na jiném portálu zase bylo, že je zašle zaměstnanci.

Od: skye*
Datum: 24.07.12 15:34

Bohužel je to tak, že insolvenční zákon je pořád ve fázi úprav a nepočítá se spoustuou věcí. Některé případy se proto řeší individuálně. Každopádně samotné zahájení řízení nemá vlvi vůbec na nic - znamená to pouze to, že dlužník podal návrh na oddlužení, ale to je všechno. V praxi by to třeba znamenalo, že by někdo, kdo absolutně nesplňuje podmínky, podal návrh a automaticky by se tím zastavily exekluce. Nějakou dobu by trvalo, než by soud rozhodl o odmítnutí návrhu, doba na právní moc atd. Prostě by se to dalo zneužívat. Takže samotné podání návrhu neznamená vůbec nic a exekutor může i zabavovat majetek. Teprve poté, co soud stanoví, že je dlužník v úpadku, nemůže on ani nikdo jiný s jeho majetkem nakládat. Mzdu ale vyplácí zaměstnavatel normálně, protože nemá žádné nařízení soudu.

Pohybuji se v oblasti poradenství ohledně insolvence a hovořím ze spousty zkušeností, kdy to takto probíhalo.

doplněno 24.07.12 15:36:

Zaměstnavatel nemá ŽÁDNÉ právo zadržit zaměstnanci mzdu, pokud nemá pravomocný příkaz od soudu ohledně exekuce či srážek v oddlužení. Takže zaměstavatel část mzdy zadržet nesmí, musí ji poslat buď exekutorovi nebo později normálně zaměstnanci - záleží na období, jak jsem psala výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chloe*
Datum: 24.07.12 15:59

Dobrý den,

píšete, že se zabýváte insolvencemi. Pokud by Vám to nevadilo, mohla bych se na něco zeptat?

Máme realitku a hodně prodáváme nemovitosti na které přišel příkaz ke zpeněžení právě u lidí, co jsou oddlužováni. Teď řešíme jeden pár, kdy žena chce přes nás prodat byt a právě z ní vypadlo, že její přítel má finanční potíže a uvažuje o podání návrhu na insolvenci. Jenže nemá prokazatelný příjem za poslední 3 roky. Má jen na část této doby, v současné době je zaměstnán. Co s takovým návrhem provede soud? Přijmou jej a třeba vyřeší konkursem (to mu nevadí, hlavně se chce zbavit těch šílených splátek a mít nějakou jednu přijatelnou) nebo je možné návrh vyloženě zamítnout protože nesplňuje podmínky?

A druhý dotaz, zda se podáním návrhu zastaví dražba nemovitosti? Nebo také až poté, co se uzná, že je dlužník v úpadku?

Omlouvám se, že se na Vás tak obracím, ale jsem zvědavá, jak se toto řeší.

Za případné info děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 24.07.12 16:18

Dobrý den,

prokazatelný příjem za předchozí tři roky není až zase tak důležitý (je to pouze pro představu soudu, jaké příjmy by mít mohl), spousta lidí třeba nějakou dobu nepracovala a byla na ÚP apod. Důležité je, že má zaměstnání teď, takže hlavně podle tohoto příjmu by se pak určovala pravděpodobnost, zda dlužník může splatit oněch minimálních 30%. Takže pokud je nyní zaměstnán a pokud by mu to nějak vycházelo, není problém návrh podat. Řešení konkurzem by bylo "výhodné" v případě, kdyby měl dlužník nějaký majetek, např. nemovitost, jejímž prodejem by se daly dluhy umořit. Pokud ale nemovitost nemá a soud by prohlásil konkurz, je dlužník lidově řečeno "v pytli", protože už nemůže návrh znovu podat a je vržen zpět do náručí věřitelů a exekuce. Jinak pokud tedy dlužník nemovitost má, doporučuji nejprve zkusit ji prodat sám a dluhy poplatit a návrh pak třeba nebude muset podávat.

Zda se zastaví podáním návrhu dražba nemovitosti - myslíte to tak, že dlužník má v exekuci nemovitost, exekutor nařídil dražbu a dlužník by nyní chtěl podat návrh na oddlužení? Pokud to takhle myslíte, tak to závisí na rozhodnutí soudu, pravděpodobně by dražba musela být zastavena, protože pokud by soud uznal, že je dlužník v úpadku, není možné nakládání s majetkem. Takže dražba by měla být zastavena a po schválení oddlužení by buď pokračovala nebo byla nařízena nová. Také záleží, zda byl majetek zástavou úvěru či nikoli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chloe*
Datum: 24.07.12 16:30

Děkuji za Vaši odpověď!

Z toho, co jsem pochopila vyplývá, že přítel má byt, na který si vzal hypo. Tu nesplácel. V současné době je už vyhlášena dražba tohoto bytu, aby byly alespoň častečně uspokojeny požadavky věřitele. Jenže dražby začínají někde na 50% odhadní ceny, takže je zde obava, že se byt prodá příliš levně (my bychom na něj měli hned kupce za cenu odhadní) a tedy se moc dluhů neumaže. Proto se nás ptali, zda se dražba pozastaví už podáním návrhu. Bohužel pán má ještě další dluhy, celkem v částce asi 3mil. ale jako nemovitý majetek má pouze ten byt v hodnotě ca 1,4mil. Zbytek částky udělaly nějaké bezúčelové úvěry, kreditky, telefony... k tomu samozřejmě úroky.

Vyčetla jsem, že při konkurzu dojde ke zpeněžení majetku a zbytek dluhu je třeba splatit. Pochopila jsem to tak, že je stanovena měsíční splátka, která se dělí mezi věřitele a je strhávána až do doby, než je celý dluh splacen. Rozumím tomu tedy špatně?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 24.07.12 16:40

Při konkurzu žádné splátky nejsou. Zpeněží se majetek a zbytek dluhů se klidně opět vymáhá exekucemi. Proto je konkurz nejhorším řešením.

Výhodnější je v oddlužení splátkový kalendář v kombinaci s prodejem zástavy. Tou se umoří hypotéka a zbylé dluhy jdou do splátkového kalendáře, kdy se měsíčně sráží dlužníkovi z platu určitá částka a ta se procentuálně rozděluje mezi věřitele - toto dělá insolvenční správce. Strává se maximálně 5 let a musí se splatit minimálně 30% dluhů.

V tomto případě, pokud by příteli vyšlo, že by z těch ostatních dluhů 30% splatil, tak by bylo opravdu výhodnější podat návrh na oddlužení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.12 16:07

Tak toto mi před nedávnem také vrtalo hlavou. Takže jsem zjišťovala co a jak a dozvěděla se následující. V tomto "meziobdobí" jsou peníze i nadále strhávány, ale nejsou již posílány exekutorovi, ale zůstávají deponovány u firmy, která peníze ze mzdy strhla. Ve chvíli, kdy soud rozhodne, že je dlužník v úpadku, tak jsou tyto peníze zaslány insolvenčnímu správci a ten je rozdělí dle svého uvážení. Ale kdoví, zda je to správně *zed*. Jak jste napsala IZ se stále mění a mnoho věcí je nejasných.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.