Práce - nic platit státu či pojišťovně

Od: Datum: 23.07.12 23:42 odpovědí: 3 změna: 24.07.12 09:06

Zdravím,
Kolik měsíčně jako zaměstnanec si člověk musí vydělat
nebo kolik hodin musí odpracovat,
(typ prac. smlouvy nespecifikuju)
aby nemusel nic platit státu či pojišťovně (jako např. musí, když na DPP vydělá pod 10 tisíc -> platí zdravotní 1080kč)
+ aby nepodával daňové přiznaní.
A jde to vůbec, když pracuje na poloviční, částečný (či jiný) úvazek.
Totiž, chtěl bych dělat na (zhruba, tak nějak) poloviční úvazek. V budoucnu bych souběžně asi dělat i jako OSVČ.
To bych pak musel rozlišovat, co je hlavní, a co vedlejšák... Jak?
Díky za rady, tipy i odkazy!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vanvan
Datum: 24.07.12 01:06

Myslím to jako doplácet, ne to, co se strhne automaticky.;)

Datum: 24.07.12 01:11
avatar

Zaměnil jste sloveso muset se slovesem moci.

Zdravotní a sociální pojištění se neodvádí ze zaměstnání malého rozsahu (ZMR; často jde o DPČ) s odměnou do 2.500 měsíčně. Dále z DPP s odměnou do 9.999 Kč měsíčně včetně. Od 10.000 je zaměstnavatel odvede. Na DPP lze pro jednoho zaměstnavatele odpracovat max. 300 hodin v kalendářním roce, lze ale uzavřít další DPP s jiným zaměstnavatelem.

V obou případech si člověk musí hradit zdravotní pojištění. Sociální pojištění není povinné, dobrovolně se lze přihlásit pouze k důchodovému pojištění. Doba, kterou člověk takto odpracuje (bez sociálního/důchodového pojištění) se nezapočte do odpracovaných let, takže později mohou roky scházet při dovršení důchodového věku. Účast na důchodovém pojištění je podle mne rozumná, protože se od ní odvíjí i případný nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo na invalidní důchod (i pro ten je potřeba mít odpracované roky - počet se liší podle věku žadatele o ID).

Zdravotní pojištění si v ČR musí hradit všichni, komu se neodvádí ze zaměstnání, a ti, za něž není plátcem zdravotního pojištění stát. Stát je plátcem zdravotního pojištění za děti, studenty, maminky na MD, matky i otce na RD, důchodce, rodiče pečující celodenně o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let, lidi v pracovní neschopnosti, uchazeče o zaměstnání v evidenci úřadu práce). Zdravotní pojištění jsou povinny hradit i osoby bez zdanitelných příjmů.

Daňové přiznání nemusí podávat zaměstnanci (ti mohou požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně), kteří nemají souběžně několik zaměstnavatelů. Zaměstnanec, který podniká jako OSVČ vedlejší, nebo který má souběžně dva či více zaměstnavatelů je povinen přiznání podat (zaměstnavatel mu nesmí provést roční zúčtování daně).

doplněno 24.07.12 01:18:

Hlavní a vedlejší pracovní poměr už několik let neexistují.

Pokud byste chtěl podnikat jako OSVČ vedlejší ve stejné oblasti, v jaké by působil Váš zaměstnavatel, musel byste si předem vyžádat jeho písemný souhlas. Zaměstnavatel není povinen souhlas dát, případně jej může kdykoliv odvolat. Totéž platí pro uzavření další pracovní smlouvy, DPP i DPČ, pokud by nový zaměstnavatel působil ve stejné oblasti jako zaměstnavatel stávající.

A žádná činnost by Vám neměla bránit v plnění pracovních povinností pro zaměstnavatele. (Nelze např. odmítnout práci přesčas kvůli dalšímu zaměstnání nebo kvůli podnikání.)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: karjala*
Datum: 24.07.12 09:06

Jestliže máte příjem jako zaměstnanec, odvádí za vás daně a pojistné zaměstnavatel. Rovnou vám to strhne ze mzdy a vy už dostanete čistou mzdu. Podává i daňové přiznání, vyplňuje příjmy ze závislé činnosti.

Pokud k tomu děláte jako OSVČ, pak musíte vždy podat daňové přiznání, protože máte příjmy z podnikání. Toto přiznání podáváte i tehdy, když vaše přímy z podnikání byly nulové. V lepším případě to můžete nahlásit zaměstnavateli a ten to může podat za vás, ale většinou to neprojde, protože pro zaměstnavatele je to práce navíc.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.