ŽL na VPP na nemocenské

Od: Datum: 23.07.12 21:34 odpovědí: 3 změna: 24.07.12 21:15

Dobrý den,

chtěl bych se poradit, vlastním ŽL na VPP k hlavní práci. Zajímalo by mě pokud bych onemocněl, zda musím živnost přerušit na tuto dobu? Nikdo za mě nebude přeci platit zdravolní a sociální?

Pokud bych živnost nemusel přerušit mohl bych během nemoci podnikat nebo by se to někde křížilo?

Děkuji vám


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 23.07.12 22:43

Při nemoci v zaměstnání není třeba živnost přerušovat ani platit pojistné. Platit pojistné jako OSVČ jste povinen jen v případě, že v zaměstnání nedosáhnete minimální mzdu, ale netýká se to doby nemoci. Doporučuji si ofotit neschopenku a k ročnímu zúčtování za OSVČ jí přiložit. Nic vás to nestojí a máte jistotu.

Marodit v zaměstnání a podnikat - nemá se to, dělá se to. Je malá pravděpodobnost, že by se na vás došlo, ale není to nemožné. Aby se na vás nedošlo, tak nevystavujte doklady s datem kdy jste nemocen.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.07.12 00:35
avatar

Rozdělení HPP a VPP bylo už před několika lety zrušeno. VPP stejně jakokoliv jinou práci dnes bylo a je možné pouze s pracovní smlouvou, DPP nebo DPČ. Podnikáte-li na základě živnostenského oprávnění (i ŽL už je zastaralé označení), podnikáte jako OSVČ vedlejší (nejde o pracovně právní vztah).

___ Nemoc sama o sobě ještě neznamená, že by OSVČ vedlejší mohla přestat zasílat zálohy na pojištění, nebo že by musela živnost přerušit. Záleží na tom, z jakého důvodu je člověk v pracovní neschopnosti, a je jen na jeho rozhodnutí, zda bude v době nemoci dále podnikat nebo nikoliv. (Nemoc může bránit jenom v některých činnostech, jiné je možné vykonávat z domova i při dodržování léčebného režimu).

Existuje pouze jedno omezení: není možné vykonávat činnost, z níž člověk pobírá nemocenskou. Neuplatníte-li jako OSVČ nárok na nemocenské (budete-li nemocenské pobírat pouze ze zaměstnání) můžete v živnosti pokračovat. Musíte samozřejmě dodržovat léčebný režim a dobu vycházek. Ví-li zaměstnavatel o Vašem podnikání, můžete od něj do 21. dne nemoci očekávat několik kontrol dodržování léčebného režimu, případně může zaměstnavatel dát (i opakovaně) podnět OSSZ k provedení kontrol/y.

Přesné informace k platbám záloh získáte na OSSZ a u své zdravotní pojišťovny.

Pojištění OSVČ

doplněno 24.07.12 00:44:

Reakce na @uska , 23. VII. ve 22:43: Opravdu záleží na tom, z jakého důvodu je člověk v pracovní neschopnosti. Např. člověk se zlomenou nohou, který nemůže docházet do zaměstnaní, může doma klidně zpracovávat účetnictví, programovat, ... (a to včetně vystavování dokladů). Podnikat ani vystavovat doklady by nemohl pouze v případě, že by nemocenské pobíral (i) z nemocenského pojištění OSVČ.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: velner
Datum: 24.07.12 21:15

Děkuji mockrát, moc jste mi pomohli, jsem rád že se tady najdou takoví lidé. Jste prostě skvělí, děkuji.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.